Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 17 kwietnia 2024 napisz DONOS@

"Wśród kołków w płocie kołek był jeden..."

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Marek Maliszewski)

Bladą twarz jak ściana z wosku miał poseł PiS Lech A. Kołakowski we wtorek rano, gdy rozmawiał w Radio RMF z red. Robertem Mazurkiem. Najpierw oświadczył: "Tak, to prawda, dziś odchodzę z Prawa i Sprawiedliwości", a potem poprawił prowadzącego wywiad, że "to nie są uciekinierowie, to są bohaterzy, którzy walczą o polskie sprawy". Chodzi o 15-tkę posłów, których dwa miesiące temu prezes PiS Jarosław Kaczyński zawiesił w prawie członka partii rządzącej za głosowanie przeciwko ustawie "piątka dla zwierząt". Poseł opuścił PiS, jak mówił - "z wielkim bólem", a prezes ukoił tego samego dnia ból 13-tki innych - powrotem w szeregi rządzących. Bólem Kołakowskiego Kaczyński zajął się dopiero w środę, gdy ostygł wybuch wulkanu w polityce i mediach. Ale w poezji zawrzało!

Motto:
„Nie jesteśmy uciekinierami, jesteśmy bohaterami” 
Lech A. Kołakowski


"Kołek Gieroj"

Wśród kołków w płocie kołek był jeden,
chciał się zobaczyć z płotu prezesem,
lecz go koteria kołków nie puszcza,
więc płot, nieutulony w żalu, opuszcza.

Już w Internetach, gazetach, łączach
grzmią, że się kołek z płotem rozłącza!
Już policzyli, już napisali:
bez kilku kołków płot się zawali.

Bo wcześniej płot się okrutnie zbiesił:
15-ście kołków w prawach zawiesił.
Teraz już wszystkie w płocie z powrotem,
Już się nie będą mocować z płotem,

Bo przez te jakieś bezmyślne kołki
mogły się wymknąć kasa i stołki
dla synów, córek, kuzynów, braci...
Pełno już płot miał ze strachu w gaciach.

W wyniku wielce poufnych narad
czołgać się będzie tragi-kabaret...

Andrzej Cholewicki
Łomża, 18. listopada 2020 

Bohaterska ucieczka 
Zapytaliśmy Autora symbolicznej satyry o 2 dniach z historii Polski, co nim kierowało w tworzeniu rymów politycznych. - Spontaniczna radość, że mamy w Łomży takiego bohatera, a nie uciekiniera - tłumaczy Andrzej Cholewicki (lat 66). Naród przed telewizorami i monitorami odetchnął z ulgą, że wszystko dla posła z Łomży z dnia na dzień, z wtorku na środę, skończyło się szczęśliwie z woli prezesa i partii. Po pół roku niewidzenia się mogli w Sejmie chwilkę porozmawiać jak przyjaciele, znający się od 30 lat. Długo można by zliczać powody, że poeci i znawcy prozy życia ucieszyli się na tak pomyślne obroty spraw. Wiszący na cieniutkim włosku los rządu i większości parlamentarnej (460 posłów, w tym 235 PiS) splótł się w solidną i solidarną linę prawoskrętną jak węzeł gordyjski. Inwencję Autora wzmacniał podziw dla odwagi posła Kołakowskiego i zmysłu spostrzegawczości. Tam gdzie red. Mazurek widział uciekinierów, poseł Kołakowski dostrzegł bohaterów, skromnie nie zapominając o sobie na czole ataku. Może we wtorek z woskową miną i wielkim bólem odchodził, le w środę natarł bohatersko i zdobył opuszczoną dopiero co fortecę PiS w Sejmie przy Wiejskiej. 

- Mój kolega sportowiec był w środę wieczorem załamany, że łomżyński bohater rewolucji z Radia RMF wraca do niewoli w PiS - uchyla kurtynki prywatnej rozmowy Autor satyry pt. "Kołek Gieroj" - ale nie chce tłumaczyć ironicznego tytułu, ani interpretować gestu na miarę proroctwa Wernyhory. Dlaczego nie...? - Bo moi mistrzowie: Tuwim, Słonimski i Hemar też nie tłumaczyli, co z wierszy ich wynika - kończy Autor satyry i dwóch tomików poezji: "Homo stracens" i "Cień złotego cielca".   

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę