Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Od nowego roku nowa opłata za prąd

Opłata mocowa pojawi się na rachunku za prąd od 1 stycznia 2021 roku. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki właśnie opublikował stawki. Za 60m2 dodatkowo zapłacimy 110 zł rocznie.

Od 1 stycznia 2021 roku pojawią się zmiany na rachunkach za prąd. Pojawi się tzw. opłata mocowa, opłata OZE, która do tej pory była zerowa będzie miała wartość, a zerowa będzie opłata kogeneracyjna. „Środki pozyskane z tej opłaty przeznaczone będą na budowę nowych, modernizację i utrzymanie istniejących jednostek wytwórczych. Celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i zmniejszenie ryzyka tzw. blackoutu" – wyjaśniał prezes URE Rafał Gawin. 

Miesięczna opłata mocowa z gospodarstw domowych zależna będzie od rocznego zużycia prądu i wynosi:

2,3 zł (brutto) tj. (1,87 zł netto) za miesiąc dla odbiorców końcowych, zużywających rocznie poniżej 500kWh energii elektrycznej

5,51 (brutto) tj. (4,48 zł netto) za miesiąc dla odbiorców końcowych, zużywających rocznie od 500kWh do 1200 kWh energii elektrycznej

9,19 (brutto) tj. (7,47 zł netto) za miesiąc dla odbiorców końcowych, zużywających rocznie od 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej

12,87 (brutto) tj. (10,46 zł netto) za miesiąc dla odbiorców końcowych, zużywających rocznie powyżej  2800 kWh energii elektrycznej

0,0762 zł /kWh (netto) odbiorców końcowych, innych niż powyżej 


To ile dopłaci rodzina?
Wg. GUS średnie zużycie energii elektrycznej w Polsce na 1m2 powierzchni użytkowej mieszkania w mieście wynosi 29 kWh/rok. Na wsi ta warość maleje i wynosi 26,55 kWh/rok.

Przyjmujac powyższe założenia mieszkanie 40 m2 przez rok pobiera około 1160 kWh czyli opłaty mocowej zapłaci ok. 66 zł, natomiast mieszkanie 60 m2 pobiera około 1740 kWh, czyli rocznie dodatkowo w ramach opłaty mocowej dopłaci 110zł.

Według szacunków GUS, najwięcej (ok. 20 proc.) jest gospodarstw domowych zużywających od 1,5 tys. do 2 tys. kWh w ciągu roku. Ok. 15 proc. gospodarstw domowych mieści się w przedziale zużycia od 1 tys. do 1,5 tys. kWh rocznie. Średnio w 2018 roku gospodarstwo domowe pobierało 2375 kWh rocznie.

Otwartą kwestią pozostają jeszcze stawki na energię elektryczną w 2021 roku. Największe firmy energetyczne złożyły wnioski o nowe taryfy do URE. Czekamy teraz na decyzję regulatora.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę