Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Na odszkodowania za ziemię trzeba czekać... Ile? Tego nikt nie wie!

Główne zdjęcie
Wylewanie asfaltu na obwodnicy Kupisk

Na razie nie jest znany termin, w którym wypłacane byłyby odszkodowania za ziemie zajęte pod budowę obwodnicy Kupisk Starych i poszerzenie drogi Łomża – Nowogród. Józef Sulima, dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku tłumaczy, że wypłatę naliczonych odszkodowań uniemożliwia fakt, że decyzja ZRID Wojewody Podlaskiego, na podstawie której jest budowana droga, nie jest ostateczna.

Przypomnijmy w niedzielę grupa mieszkańców Kupisk żaliła się posłom PiS – europosłowi prof. Karolowi Karskiemu i posłowi na Sejm RP Lechowi Kołakowskiemu, że nie otrzymali wypłaty odszkodowań za zajęte przed rokiem ziemie pod rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 645 Łomża – Nowogród. (zobacz: Czekają na pieniądze za ziemię i... żalą się posłom PiS). 
Z odpowiedzi jaką na zadane w tej sprawie pytania przekazał nam Józef Sulima, dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku wynika, że mieszkańcy na należne im odszkodowania muszą poczekać. 
- Termin i sposób wypłaty przedmiotowego odszkodowania zawarty jest w treści każdej indywidualnej decyzji odszkodowawczej Wojewody Podlaskiego, której egzemplarz posiada każdy uczestnik postępowania – podaje dyrektor Sulima. - Punkt 4, każdej decyzji brzmi: „ zobowiązać Zarząd Województwa Podlaskiego w Białymstoku do wypłaty odszkodowania na rzecz ...., w wysokości.... (słownie złotych: ....), w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja Wojewody Podlaskiego Nr 18/2017, znak: AB-1.7820.2.6.2017.MB z 18 grudnia 2017 r. o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej stanie się ostateczna, nie wcześniej niż w terminie, 14 dni od dnia, w którym niniejsza decyzja stanie się ostateczna.” Decyzje odszkodowawcze Wojewody Podlaskiego ustalają nam terminy i obligują nas do wypłaty w tych terminach odszkodowania – podkreśla dyrektor PZDW w Białymstoku informując jednocześnie, że od decyzji Wojewody Podlaskiego Nr 18/2017, znak: AB-1.7820.2.6.2017.MB z 18 grudnia 2017 r. o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, jedna ze stron - uczestnik postępowania, wniosła odwołanie za pośrednictwem Wojewody Podlaskiego do Ministra Inwestycji i Rozwoju. - Postępowanie odwoławcze jest w toku. Dlatego też decyzje Wojewody Podlaskiego Nr 18/2017 o ZRID, nie jest ostateczna. Uniemożliwia to wypłatę odszkodowań – informuje Józef Sulima.

Odnosząc się do przekazywanej przez sołtysa wsi informacji, o obiecanej wypłacie zaliczki 75 % odszkodowania, dyrektor Sulima zaznacza, że nie wie kto i kiedy obiecywał wypłatę takiej zaliczki. -  Jest to niemożliwe, gdyż nie pozwalają na taką wielkość przepisy prawa t.j. art. 12 ust 5a ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2017 r. póz .1496 z późn. zm.). Ta informacja znajduje się w treści każdej decyzji odszkodowawczej Wojewody Podlaskiego z podaniem treści i podstawy prawnej, wielkości, sposobu i trybu wypłaty zaliczki – przekazuje dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę