W Łomży jeżdżą auta z dużym przebiegiem
Samochody poruszające się po drogach Łomży mają na liczniku średnio 199 tys. km. Z takim wynikiem miasto zajęło 68. miejsce w zestawieniu przygotowanym przez rankomat.pl. Mimo wysokiego przeciętnego przebiegu swoich pojazdów łomżanie płacą za ubezpieczenie OC mniej niż wynosi średnia krajowa czy wojewódzka - informuje w notce prasowej porównywarka.
Przebieg pojazdu wpływa na zużycie jego podzespołów. Więcej kilometrów na liczniku to często większa szansa na awarię, a w skrajnych przypadkach nawet zagrożenie dla kierujących. Liczba przejechanych kilometrów jest także jednym z czynników, które wpływają na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dlatego eksperci rankomat.pl, bazując na deklaracjach kierowców korzystających z porównywarki OC, przygotowali listę największych 84. miast w Polsce, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem. Łomża zajęła na niej 68. miejsce.
Łomża w drugiej połowie zestawienia
Na liczniku przeciętnego samochodu należącego do mieszkańca Łomży widnieje liczba 199 tysięcy. Jest to jeden z gorszych wyników wśród miast uwzględnionych w zestawieniu, w rezultacie czego Łomża znalazła się dopiero na 68. miejscu listy. Na tle województwa podlaskiego to średni wynik – niżej uplasowały się Suwałki (82. miejsce), z kolei wyżej Białystok (28. miejsce)
Dla porównania miasta na podium to Warszawa, Kraków i Poznań. Z deklaracji kierowców wynika, że średni przebieg dla aut z tych miast wynosi 158 tys., 161 tys. i 166 tys. kilometrów. Różnica w przebiegu między pierwszym a ostatnim miejscem na liście rankomat.pl wynosi 58 tys. km. Jest to dystans, który można wyjeździć w ciągu kilku lat.
Podlaskie daleko w zestawieniu
Województwo podlaskie zajęło miejsce w drugiej połowie zestawienia przygotowanego dla województw. Właściciele pojazdów zamieszkujący to województwo deklarowali przebieg samochodu na poziomie średnio 199 tys. km. To wynik gorszy od pojazdów choćby z województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego – odpowiednio o 1 i 2 tys. km.
Najlepiej w zestawieniu rankomat.pl wypada Małopolska. Przeciętne auto z województwa małopolskiego przejechało do tej pory 177 tys. km. W województwie mazowieckim ta wartość jest większa o 4 tys. km, a w śląskim i wielkopolskim o 6 tys. km. Największy średni przebieg swoich samochodów deklarują kierowcy z województw lubuskiego (206 tys. km), lubelskiego (207 tys. km) i warmińsko-mazurskiego (210 tys. km). To jednocześnie 3 województwa, w których średni przebieg auta przekracza 200 tys. km.
Z obserwacji Tadeusza Sendrowskiego, mechanika z łomżyńskiej firmy LASVEGAS wynika, że jeździmy samochodami z przebiegiem powyżej 300 000 km. Dla przykładu wylicza przebiegi dzisiejszych samochodów stojących w warsztacie: 480 tys, 289 tys czy 310 tys. Audi A4 z 2016 roku, w którym ma być wymieniony rozrząd, ma już 276 tys. przebiegu.
Ile trzeba zapłacić za OC w Łomży?
Przebieg samochodu jest jednym z wielu czynników, które mają wpływ na wysokości składki ubezpieczenia OC. Mimo że pojazdy zarejestrowane w Łomży pokonały średnio 199 tys. km, to w III kwartale bieżącego roku łomżanie za OC płacili przeciętnie 637 zł. To mniej od średniej stawki dla całego kraju (678 zł) i średniej wojewódzkiej (663 zł). Na tle województwa podlaskiego to bardzo dobry wynik – więcej płacili zarówno suwałczanie (646 zł), jak i białostoczanie (761 zł).
Pozostałe wyniki prezentują się następująco: