Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Zarząd województwa PiS od-nowa

Główne zdjęcie
Zarząd województwa podlaskiego (fot. UMWP w Białymstoku)

Sejmik województwa podlaskiego najpierw przyjął złożoną przez marszałka Artura Kosickiego rezygnację jego i całego wybranego dwa miesiące temu zarządu województwa z funkcji, po czym ponownie wybrał tego samego marszałka i zarząd województwa w takim samym składzie. Wybór kończy zamieszanie jakie powstało na początku lutego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał wówczas, że Krzysztof Jurgiel nie będzie już rządził partią w regionie, a niedługo po tym solidaryzujący się z Jurgielem marszałek Kosicki złożył rezygnację poddając do dymisji cały zarząd województwa. Po kilku dniach i spotkaniu z Kaczyńskim Kosicki mówił, że wycofuje rezygnację, ale okazało się, że to nie takie łatwe... Znacznie łatwiej było odwołać przedstawicieli opozycji z prezydium sejmiku i to także w poniedziałek zrobili radni wojewódzcy PiS.

Jeszcze przed poniedziałkową sesją planowano, że Sejmik może zgodzić się na wycofanie złożonej przez marszałka Kosickiego rezygnacji i wszystko wróci do „normy”, ale okazało się to niemożliwe. Podczas sesji Artur Kosicki zaproponował, aby przyjąć jego rezygnację i przeprowadzić ponowne wybory. Kosicki nie chciał tłumaczyć radnym dlaczego złożył rezygnację, dlaczego później chciał ją wycofać, ani dlaczego zmieniono zdanie i radni województwa ponownie muszą przeprowadzać wybory marszałka i zarządu.
- Było moje oficjalne stanowisko na konferencji prasowej, wszystko zostało powiedziane – mówił marszałek Kosicki zapewniając, że „zarząd działa”. 
Zarówno marszałek jak i cały klub PiS chciał szybko uciąć pytania opozycji, która domagała się wyjaśnień. Na wniosek radnego Marka Komorowskiego (PiS) w Sejmiku przegłosowano zamknięcie dyskusji na ten temat. Artura Kosickiego na „nowego” marszałka, w imieniu radnych PiS, zgłosił Bogusław Dębski. 
- Radni PiS postanowili ponownie udzielić kredytu zaufania panu  Arturowi Kosickiemu – mówił Dębski tłumacząc, że radni PiS rozumieją, że „ustały powody” w wyniku których marszałek zgłosił rezygnację.
Konkurentem Kosickiego był zgłoszony w imieniu radnych z koalicji KO i PSL Stefan Krajewski. W tajnym głosowaniu za ponownym wyborem Kosickiego na marszałka województwa zagłosowało 16 radnych, czyli tylu ilu w 30-osobowym Sejmiku ma klub radnych PiS. To wystarczająco dużo, aby wybrać marszałka. Dziękując za wybór Artur Kosicki podkreślał, że „urząd działał i działa sprawnie” i że „będziemy realizowali to, co obiecaliśmy”. Po chwili na nowo wybrany marszałek zgłosił dotychczasowych członków zarządu na nowych członków zarządu: Marka Olbrysia i Stanisława Derehajło na wicemarszałków, oraz Wiesławę Burnos i Marka Malinowskiego na członków zarządu. 
W tajnym głosowaniu także oni zyskali poparcie większości radnych sejmiku i formalnie zostali wybrani nowymi wicemarszałkami (Olbryś i Derehajło) i członkami zarządu (Burnos i Malinowski). 
Nim na nowo wybrany marszałek i jego nowy zarząd przejęli ponownie władzę w województwie marszałek Kosicki musiał jeszcze złożyć ślubowanie.

PiS bierze wszystko
Okazało się, że to nie było wszystkie planowane przez PiS głosowania personalne na poniedziałkową sesję sejmiku. Po zrealizowaniu kilku kolejnych punktów obrad marszałek Artur Kosicki poprosił o wprowadzenie do porządku obrad sejmiku dwóch nowych punktów – odwołania przewodniczącego sejmiku Karola Pileckiego (KO) i odwołanie Cezarego Cieślukowskiego (PSL) z funkcji wiceprzewodniczącego sejmiku. Wniosek marszałka był zaskoczeniem dla radnych z opozycji, którzy najwyraźniej nie mogli uwierzyć w to co usłyszeli. Ostatecznie radni opozycji na znak protestu wyszli z sali obrad, a pozostali radni przegłosowali wnioski o odwołanie Pileckiego i Cieślukowskiego. W ten sposób w zarządzie województwa i prezydium sejmiku pozostali jedynie radni z klubu PiS.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę