Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Bp. Stepnowski: Jaką postawę, my jako chrześcijanie mamy przyjąć wobec obecnej sytuacji?

Główne zdjęcie
Bp Janusz Stepnowski

- Nadchodzi czas wakacji, urlopów, oczekiwanego odpoczynku. Będzie to jednak inny czas niż ten, który pamiętamy z ubiegłych lat. Ostatnie trudne miesiące jakie przeżywało nasze społeczeństwo w związku z pandemią coronawirusa, która jeszcze się nie zakończyła, odcisnęły piętno na naszym podejściu do życia. (...) Pojawiło się wiele trudności i nowych wyzwań w życiu społecznym, ekonomicznym i także religijnym. Rodzi się więc uzasadnione pytanie: jaką postawę, my jako chrześcijanie mamy przyjąć wobec obecnej sytuacji? – napisał Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski w liście, który w niedzielę ma być czytany w niedzielę na wszystkich Mszach świętych.

Skierowany na początku wakacji List Biskupa Łomżyńskiego do wiernych diecezji dotyczy 36. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę 1-14 sierpnia 2020. Ta w tym roku będzie miała  „formę symboliczną”. Kilkuosobowa delegacja pątników wybrana przez duszpasterzy pielgrzymkowych będzie się zmieniać każdego dnia na zasadzie sztafety. Biskup zachęca jednak  wszystkich, którzy są związani z pielgrzymką, którzy mieli zamiar pielgrzymować i tych, co do tej pory pielgrzymowali fizycznie i duchowo do uczestnictwa w grupach białych pielgrzymów duchowych w parafiach. 
- Stworzymy w ten sposób wielką wspólnotę modlitewną, która swoim zaangażowaniem, poświęceniem i modlitwą podejmie dzieło pielgrzymowania, choć nie fizycznego to jednak równie cennego, wartościowego i owocnego – napisał biskup Stepnowski zaznaczając, że tegoroczne pielgrzymowanie będzie miało przede wszystkim charakter pokutny. - Pątnicy będą pielgrzymować także w intencji powstrzymania pandemii i pomocy ludziom dotkniętym w różny sposób chorobą COVID 19 oraz tym, którzy troszczą się o chorych – podał.

List pasterski Biskupa Łomżyńskiego przed 36 Pieszą Pielgrzymką Łomżyńską na Jasną Górę 1-14 sierpnia 2020

Bracia i Siostry w Chrystusie, drodzy diecezjanie!

Nadchodzi czas wakacji, urlopów, oczekiwanego odpoczynku. Będzie to jednak inny czas niż ten, który pamiętamy z ubiegłych lat. Ostatnie trudne miesiące jakie przeżywało nasze społeczeństwo w związku z pandemią coronawirusa, która jeszcze się  nie zakończyła, odcisnęły piętno na naszym podejściu do życia. Miało to i ciągle ma wpływ na nasze zachowania, myślenie, także na stan ducha i życie religijne. W wielu przypadkach zmieniło to relacje z Bogiem i relacje międzyludzkie. Pojawiło się wiele trudności i nowych wyzwań w życiu społecznym, ekonomicznym i także religijnym. Rodzi się więc uzasadnione pytanie: jaką postawę, my jako chrześcijanie mamy przyjąć wobec obecnej sytuacji? Skąd brać siłę do godnego życia, przezwyciężania trudności, do okazywania miłości i pomocy bliźnim, gdy „ludzkie zabezpieczenia” okazały się tak słabe?

Dla człowieka wierzącego odpowiedź nasuwa się sama. Źródłem nadziei i siły dla każdego z nas jest Bóg i Jego bezwarunkowa miłość, ujawniająca się w Jezusie Chrystusie, będącym tak blisko człowieka. Ta bliskość ukazuje się w Eucharystii, będącej źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego (Lumen Gentium nr 11).

Miłująca obecność Jezusa w Eucharystii, która jest na wyciągnięcie ręki w każdym czasie, stanowi dla człowieka, zwłaszcza dotkniętego nieszczęściem, cierpieniem, chorobą, pociechę, otuchę i umocnienie. O tym przypomina nam program duszpasterski Kościoła na lata 2019-2022, dotyczący Eucharystii, która daje życie.

Trzeba przy tym jednak pamiętać, że Eucharystia to przede wszystkim dziękczynienie. Każdy z nas osobiście i jako społeczeństwo mamy za co dziękować Bogu. W tym roku okazji dziękczynienia jest dużo. Warto tu wspomnieć o 100 rocznicy urodzin wielkiego naszego rodaka i świętego Jana Pawła II, beatyfikacji prymasa tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Będziemy także dziękować za ogromne poświęcenie, wysiłek i solidarność ludzi, którzy nieśli pomoc zarażonym COVID 19 i prosić o błogosławieństwo dla nich, zwłaszcza dla wszystkich służb medycznych i mundurowych.

Wyzwania jakie obecna sytuacja stawia, karzą nam weryfikować i dostosowywać także formy praktyk religijnych. Co roku w pierwszych tygodniach sierpnia setki tysięcy pielgrzymów z całej Polski, w tym także z naszej diecezji podążały drogami naszej Ojczyzny na Jasną Górę do tronu Maryi, Matki i Królowej. W tym roku również kontynuując piękną i cenną tradycję chcemy podjąć się pielgrzymowania. Warunki epidemiczne i związane z tym wymogi sanitarne oraz bezpieczeństwo zarówno pątników jak i mieszkańców terenów przez, które przechodziliśmy obligują nas do zmiany formuły pielgrzymki.

Pielgrzymka będzie miała formę symboliczną. Kilkuosobowa delegacja pątników wybrana przez duszpasterzy pielgrzymkowych będzie się zmieniać każdego dnia na zasadzie sztafety. Oni będą nas reprezentować na trasie. Nasi przedstawiciele wyruszą 1 sierpnia z Łomży. Grupy z Ostrołęki, Zambrowa, Ostrowi Maz. i Wyszkowa w tym roku nie wyjdą na pątniczy szlak. Mając we wdzięcznej pamięci wielkie serca i niesamowitą gościnność gospodarzy przyjmujących pątników, jesteśmy niestety w tym roku zmuszeni do zrezygnowania z tej życzliwości i nie będziemy zatrzymywać się na poczęstunki i noclegi w tradycyjnych miejscach, ograniczając kontakt z mieszkańcami do niezbędnego minimum.

Mimo to zapraszam  i zachęcam wszystkich, którzy są związani z pielgrzymką, którzy mieli zamiar pielgrzymować i tych, co do tej pory pielgrzymowali fizycznie i duchowo do uczestnictwa w grupach białych pielgrzymów duchowych w Waszych parafiach, które pięknie funkcjonowały przez wiele ostatnich lat. Chcemy podtrzymać i rozwinąć tę formę. Stworzymy w ten sposób wielką wspólnotę modlitewną, która swoim zaangażowaniem, poświęceniem i modlitwą podejmie dzieło pielgrzymowania, choć nie fizycznego to jednak równie cennego, wartościowego i owocnego. Duszpasterzy zachęcam do zaangażowania i organizowania grup „białych” wychodząc naprzeciw potrzebom duchowym wiernych. Jak w latach ubiegłych, każdy kto zechce zadeklarować swój udział w grupie pielgrzymów duchowych otrzyma znaczek i legitymację jako znak podkreślający przynależności do wspólnoty pielgrzymkowej.

Tegoroczne pielgrzymowanie będzie miało przede wszystkim charakter pokutny. Pątnicy będą pielgrzymować także w intencji powstrzymania pandemii i pomocy ludziom dotkniętym w różny sposób chorobą COVID 19 oraz tym, którzy troszczą się o chorych.

Pomocą w owocnym przeżyciu tegorocznego pielgrzymowania będą propozycje przygotowane przez organizatorów za pośrednictwem naszego diecezjalnego Radia Nadzieja oraz mediów pielgrzymkowych.  Zapraszam zwłaszcza do udziału w apelach pielgrzymkowych o godz. 21.00 transmitowanych przez radio, audycjach poświęconych pielgrzymce, a także śledzenia pielgrzymki na facebooku i stronach internetowych Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej. Mam głęboką nadzieje i o to się modlę, że w przyszłym roku dane nam będzie powrócić do tradycyjnej formy pielgrzymowania w dużej wspólnocie do domu Maryi w Częstochowie.

Dziękując, za zaangażowanie i poświęcenie zarówno duchownych jak i świeckich w dzieło 36 Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę oraz wszystkich dobroczyńców, sponsorów i przyjaciół polecam opiece Pani Jasnogórskiej i z serca błogosławię.

+Janusz Stepnowski
Wasz biskup


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę