Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Za śmieci płaci zamieszkały, a nie zameldowany

Główne zdjęcie
Fragment deklaracji śmieciowej, w której mieszkańcy sami mają wyliczyć wysokość swoich opłat za śmieci

W ubiegłym tygodniu Rada Miejska Łomży „bez dyskusji” uchwaliła pakiet uchwał śmieciowych, które w sposób istotny zmieniają funkcjonująca od lat miejska politykę śmieciowa. Od czerwca za śmieci mają płacić „od mieszkańca”, a nie „od gospodarstwa” jak teraz. Co ważne, to mieszkańcy sami mają sobie wyliczyć opłatę w oparciu o liczbę mieszkańców z uwzględnieniem możliwych ulg. Aby to dobrze zrobić trzeba pamiętać, że za śmieci płaci zamieszkały, a nie zameldowany pod tym adresem obywatel.

Podjęte „bez dyskusji” przez Radę Miejską w zaproponowanej przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego wersji uchwały śmieciowe zostały już opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. To warunek konieczny, aby mogły wejść w życie.

Rada Miejska ustalił m.in. miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny, w wysokości:

 • 22 zł miesięcznie,od jednego mieszkańca w zabudowie jednorodzinnej  
 • 16 zł miesięcznie od jednego mieszkańca w zabudowie wielorodzinnej.

Rada wprowadziła także ulgi – 50% opłaty dla osób ubogich oraz 20% rodzin wielodzietnych, oraz tych, którzy sami kompustują odpady biodegradowalne, ale i tak zmiana miejskiej polityki śmieciowej dla większości mieszkańców oznacza podwyżkę opłaty za śmieci, która w skrajnym przypadku wynosi aż 300 %.

Sam wylicz sobie opłatę
Opłaty za śmieci mieszkańcy domków jednorodzinnych wnoszą bezpośrednio do Urzędu Milejskiego, a mieszkańcy bloków za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowych. Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, już roznosi po mieszkaniach informacje o podwyżce oraz druk deklaracji, którą mieszkańcy mają wypełnić ustalając obie wysokości opłat za śmieci, które będą obowiązujące od 1 czerwca 2020r.. 
Zgodnie z pouczeniem ten dokument należy dostarczyć do Administracji Osiedla lub Biura Zarządu ŁSM w Łomży w nieprzekraczalnym terminie do 10 maja 2020 r.
- Złożenie przedmiotowej deklaracji należy do obowiązku każdego posiadacza lokalu mieszkalnego będącego w Zasobach ŁSM w Łomży – czytamy w piśmie zarządu spółdzielni pod którym z imienia i nazwiska nie podpisał się nikt. 
Jest tam jeszcze jedne istotny dopisek: W przypadku nie dostarczenia wypełnionego druku w wyznaczonym terminie Zarząd ŁSM w Łomży na podstawie Rejestru Mieszkańców Miasta Łomża, uwzględni w opłatach liczbę osób zameldowanych pod danym adresem.

To ważne, bo opłatę za śmieci w całym kraju, także w Łomży, w przypadku przyjęcia systemu „od mieszkańca” wnosi  się od osób zamieszkałych, a nie zameldowanych pod tym adresem. Ta sama zasada dotyczy także mieszkańców domków jednorodzinnych, dla których wzór deklaracji śmieciowej określiła przyjęta w pakiecie uchwała nr 240/XXIV/20 Rady Miejskiej Łomży z dnia 29 kwietnia 2020 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości. 
Zgodnie z zapisami tej uchwały właściciel nieruchomości obowiązany jest do złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, do 30.06.2020 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Łomży lub przesłać na adres Urzędu Miejskiego w Łomży, Pl. Stary Rynek 14, 18-400 Łomża.

W załączniku publikujemy nową uchwałę Rady Miejskiej Łomży w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za śmieci wraz tą deklaracją. 

Oto symulacja wysokości opłat za śmieci, które od czerwca mieliby wnosić mieszkańcy Łomży.

Stawki opłat w blokach

 • 1 osoba - 16 zł (4 zł mniej niż dotychczas)
 • 2 osoby - 32 zł (podwyżka o 2 zł)
 • 3 osoby - 48 zł (podwyżka o 18 zł)
 • 4 osoby - 64 zł (podwyżka o 34 zł)
 • 5 osób - 64 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 34 zł)
 • 6 osób – 76,8 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 46,8 zł)
 • 7 osób – 89,6 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 59,6 zł)
 • 8 osób – 102,4 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 72,4 zł)

Stawki opłat w domkach jednorodzinnych

 • 1 osoba - 22 zł (8 zł mniej niż dotychczas)
 • 2 osoby - 44 zł (7 zł mniej niż dotychczas)
 • 3 osoby - 66 zł (podwyżka o 15 zł)
 • 4 osoby - 88 zł (podwyżka o 37 zł)
 • 5 osób - 88 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 37 zł)
 • 6 osób – 105,6 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 54,6 zł)
 • 7 osób – 123,2 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 72,2 zł)
 • 8 osób – 140,8 zł (po zastosowaniu 20% ulgi podwyżka o 89,8 zł)  

Oto radni miasta, którzy zagłosowali za przyjęciem przedłożonych przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego nowych uchwał śmieciowych: Maciej Borysewicz, Witold Chludziński, Waldemar Cieślik, Hanka Gałązka, Andrzej Grzymała, Alicja Konopka, Wojciech Michalak, Artur Nadolny, Stanisław Oszkinis, Piotr Serdyński, Edyta Śledziewska, Mariusz Tarka i Andrzej Wojtkowski. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę