W dyspozytorni Pogotowia Ratunkowego cichosza
Pani Sekretarka dyrektora Sławomira Szajdy z Pogotowia Ratunkowego w Łomży przekazała nam we wtorek rano "informację od dyrektora, żeby odnośnie dyspozytorni kontaktować się ze służbami wojewody". Służby Biura Wojewody Podlaskiego w Białymstoku, które podały nam wcześniej datę 1. stycznia 2021 jako dzień zamknięcie dyspozytorni medycznej w Łomży, nie odbierały telefonów. Dlatego podajemy niepotwierdzoną wiadomość, że w Łomży przestano przyjmować w poniedziałek od godz. 22. zgłoszenia od osób, dzwoniących na numer alarmowy 112 po karetkę do chorego albo po pomoc w wypadku. A połączenia ze 112 zostają przekierowane do dyspozytorni w Białymstoku.
Dyspozytornia medyczna WSPR w Łomży to dwa pomieszczenia, jakie Pogotowie Ratunkowe wynajmuje w budynku Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. gen. Władysława Sikorskiego. Mieści się na drugim piętrze biurowca i jeszcze we wtorek rano świeciło się światło, jakby ktoś tam urzędował za zamkniętymi drzwiami szyfrowanymi. Na czym polega planowana i najwyraźniej realizowana restrukturyzacja działalności dyspozytorni w Łomży i jakie są szczegóły zatrudnienia pracowników - cichosza..., jak śpiewa Grzegorz Turnau do słów Michała Zabłockiego.
Jaki los czeka 23 dyspozytorów z Łomży...?
W oczekiwaniu na znak życia i wieści od "służb wojewody", przypomnijmy, że w Podlaskiem od 1. stycznia 2021 ma działać jedna dyspozytornia Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, a nie jak dotychczas 3: w Łomży, Suwałkach i Białymstoku. Dyspozytornia będzie komórką Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego i będzie mieścić się w Białymstoku - potwierdziła w poprzednim tygodniu Kamila Ausztol z Biura Wojewody.
Przywołała dane z WSPR w Łomży, że zatrudnione są 23 osoby w dyspozytorni medycznej w Łomży, w tym 11 osób na podstawie umowy o pracę. 7 dyspozytorów na umowie o pracę wyraziło wolę kontynuacji w strukturze Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, a pracą w dyspozytorni od 1. stycznia w Białymstoku zainteresowanych miało być 11 dyspozytorów WSPR w Łomży. Docelowo w Białymstoku zatrudnionych na umowę o pracę może być 35 osób.
Centralizacja systemu zgłoszeń i wysyłania karetek to wynik ustawy z 10. maja 2018 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Wśród zmian jest i taka, że wojewoda tworzy i prowadzi 1 dyspozytornię w województwie, zaś chętni dyspozytorzy WSPR stają się pracownikami urzędu wojewódzkiego, z wyjątkiem dyspozytorów, którzy nie wyrażają zgody na zmianę miejsca pracy, czyli na dojazdy do Białegostoku, co dotyczy również dyspozytorów WSPR w Suwałkach.
Mirosław R. Derewońko