Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@

Co podrożeje w nowym roku?

Od nowego roku wzrastają obciążenia budżetowe gospodarstw domowych. Wzrasta kilkanaście podatków, a i dochody, szczególnie w niektórych branżach, są niepewne.

Wbrew obietnicom, od nowego roku drożeje energia elektryczna. Prąd idzie w górę o ok. 3,5%, dodatkowo pojawia się opłata mocowa i opłata OZE. W sumie podwyżka może wynieść około 13% dla gospodarstwa domowego.

Od nowego roku za cukier czy słodzik w napoju producent musi dopłacić min. 50 gr. od litra. Dodatkową opłatą objęta jest także kofeina, tauryna i guarana, czyli „energetyki”. 

Wchodzi nowy podatek od alkoholu w małych butelkach, poniżej 300ml. Wynosi on 25zł od litra 100%  alkoholu, czyli 1 zł więcej za 100 ml małpki 40%. Dla wina wyniesie 0,88 gr za 250 ml 15%  trunku.

Na 2021 rok zaplanowany został podatek handlowy, którego głównym adresatem mają być duże sieci handlowe. Wysokość to 0,8% od przychodu 17-170 mln miesięcznie i 1,4% od przychodu powyżej 170 mln zł. Eksperci jednak wskazują, że łatwo zostanie on przerzucony często na polskich dostawców, o czym ma świadczyć zapowiedź Biedronki, że „mimo nowej daniny zyski zostaną takie same”.

Od 1 stycznia 2021 wchodzi podatek CIT od spółek komandytowych. Do tej pory wspólnicy płacili podatek liniowy 19%. Teraz najpierw spółka zapłaci CIT, a później wspólnicy zapłacą PIT.

Wzrasta abonament radiowo-telewizyjny. Za radio trzeba będzie zapłacić 7,5zł/miesięcznie a za telewizor 24,50 zł/miesięcznie. To wzrost o około 7-8%.

Zlikwidowana została ulga dla pracujących za granicą. Teraz będą musieli płacić podatek zarówno w kraju, w którym pracują jak i w Polsce. Dotyczy to tych obywateli, którzy część miesięcy w roku pracują legalnie za granicą.

Wzrasta płaca minimalna. W 2021 roku wyniesie 2800zł brutto, czyli wzrasta o 200zł. Minimalna stawka godzinowa powinna wynieść 18,30zł.

Niewielki wzrost zanotuje ZUS dla przedsiębiorców.

Możliwe, że wejdzie w życie tzw. podatek od deszczu, czyli kilkaset złotych rocznie za zabetonowanie działek. W uzasadnieniu ma on zachęcić posiadaczy nieruchomości do retencji wody.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę