Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Sprzątanie świata zacznij od własnego biura

Kolejny raz łomżyńscy urzędnicy mają okazję nie wychodząc z biura włączyć się w międzynarodową akcję „Clean up the world”. Stora Enso Poland po raz siódmy organizuje akcję „Sprzątania biur”. Założeniem pomysłu jest odzyskanie makulatury zalegającej w szkołach, urzędach, bankach oraz innych instytucjach i zakładach pracy, tak aby nie trafiła ona na wysypisko śmieci. Wystarczy tylko chcieć... Firma w ramach prowadzonej akcji dostarczy nieodpłatnie worki papierowe, w które będzie można zebrać zbędną makulaturę, a później odbierze je z umówionego miejsca.

Zebrany surowiec wtórny trafi do papierni w Ostrołęce i zostanie wykorzystany do produkcji papieru. W ubiegłorocznej edycji akcji wzięło udział ponad 30 różnych podmiotów: urzędy, szkoły, firmy prywatne. Dzięki temu do ponownego przerobu trafiło ponad 19 ton starych dokumentów, gazet i niepotrzebnych opakowań tekturowych. W ciągu całej edycji „Sprzątania biur” udało się zebrać ok. 72 tony makulatury.
W tym roku zaproszenie do udziału w „Sprzątaniu Biur” skierowano ponownie do instytucji i firm z Ostrołęki i Łomży. Zgłoszenia przystąpienia do udziału w akcji należy zgłaszać bezpośrednio do Stora Enso Recycling w Ostrołęce: tel. (029) 764 0 886.

Harmonogram akcji:
od 19.09.2005 r. – zgłoszenia do udziału w akcji
5 - 7.10.2005 r. – odbiór zebranej makulatury przez Stora Enso Recycling
12.10.2005 r. – podsumowanie zbiórki

Instytucje, które zbiorą najwięcej surowca wtórnego otrzymają podziękowania i upominki rzeczowe.

Kilka słów o makulaturze...
Statystyczny Polak wytwarza ok. 350 kg śmieci rocznie, z czego 70 kg to papier i tektura, niestety z tej ilości tylko ok. 37% trafia do recyklingu. To niewiele, dla porównania np. w Niemczech i Finlandii odzysk makulatury wynosi 73 %, a średnio w Unii Europejskiej 58%. Makulatura, ze względów ekologicznych i ekonomicznych, jest dobrym surowcem do produkcji papieru i tektury.

Recykling 1 tony papieru pozwala na oszczędzanie zasobów środowiska naturalnego:
* oszczędność energii ok. 4200 kWh (taka ilość energii wystarczy na oświetlenie i ogrzanie biura przez miesiąc)
* zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypiska – oszczędność średnio ok. 5 m3 powierzchni na składowisku śmieci
* zmiejszenie zużycia wody, oszczędność ok. 26 tyś. litrów

Podstawą do odzysku tego cennego surowca jest rozwój systemu selektywnej zbiórki, a także edukacja ekologiczna. Spółka Stora Enso Recycling, która jest partnerem akcji „Sprzątanie Biur” prowadzi takie działania pozyskując makulaturę w całej Polsce i dostarczając ją później min. do papierni w Ostrołęce, gdzie dziennie przetwarza się jej ok. 450 ton.

Z dostarczonego surowca w zakładzie Stora Enso Poland w Ostrołęce powstają głównie papiery do produkcji tektury falistej, tzw. linery i flutnigi. Udział makulatury w ich składzie wynosi obecnie ponad 90%! Najcenniejsza do ponownego przerobu jest tzw. makulatura „mocna”, czyli składająca się z zużytych opakowań tekurowych.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę