Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 listopada 2024 napisz DONOS@

Groźne bakterie jednak były w miejskich basenach

Bakterie Pseudomonas aeruginosa wykryto w wodzie pływalni przy ul. Niemcewicza, a bakterie Escherichia coli w Parku Wodnym przy ul. Kard. Wyszyńskiego. Po piątkowym komunikacie MOSiR, który miał uspokoić korzystających z basenów, dziś władze miejskiej placówki potwierdziły nasze informacje, że bakterie jednak wykryto w próbkach wody pobranych w ubiegłym tygodniu.

Od początku ubiegłego tygodnia mieszkańcy korzystający z łomżyńskich miejskich basenów przekazywali informacje o rzekomych problemach z zapewnieniem odpowiedniej jakości wody. Mówiono m.in. o wykryciu groźnych dla ludzi bakterii pałeczki ropy błękitnej. Władze MOSiR unikały szczegółowych odpowiedzi na pytania przekazując w  piątkowe  popołudnie komunikat  jakoby otrzymane wyniki badań z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży z dnia 11 lutego nie wykazały obecności bakterii Pseudomonas aureginosa w żadnej z niecek basenowych w obiektach Parku Wodnego przy ulicy Wyszyńskiego oraz na Pływalni przy ulicy Niemcewicza. (zobacz: Groźnej bakterii nie ma, ale...)
Okazuje się, że bakterie wówczas jednak wykryto. MOSiR przyznał to dopiero dziś, gdy zapytaliśmy konkretnie o to, czy prawdą jest, że w basenie przy Niemcewicza zostały wykryte bakterie pseudomonas - pałeczki ropy błękitnej, a w basenie przy Wyszyńskiego zostały wykryte bakterie e. coli? 

Wykryciem tych bakterii teraz MOSiR uzasadnia ubiegłotygodniowe wyłączenia z użytkowania części obu miejskich pływalni. 

W dniach od 13 lutego od godziny 14:00 do dnia 17 lutego do godziny 9:00 zamknięta była niecka basenu rekreacyjnego w obiekcie Parku Wodnego. Zamknięcie wynikało z wykrycia w próbce pobranej w dniu 11 lutego z niecki basenu rekreacyjnego bakterii Escherichia coli w liczbie mniejszej od 3. Otwarto nieckę w dniu 17 lutego po uzyskaniu właściwych parametrów mikrobiologicznych z próbki pobranej w dniu 14 lutego.

W dniach od 13 lutego od godziny 14:00 w obiekcie Pływalni przy ul. Niemcewicza zamknięta jest niecka rekreacyjna. Zamknięcie wynikało z wykrycia w próbce pobranej w dniu 11 lutego z systemu cyrkulacji basenu rekreacyjnego (punkt poboru znajduje się na rurażu na poziomie technicznym budynku) bakterii Pseudomonas aeruginosa w liczbie mniejszej od 3. MOSiR zaznacza, że w samej niecce bakterii nie wykryto, ale ta niecka rekreacyjna nadal jest zamknięta.

Odnośnie bakterii Escherichia coli  pochodzenia kałowego w wodzie z niecki basenu rekreacyjnego Parku Wodnego MOSiR podaje, że „taki rodzaj zanieczyszczenia mikrobiologicznego identyfikujemy dwa, trzy razy do roku dla pewnych kategorii klientów choć wiadomo, że na gorącym uczynku nikogo się nie przyłapało. Dotyczyło to niecek brodzika i basenu rekreacyjnego. Niecka zostaje natychmiast zamknięta, a zanieczyszczenie usunięte. Prowadzi się dezynfekcję skażonego obiegu wody basenowej i zleca kontrolne badania mikrobiologiczne, aby być pewnym, że po tej dezynfekcji woda jest mikrobiologicznie czysta. 

Jak przekazuje MOSiR po otrzymaniu w dniu 13 lutego wyników badań z próbek pobranych w dniu 11 lutego zamknięto niecki na obu pływalniach, a następnie „zastosowano dezynfekcję obiegów wody basenowej, w których stwierdzono obecność bakterii polegającą między innymi na zwiększeniu poziomu wolnego chloru do wartości wyższych niż wskazane” w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach.

Warto dodać, że dziś, to jest 18. lutego (komunikat MOSiR na godzinę 14:30) obiekt Parku Wodnego czynny jest w całości.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę