Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 17 października 2021 napisz DONOS@

Budują gazociąg Polska – Litwa

Wytyczono już trasę, wykonano rozpoznanie archeologiczne i saperskie. Teraz przystąpiono do oczyszczania pasa montażowego z wierzchniej warstwy gleby. Zwożone są rury. Ruszyły prace przy odcinku południowym

Łomża leży przy szlaku do państw nadbałtyckich. W pobliżu miasta przebiega most energetyczny Polska – Litwa, realizowana jest droga Via Baltica łącząca Warszawę ze stolicami państw nadbałtyckich, a w odległości kilkunastu kilometrów od miasta – m.in. przez teren gminy Nowogród, Śniadowo, Łomża – przebiegać ma budowany gazociąg łączący Polskę z Litwą.  Ma to być międzysystemowy gazociąg wysokiego ciśnienia MOP 8,4 MPa, DN700. 

Odcinek południowy liczy około 160 km długości, który podzielono na dwa zadania. Zadanie 2 ma długość ok. 84,7 km i prowadzi od Gminy Mały Płock przez gminy powiatu łomżyńskiego do Czyżewa i Boguty Pianki. Prace prowadzone są w pasie do 28 m. Wykonawca usuwa wierzchnią warstwę i rozwozi rury.

„Gazociąg wysokiego ciśnienia o średnicy 700 mm zostanie ułożony w wykopie na głębokości ok. 2 m, pozwalającym na zasypanie go ok. 1,2 metrową warstwą ziemi licząc od górnej płaszczyzny rury do poziomu gruntu” - informuje GAZ System. Przeszkody terenowe uniemożliwiające bezkolizyjne ułożenie gazociągu (w tym: rzeki, drogi, linie kolejowe) będą pokonywane z wykorzystaniem metod bezwykopowych (tzw. przecisków lub przewiertów sterowanych) – wyjaśnia operator. W przypadku mniejszych (węższych) cieków wodnych lub lokalnych dróg dojazdowych, przekroczenia mogą być wykonywane technologią wykopu otwartego, przy zapewnieniu tymczasowego dojazdu do nieruchomości. 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki dla gazociągu wysokiego ciśnienia, w całym okresie jego eksploatacji, ustanowiony zostanie pas strefy kontrolowanej o szerokości 6,0 m na każdą stronę od osi gazociągu (łącznie 12 metrów).

W strefie kontrolowanej nie należy:

  • wznosić obiektów budowlanych w rozumieniu przepisów prawa budowlanego,
  • urządzać stałych składów i magazynów,
  • podejmować działań mogących powodować uszkodzenia gazociągu.

W strefie kontrolowanej również nie mogą rosnąć drzewa w odległości mniejszej niż 3 m licząc od osi gazociągu do pni drzew, a wszelkie prace można prowadzić tylko po wcześniejszym uzgodnieniu z GAZ-SYSTEM S.A. Nie ma przeszkód do prowadzenia działalności rolniczej i kontynuowania upraw w pasie strefy kontrolowanej, tj. dokonywania zasiewów i zbiorów po zakończeniu fazy budowy oraz po przywróceniu przez Wykonawcę terenu do pierwotnego stanu.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami strony rządowej, gminy, przez których teren ma przebiegać gazociąg, będą uzyskiwały dochody z podatku od nieruchomości w wysokości 2% wartości inwestycji znajdującej się na jej terenie. Według wyliczeń z 2015 roku może to być średnio od 50 tys. zł do 60 tys. zł rocznie za każdy kilometr gazociągu. Przepustowość gazociągu, który ma być oddany w 2022 roku, ma wynieść 2,4 mld m3 gazu rocznie w kierunku Litwy oraz 1,7 mld m3 w kierunku Polski. 

210819083017.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę