Zalety naturalnych hydrolatów
Hydrolat, inaczej nazywany również wodą kwiatową, powstaje w trakcie pozyskiwania naturalnych olejków eterycznych w procesie destylacji kwiatów i ziół. Podczas tego procesu para wodna o temperaturze stu stopni uwalnia z odpowiednich części roślin specjalne molekuły. W trakcie destylacji wytrącają się dwa rodzaje cieczy - oleista, na którą składają się olejki eteryczne oraz wodna, z której powstaje właśnie hydrolat. Jest to produkt bazujący głównie na wodzie, który zachowuje przy tym działanie nawilżające i odżywcze, a także pożądane w pielęgnacji składniki aktywne. Można też w nim wyczuć bardzo delikatny aromat pozostałości olejków eterycznych. Ulatnia się on jednak bardzo szybko i po chwili przestaje być wyczuwalny.
Naturalne hydrolaty przeżywają ostatnio swój renesans, ponieważ okazują się być bardzo przydatne w pielęgnacji skóry twarzy czy włosów. Woda kwiatowa dobrana odpowiednio do konkretnego typu cery pozwala utrzymać ją w ryzach - nawilżyć skórę skłonną do przesuszenia czy pomóc zwalczyć nawracające problemy z trądzikiem i zaskórnikami. Hydrolat może być używany w zastępstwie toniku - spryskując nim świeżo oczyszczoną twarz tuż przed zastosowaniem kolejnych kroków pielęgnacyjnych, takich jak aplikacja kremu czy serum. Sprawdzi się też dobrze jako mgiełka odświeżająca w ciągu dnia, także stosowana na makijaż w celu nadania mu bardziej naturalnego wyglądu.
Osoby, które cenią sobie rytuał olejowania włosów z pewnością również polubią się z hydrolatami, ponieważ stanowią one doskonały podkład nawilżający i bazę przed aplikacją oleju na włosy i skórę głowy. Tego rodzaju podkład humektantowy wzmocni dodatkowo efekt olejowania, zwłaszcza przy wyjątkowo suchych i zniszczonych kosmykach.
Hydrolat to zatem produkt bardzo prosty, przyjazny dla skóry (pod warunkiem, że nie zawiera silnych konserwantów) i uniwersalny. Obecnie jest dostępny na rynku w wielu opcjach - warto więc próbować różnych rodzajów i poszukać wersji idealnej dla swojego typu cery.
tekst płatny