Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 listopada 2024 napisz DONOS@

Zacienienie największym wrogiem instalacji fotowoltaicznej

Zacienienie instalacji fotowoltaicznej znajdującej się na naszym dachu jest niepożądanym zjawiskiem, które bezpośrednio wpływa na jej efektywność. Drzewo, zachmurzenie czy sąsiednie budynki mogą rzucić cień nie tylko na samą instalację, ale i nasz zwrot z inwestycji. Efekty zjawiska możemy minimalizować już na etapie projektowania.

Rosnące zainteresowanie energią ze słońca

Fotowoltaika jest dziś jednym z najpopularniejszych alternatywnych źródeł energii elektrycznej. Moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie elektroenergetycznym przekroczyła 1 listopada br.3,4 GW. Dla porównania moc zainstalowana we wszystkich źródłach energii w Polsce wynosi ok. 47 GW.

Duży wpływ na wzrost popularności energetyki słonecznej w naszym kraju ma m.in. program rządowy Mój Prąd. Każdy z nas mógł otrzymać 5 tys. zł dofinansowania do instalacji PV. NFOŚiGW przeznaczył na realizację programu łącznie 1,1 mld zł, dzięki czemu wsparcie trafiło do 220 tys. gospodarstw domowych. Według zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska wkrótce zostanie uruchomiona kolejna edycja programu.

Dynamiczny rozwój rynku fotowoltaicznego wiąże się z wieloma wyzwaniami, a sama inwestycja w mikroinstalację fotowoltaiczną z kilkoma etapami – od audytu po przyłączenie do sieci energetycznej. Nasze bezpieczeństwo oraz efektywne działanie instalacji zależy od zastosowania wysokiej jakości komponentów, postępowania zgodnego z procedurami oraz odpowiedniego zaprojektowania systemu fotowoltaicznego. Każdy, kto jest zainteresowany inwestycją w instalację fotowoltaiczną na dachu domu czy gruncie, powinien się do niej odpowiednio przygotować. Kluczowym elementem całego procesu jest wybór renomowanego instalatora z odpowiednim doświadczeniem, który przed montażem wykona rzetelny, bezpłatny audyt fotowoltaiczny, uwzględniający m.in. analizę zacienienia.

Zbadanie zacienienia ma krytyczne znaczenie, ponieważ zwrot z inwestycji oraz korzyści z niej płynące zależą od rzeczywistej produkcji energii. Błędnie wykonane oszacowania lub, co gorsze, jego brak, podważa sensowność montowania fotowoltaiki na dachu budynku. Promieniowanie słoneczne w naszym kraju jest ograniczone, dlatego trzeba wykorzystać jego całkowity potencjał.

Cień a praca instalacji PV

Dlaczego zacienienie instalacji fotowoltaicznej jest niepożądanym zjawiskiem? Większość firm na rynku obecnie korzysta z falowników centralnych – w przypadku instalacji szeregowych, wykorzystujących to rozwiązanie, zacienienie jednego modułu choćby gałęzią z liśćmi, spowoduje spadek produkcji energii elektrycznej Co może zacienić instalację fotowoltaiczną? Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze usytuowanie dużego budynku koło naszego domu lub innego obiektu jak np. słup elektryczny. Dochodzą do tego elementy znajdujące się na naszym dachu jak kominy, daszki lub anteny. Rozwiązaniem, które umożliwia zabezpieczenie przed taką sytuacją jest wykorzystanie mikrofalowników. W przypadku mikrofalowników, każdy moduł fotowoltaiczny pracuje niezależnie, dzięki czemu zaciemnienie lub uszkodzenie jednego modułu powoduje spadek produkcji energii tylko na tym jednym module.

Czy drzewa na działce przekreślają inwestycję w fotowoltaikę?

Oczywiście, że nie! Każdą działkę należy rozpatrywać indywidualnie. Jeśli uważasz, że koło Twojego domu jest dużo drzew, które mogą wpłynąć na pracę instalacji PV, skontaktuj się z ekspertami, którzy przeprowadzą audyt nieruchomości oraz przygotują projekt najbardziej efektywnego rozwiązania. Doradcy Stilo Energy, jednej z czołowych firm w obszarze mikroinstalacji PV, po zidentyfikowaniu obiektów powodujących zacienienie na dachu Twojego domu oraz zakończeniu analizy, zaprojektują dedykowany system fotowoltaiczny. Mikroinstalacja w sposób najbardziej wydajny będzie produkować energię elektryczną przez minimum 25 lat, co zagwarantuje nie tylko niskie rachunki, ale i bezpieczeństwo i niezależność od rosnących cen energii elektrycznej.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę