Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 stycznia 2021 napisz DONOS@

Dobry materac ‒ jak dobrać twardość i rodzaj materaca do spania?

Jakościowy sen jest kluczowy dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby każdego dnia być wypoczętym i pełnym sił, należy wybrać odpowiedni materac do spania. Jakie cechy powinien spełniać dobry materac, gwarantujący głęboki, spokojny sen?

Materac ‒ dobry, czyli jaki?

Komfortowe posłanie to takie, które jest zgodne z tzw. higieną snu. Poza wieczornym wyciszeniem i wywietrzeniem sypialni, aby móc spokojnie zasnąć, należy położyć się na materacu idealnie dopasowanym do potrzeb. Jeśli wybierzesz go zgodnie z naszymi wskazówkami i postawisz na zaufany model renomowanego producenta, będziesz z niego zadowolony przez długie lata. Na co należy zwrócić uwagę, szukając dobrego materaca do spania?

Po pierwsze, wybierz materac o właściwej twardości

Produkt, na którym codziennie zasypiasz, powinien odpowiadać Twoim parametrom. Dobry materac zawsze dobierany jest do sylwetki osoby, który na nim śpi. Wyróżniamy cztery klasy twardości:

 • H1, czyli miękki materac dla dzieci, młodzieży i dorosłych o wadze do 60 kg;

 • H2 dla lubiących spać na posłaniu o średniej twardości, których waga waha się w granicach 60 ‒ 80 kg;

 • H3, która oznacza twardy materac idealny dla osób, które ważą więcej niż 80 kg, ale mniej niż 100 kg;

 • H4 oznacza materac bardzo twardy, przeznaczony do jakościowego snu ludzi o wadze powyżej 100 kg.

Kiedy decydujesz się na zakup materaca o konkretnej twardości, miej na uwadze wskazane wyżej ramy, ale nie trzymaj się ich kurczowo. Pod uwagę musisz bowiem wziąć jeszcze swoje przyzwyczajenia, wzrost, wiek i pozycję, w której zasypiasz. Jeśli od lat śpisz na twardym materacu, ale Twojej wadze bliżej do 60 kg niż 80 kg, lepsza może być dla Ciebie twardość H3, a nie wynikające z powyższego zestawienia H2. Podobnym wyznacznikiem jest wzrost, który przekłada się na nacisk ciała na materac. Zazwyczaj wygodniej jest wysokim, szczupłym osobom (np. mierzącym 173 cm i ważącym 65 kg) na materacu o twardości H2 niż niskim, ale ważącym dokładnie tyle samo. Ogromne znaczenie ma też wiek ‒ ludziom starszym zaleca się wybór materaca miękkiego H1 lub średniego H2. Zdrowy materac to poza tym taki, który odpowiada Twojej pozycji spania. Materac miękki i średnio miękki polecany jest osobom, które śpią na boku, bo w trakcie snu odciąża barki, ramiona i biodra. Z twardszych modeli (H3, H4) zadowoleni są ci, które zasypiają płasko ‒ na plecach albo na brzuchu.

Materace o zróżnicowanej klasie twardości oferują najlepsi producenci. Jedną z nich jest renomowana polska marka Hilding Anders, która produkuje nie tylko innowacyjne materace, lecz także łóżka. Produkty o wszystkich stopniach twardości znajdziesz także w szwedzkich sieciowych sklepach IKEA oraz polskich salonach Agata Meble, które oferują serię materacy Galaxy. Warto także zapoznać się z bogatą ofertą produktów SleepMed, dostępnych w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Zdjęcie 2.jpg

Po drugie, zdecyduj się na odpowiedni rodzaj materaca

Wspomniane marki oferują także różne rodzaje materacy. Do najczęściej wybieranych należą materace piankowe, sprężynowe i hybrydowe.

 1. Materace piankowe są dobre dla par śpiących w jednym łóżku, wyciszają ruchy partnera. Łatwo dostosowują się także do ułożenia ciała i temperatury. Zaleca się je dla alergików, choć w ich przypadku idealny jest materac lateksowy. Należy jednak zwracać uwagę na jakość pianki, która przekładaj się na jej trwałość i wytrzymałość ‒ najlepsze są: termoelastyczna i wysokoelastyczna.

 2. Materace sprężynowe gwarantują ogromny komfort snu, bo każda sprężyna odrębnie reaguje na nacisk konkretnej partii ciała. Do spania we dwoje najlepsze są materace sprężynowe kieszeniowe.

 3. Materace hybrydowe, w których warstwa pianki wysokiej jakości otacza sprężyny, to połączenie najważniejszych cech obu modeli. Gwarantują odpowiednie podparcie dla kręgosłupa w trakcie nocnego odpoczynku i komfort wynikający z leżenia na piance.

Wiesz już, jak szukać dobrego materaca, na którym będziesz błogo się wysypiać. Teraz czas na wybór najlepszego modelu spośród producentów, których polecamy wyżej.

tekst płatny


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę