Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

Odnowiony Pałac Gubernatora w Łomży

Zakończył się kolejny etap remontu zabytkowej elewacji Katolickiej Bursy Szkolnej im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży – informuje Podlaski Konserwator Zabytków.

Zakres odbioru robót budowlanych obejmował m.in. uzupełnienie tynków, gruntowanie i malowanie, remont gzymsów i detali architektonicznych, wykonanie okładziny kamiennej cokołu oraz wymianę drzwi wejściowych. Remont zabytkowej elewacji Katolickiej Bursy Szkolnej w Łomży dofinansował Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, w tym roku na prace przy zabytku przeznaczył 40 tysięcy złotych.  

Dobrze zachowany, jednorodny stylistycznie budynek podkreśla administracyjną wagę miasta w 2. poł. XIX wieku. 

Historia Pałacu Gubernatora w Łomży (obecnie budynek Katolickiej Bursy Szkolnej w Łomży, a wcześniej budynek Wyższego Seminarium Duchownego) sięga 1866 roku. Wtedy Łomża stała się stolicą Guberni Łomżyńskiej i wówczas podjęto decyzję o budowie siedziby gubernatora.

W obecnym kształcie budynek powstał z rozbudowy kamienicy przy ulicy Dwornej z 1845 roku oraz dobudowanego w 1866 roku dłuższego skrzydła od strony Placu Sobornego (obecnie Plac Papieża Jana Pawła II). W 1925 roku skrzydło od strony Placu przedłużono o 4 przęsła, nieco wyższe od pierwotnego pałacu.

Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę