Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Gmina podnosi opłaty za śmieci

Główne zdjęcie
Herb Gminy Łomża

Mieszkańcy Gminy Łomża więcej zapłacą za śmieci. Radni Gminy podczas czwartkowej sesji podjęli uchwałę podnoszącą opłaty o około 60%. Wójt gminy Piotr Kłys tłumaczy, że to konsekwencje zatwierdzonego przez prezydenta Łomży wzrostu cen przyjęć śmieci przez RIPOK w Czartorii. Nowy cennik zacznie obowiązywać od 1 kwietnia. Gmina Łomża jest kolejnym w regionie samorządem, który wprowadza wysokie podwyżki opłat za śmieci. W ostatnich tygodniach uchwały w tej sprawie podejmowały Rady Gmin m.in. Śniadowa, Piątnicy czy Wizny.

Nowy cennik opłat za śmieci w gminie Łomża. Te stawki opłat będą obowiązywały do 1 kwietnia 2019 r.
Nowy cennik opłat za śmieci w gminie Łomża. Te stawki opłat będą obowiązywały do 1 kwietnia 2019 r.

„W wyniku zarządzenia nr 387/18 z dnia 28 grudnia 2018 r. Prezydenta Miasta Łomża, dotyczącego podwyżki opłat za przyjęcie odpadów w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, które spowodowało zwiększenie kosztów zagospodarowania odpadów z terenu gminy Łomża, nastąpiła sytuacja, że w roku 2019 dochód z opłat za gospodarowanie odpadami nie pokryje poniesionych kosztów związanych z systemem gospodarki odpadami komunalnymi” - uzasadniał podwyżkę opłat wójt gminy Piotr Kłys.
Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem gmina nie może dokładać do kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami, dlatego – jak podawał - „koniecznym jest podjęcie przez Radę Gminy Łomża stosownej uchwały”. W czwartek podczas sesji Rady Gminy za przyjęciem zaproponowanych przez wójta wyższych stawek opłat za śmieci było 11 z 12 głosujących radnych.

Od gospodarstwa
W Gminie Łomża stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zależna jest od wielkości gospodarstwa domowego, przy czym wyróżnione są cztery grupy.
Gospodarstwa jednoosobowe, które dotychczas płaciły po 11 zł miesięcznie za odbiór śmieci posortowanych, od 1 kwietnia mają płacić 18 zł miesięcznie.
Gospodarstwa 2 lub 3-osobowe, które dotychczas płacą 25 zł miesięcznie teraz będą płacić 41 zł.
Gospodarstwa składające się z nie mniej niż 4 i nie więcej niż 5 osób, od których opłata wynosi 41 zł po podwyżce będą płacić 67 zł miesięcznie.
W przypadku gospodarstw największych - 6 i więcej osób - opłata ma się zwiększyć z 53 zł do 86 zł miesięcznie.

Powyższe stawki opłat dotyczą gospodarstw, które zadeklarowały, że śmieci zbierają selektywnie, czyli oddzielają np. plastik, papier czy szkło. W przypadku, gdy odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny miesięczną stawkę opłaty jest wyższa. Od gospodarstw domowych składających się z 1 osoby od 1 kwietnia ma wynosić  29 zł, od gospodarstw 2-3-osobowych 67 zł, od 4-5-osobowych 111 zł, a od jeszcze większych 142 zł miesięcznie.

Podjęta dziś uchwała Rady Gminy Łomża wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego, ale zawarty w niej cennik opłat zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2019 r.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę