Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Autobusy PKS Nova pojadą trasami w Gminie Łomża

Rada Gminy Łomża podczas ostatniej w 2020 roku sesji podjęła uchwałę w sprawie utworzenia trzech linii autobusowych jednocześnie wyrażając zgodę na zawarcie umowy z operatorem, który będzie świadczył usługi w zakresie transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej na terenie Gminy Łomża. Na tej podstawie Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys uzgodnił umowę z Prezesem PKS Nova Andrzejem Mioduszewskim, spółki która w 2021 r. będzie świadczyła te usługi. Pierwsze autobusy trasą przez Starą Łomżę, Zosin, Siemień Nadrzeczny i Rybno pojadą do Pniewa już w poniedziałek 4 stycznia.

Gmina Łomża podjęła się organizacji transportu publicznego po wypowiedzeniu przez władze Miasta Łomża porozumień jakie przez lata określały zasady, na których na teren Gminy Łomża wyjeżdżały autobusy MPK nazywane przez mieszkańców „czerwoniakami”. Postawione przez Miasto warunki finansowe utrzymania tych autobusów na 2021 rok – pokrycie strat na odcinkach linii w poszczególnych gminach i sfinansowanie 40% całkowitych kosztów linii w granicach administracyjnych Miasta Łomża, oznaczałoby wielokrotne zwiększenie wydatków z budżetu gmin. Tylko w przypadku Gminy Łomża oznaczałoby to wydatek szacowany na ponad 700 tys. zł rocznie, przy jednoczesnym utrzymaniu obowiązku kupowania biletów MPK przez mieszkańców Gminy. 

Należąca do samorządu Województwa Podlaskiego spółka PKS Nova zaoferowała możliwość świadczenia tych usług po znacznie niższej cenie i co bardzo ważne, Gmina Łomża mogła skorzystać z dofinansowania do przejazdów z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Na ten cel w 2021 r. Gmina Łomża pozyskała dotację w wysokości ponad 160 tys. zł. 

DSC_1947_00001.jpg

Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Łomża i umową z PKS Nova autobusy tej spółki w 2021 roku wyjadą na trasy do Pniewa, Czaplic i Jednaczewa, które dotychczas obsługiwały autobusy MPK linii nr 4 i 12. Autobusy na linię do Pniewa wyjadą już w poniedziałek 4 stycznia 2021 roku, a na liniach do Czaplic i Jednaczewa mają pojawić się po feriach szkolnych. 

- Zależało nam, aby poziom usług jaki zapewni nowy przewoźnik był porównywalny z tym, który dotychczas oferowały autobusy MPK, dlatego liczba kursów i godziny odjazdów autobusów będą podobne do tych dotychczasowych – mówi Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys. – Także ceny biletów jednorazowych będą na poziomie cen dotychczasowych w autobusach MPK, a ceny biletów miesięcznych będą o 5 zł niższe niż dotychczas. 

- Bardzo się cieszę, że możemy wspólnie rozpocząć działalność.  Mamy nadzieję, że ta współpraca będzie się rozwijała z pożytkiem dla mieszkańców. Jest to możliwe dzięki uruchomionemu w ubiegłym roku przez polski rząd Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, z którego może być pokrywany deficyt na tych liniach, które w warunkach rynkowych nie mogłyby być utrzymane przez przewoźników – podkreśla Andrzej Mioduszewski, Prezes PKS Nova. 

W przypadku linii nr 9, która prowadziła przez Kupiski do Nowogrodu i dalej do Zbójnej, samorządy gmin wspólnie wystąpiły do Starosty Łomżyńskiego o organizację usługi w zakresie transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej na tej trasie. Starosta Łomżyński podjął się organizacji tych linii i także on pozyskał już dofinansowanie z Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. Również na tej trasie będą jeździć autobusy PKS Nova, a rozkład jazdy będzie porównywalny z dotychczasowym MPK. 

Komunikat Gminy Łomża

Foto:
Foto: Spotkanie wójta Piotra Kłysa i zastępcy Cezarego Zborowskiego z przedstawicielami PKS Nova prezesem Andrzejem Mioduszewskim w Urzędzie Gminy

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę