Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Mieszkańcy Łomży nie chcą drogo płacić za śmieci

Główne zdjęcie
Plastiki na taśmociągu z zakładzie przetwarza i unieszkodliwiania odpadów

Niemal pół tysiąca łomżan zmieniło swoje deklaracje śmieciowe po uchwaleniu w wakacje przez władze miasta horrendalnej podwyżki opat za śmieci. Dzięki takiej zamianie mieszkający samotnie mieszkańcy domków jednorodzinnych mogli zaoszczędzić 63 zł miesięcznie, a w blokach 34 zł miesięcznie. Warunkiem jest segregowanie śmieci.

Przypomnijmy w efekcie przegłosowanego w sierpniu wniosku prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego od września weszły w życie duże podwyżki opłat za śmieci.
(Za głosowali radni z klubu Chrzanowskiego i Platformy Obywatelskiej: Maciej Andrzej Borysewicz, Witold Chludziński, Waldemar Ireneusz Cieślik, Hanka Gałązka,  Andrzej Janusz Grzymała, Alicja Konopka, Artur Nadolny, Stanisław Oszkinis, Piotr Serdyński, Edyta Śledziewska, Mariusz Tarka, Andrzej Wojtkowski oraz Andrzej Podsiadło, który twierdzi, że pomylił się w głosowaniu) 
Dla większych mieszkańców Łomży podwyżki wynosiły ponad 50%, ale dla osób samotnych były dużo wyższe. Za śmieci segregowane w blokach ich opłaty wzrosły z 15 zł na 29 zł miesięcznie, a w  domkach jednorodzinnych z 24 zł na 40 zł miesięcznie. Za niesegregowane odpowiednio do 63 zł i 103 zł miesięcznie.  To wywołało lawinę komentarzy, oburzenia i protestów. Okazało się bowiem, że mieszkający samotnie łomżanie za śmieci płacą najwyższe ceny w kraju. 

Zobacz: 

Pod wypływem presji społecznej władze miasta przyznały, że system opłat za śmieci w mieście nie jest sprawiedliwy i obiecały opracować nowy, lepszy. Prezydent Mariusz Chrzanowski powołał specjalny zespół złożony z radnych, urzędników, miejskich, spółdzielni mieszkaniowych i przedstawicieli spółek zarabiających na śmieciach. Na razie nie wiadomo kiedy poznamy efekty ich  pracy... 

Okazuje się, że wielu łomżan postanowiło nie czekać na to i zacząć oszczędzać na śmieciach od razu. Najprostszym sposobem okazało się zmiana deklaracji śmieciowej. To w niej mieszkańcy określali, czy będą śmieci segregować i płacić mniej, czy też wolą zapłacić więcej, ale nie musieć odkładać osobno papieru, szkła czy plastiku. 

Po podjęciu przez radnych uchwał o horrendalnej podwyżce cen śmieci zmiany deklaracji nastąpiły lawinowo. Jak wynika z odpowiedzi przekazanych na interpelacje radnego Dariusza Domasiewicza okazuje się, że tylko w sierpniu i wrześniu swoje deklaracje śmieciowe zmieniło 330 „gospodarstw”, a w październiku dołączyło do tego kolejnych 153 gospodarstw. Co ważne wszyscy oni zadeklarowali chęć segregacji śmieci i co się z tym wiąże wnoszenia niższych opłat.

Przypomnijmy, że horrendalnie wysokie – jedne z najwyższych w Polsce - opłaty za śmieci mają w Łomży obowiązywać do końca roku. Od 1 stycznia 2020 roku ceny śmieci – zgodnie z obecnie obowiązującą uchwałą mają spaść. No chyba, że władze miasta zaproponują w najbliższym czasie nowy, bardziej  sprawiedliwy system rozliczania coraz wyższych kosztów gospodarki śmieciowej.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę