Dobry materac ‒ jak dobrać twardość i rodzaj materaca do spania?
Jakościowy sen jest kluczowy dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby każdego dnia być wypoczętym i pełnym sił, należy wybrać odpowiedni materac do spania. Jakie cechy powinien spełniać dobry materac, gwarantujący głęboki, spokojny sen?
Materac ‒ dobry, czyli jaki?
Komfortowe posłanie to takie, które jest zgodne z tzw. higieną snu. Poza wieczornym wyciszeniem i wywietrzeniem sypialni, aby móc spokojnie zasnąć, należy położyć się na materacu idealnie dopasowanym do potrzeb. Jeśli wybierzesz go zgodnie z naszymi wskazówkami i postawisz na zaufany model renomowanego producenta, będziesz z niego zadowolony przez długie lata. Na co należy zwrócić uwagę, szukając dobrego materaca do spania?
Po pierwsze, wybierz materac o właściwej twardości
Produkt, na którym codziennie zasypiasz, powinien odpowiadać Twoim parametrom. Dobry materac zawsze dobierany jest do sylwetki osoby, który na nim śpi. Wyróżniamy cztery klasy twardości:
-
H1, czyli miękki materac dla dzieci, młodzieży i dorosłych o wadze do 60 kg;
-
H2 dla lubiących spać na posłaniu o średniej twardości, których waga waha się w granicach 60 ‒ 80 kg;
-
H3, która oznacza twardy materac idealny dla osób, które ważą więcej niż 80 kg, ale mniej niż 100 kg;
-
H4 oznacza materac bardzo twardy, przeznaczony do jakościowego snu ludzi o wadze powyżej 100 kg.
Kiedy decydujesz się na zakup materaca o konkretnej twardości, miej na uwadze wskazane wyżej ramy, ale nie trzymaj się ich kurczowo. Pod uwagę musisz bowiem wziąć jeszcze swoje przyzwyczajenia, wzrost, wiek i pozycję, w której zasypiasz. Jeśli od lat śpisz na twardym materacu, ale Twojej wadze bliżej do 60 kg niż 80 kg, lepsza może być dla Ciebie twardość H3, a nie wynikające z powyższego zestawienia H2. Podobnym wyznacznikiem jest wzrost, który przekłada się na nacisk ciała na materac. Zazwyczaj wygodniej jest wysokim, szczupłym osobom (np. mierzącym 173 cm i ważącym 65 kg) na materacu o twardości H2 niż niskim, ale ważącym dokładnie tyle samo. Ogromne znaczenie ma też wiek ‒ ludziom starszym zaleca się wybór materaca miękkiego H1 lub średniego H2. Zdrowy materac to poza tym taki, który odpowiada Twojej pozycji spania. Materac miękki i średnio miękki polecany jest osobom, które śpią na boku, bo w trakcie snu odciąża barki, ramiona i biodra. Z twardszych modeli (H3, H4) zadowoleni są ci, które zasypiają płasko ‒ na plecach albo na brzuchu.
Materace o zróżnicowanej klasie twardości oferują najlepsi producenci. Jedną z nich jest renomowana polska marka Hilding Anders, która produkuje nie tylko innowacyjne materace, lecz także łóżka. Produkty o wszystkich stopniach twardości znajdziesz także w szwedzkich sieciowych sklepach IKEA oraz polskich salonach Agata Meble, które oferują serię materacy Galaxy. Warto także zapoznać się z bogatą ofertą produktów SleepMed, dostępnych w sklepach stacjonarnych i internetowych.
Po drugie, zdecyduj się na odpowiedni rodzaj materaca
Wspomniane marki oferują także różne rodzaje materacy. Do najczęściej wybieranych należą materace piankowe, sprężynowe i hybrydowe.
-
Materace piankowe są dobre dla par śpiących w jednym łóżku, wyciszają ruchy partnera. Łatwo dostosowują się także do ułożenia ciała i temperatury. Zaleca się je dla alergików, choć w ich przypadku idealny jest materac lateksowy. Należy jednak zwracać uwagę na jakość pianki, która przekładaj się na jej trwałość i wytrzymałość ‒ najlepsze są: termoelastyczna i wysokoelastyczna.
-
Materace sprężynowe gwarantują ogromny komfort snu, bo każda sprężyna odrębnie reaguje na nacisk konkretnej partii ciała. Do spania we dwoje najlepsze są materace sprężynowe kieszeniowe.
-
Materace hybrydowe, w których warstwa pianki wysokiej jakości otacza sprężyny, to połączenie najważniejszych cech obu modeli. Gwarantują odpowiednie podparcie dla kręgosłupa w trakcie nocnego odpoczynku i komfort wynikający z leżenia na piance.
Wiesz już, jak szukać dobrego materaca, na którym będziesz błogo się wysypiać. Teraz czas na wybór najlepszego modelu spośród producentów, których polecamy wyżej.
tekst płatny