Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Spiesz się z termomodernizacją, zanim wzrośnie cena prądu

Teoretycznie nie powinniśmy mieć z prądem żadnych problemów: jesteśmy jako kraj potęgą, jeśli chodzi o górnictwo węglowe, a 80 procent energii elektrycznej wytwarzają elektrownie spalające właśnie węgiel. Niestety, choć nikt nie potrafi tego wytłumaczyć, importujemy bardzo dużo węgla, a jego cena jest obecnie bardzo wysoka. Polska sieć elektroenergetyczna jest w opłakanym stanie, a na dodatek nieustannie rosną ceny zezwoleń na emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Kosmicznie drogi prąd i ubóstwo energetyczne

Powoduje to, że hurtowe ceny prądu są już bardzo wysokie, a według wszelkich ocen w przyszłym roku wystrzelą w górę jak rakieta. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców szacuje, że po 2020 roku Polska będzie miała najwyższe w Europie ceny hurtowe prądu oraz taryfy dla wszystkich odbiorców, a więc zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych.

Tymczasem już teraz ok. 12 procent mieszkańców Polski dotkniętych jest przez ubóstwo energetyczne, czyli sytuację, w której nie stać ich na zakup energii niezbędnej do zaspokojenia podstawowych potrzeb – oświetlenia, ogrzewania itp. Jest to zresztą liczba względna, bo np. w Wielkiej Brytanii o ubóstwie energetycznym mówi się, gdy człowiek wydaje na ogrzewanie więcej niż 10 procent dochodu. W Polsce takich ludzi jest bez liku, biorąc pod uwagę wciąż bardzo niskie u nas płace na tle średniej unijnej.

Dopłaty i ulgi – bierz, skoro dają

W ramach walki ze smogiem rząd uruchomił program „Czyste powietrze”, w ramach którego można otrzymać do 53 tysięcy złotych dopłaty na wymianę pieców i termomodernizację budynków. Chodzi o to, by właściciele domów jednorodzinnych unowocześnili ich ogrzewanie, a zarazem mogli ograniczyć nie tylko ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery, ale i koszty paliwa. Budżet programu, którego realizacja ma potrwać 12 lat, wynieść ma w sumie aż 103 miliardy złotych. Program powinien objąć ok. 4 milionów budynków. Przyjęto też projekt ustawy o uldze termomodernizacyjnej: będzie można odliczyć od dochodu do 23 procent wydatków na termomodernizację, łącznie do kwoty 53 tysięcy złotych.

Najlepszy pomysł: termomodernizacja pianką PUR

Warto się pospieszyć, a najbardziej dotyczy to zapewne posiadaczy pieców akumulacyjnych i innych grzejników elektrycznych. Termomodernizacja budynku pozwoli znacznie ograniczyć zużycie prądu – warto ją przeprowadzić, zanim jego ceny wystrzelą w górę. Godnym polecenia rozwiązaniem jest docieplanie budynków, także przemysłowych i firmowych, pianką poliuretanową, oferowaną przez firmę Cels – cels.pl. Ponieważ pianka nigdy nie traci swoich walorów izolacyjnych, taki zabieg jest jednorazową inwestycją, która nie będzie wymagała powtarzania nawet po kilkudziesięciu latach.

Pianka poliuretanowa, aplikowana pod ciśnieniem, dociera nawet w najbardziej niedostępne miejsca, dzięki czemu szczelność takiej izolacji jest nieporównywalnie większa niż przy zastosowaniu innych materiałów. Aplikacja odbywa się bardzo szybko – dziennie można pokryć nawet kilkaset metrów kwadratowych. Warto się pospieszyć, bo chętnych na takie zabiegi będzie wkrótce bardzo szybko przybywało.

tekst płatny

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę