Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 kwietnia 2021 napisz DONOS@

czwartek 18.08.2005

Gazeta Współczesna - Nie dostałeś się na studia? Zdaj jeszcze raz maturę! Gazeta Współczesna - Popłyniemy z kosztami Gazeta Współczesna - Bocianiąt sześcioro Gazeta Wyborcza - Spacer po bagnach

Gazeta Współczesna - Nie dostałeś się na studia? Zdaj jeszcze raz maturę!
Do poprawki tegorocznej matury przygotowują się nie tylko ci, którzy jej nie zdali, ale również... niezadowoleni z otrzymanej oceny.
W tym roku w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim (te województwa obejmuje zasięgiem działania Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży) do matury przystąpiło ponad 23 tys. abiturientów. Egzamin zdało blisko 20 tys. z nich. Ci, którym się nie powiodło, mają szansę na poprawę w sesji zimowej w 2006 r.
Ale „nowa” matura daje też możliwość poprawienia stopni. Do matury po raz kolejny mogą bowiem przystąpić także niezadowoleni z ocen otrzymanych przy pierwszym podejściu, którzy przez niską notę np. nie dostali się na wymarzony kierunek studiów. Z możliwości ponownego zdawania egzaminu dojrzałości chętnie korzystają maturzyści z naszego regionu.
Można zmienić przedmiot
Maturzyści, którzy chcą poprawić ocenę, nie muszą drugi raz zdawać przedmiotów, które wybrali na pierwszej maturze. Mogą je zmienić. Muszą tylko zadeklarować, jakie przedmioty będą zdawać zimą.
więcej: Gazeta Współczesna - Nie dostałeś się na studia? Zdaj jeszcze raz maturę!

Gazeta Współczesna - Popłyniemy z kosztami
Przedsiębiorstwa wodociągowe kluczą. Ale obowiązująca od wczoraj znowelizowana ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków oznacza dla nas niemal pewne podwyżki.
Przed uchwaleniem ustawy, przedsiębiorstwa zrzeszone w Izbie Gospodarczej „Wodociągi Polskie” ostrzegały przed skutkami wejścia jej w życie. Teraz są dość powściągliwe w komentarzach, ale jedno jest pewne – obniżek nie będzie.
Nie chcą straszyć
– Trudno oceniać nowe przepisy. Na pewno woda nie podrożeje w tym roku. Musimy przeprowadzić jakąś symulację kosztów, która pokaże, czy musimy podnieść cenę. Nie będziemy jednak na razie straszyć swoich odbiorców. W tym roku nie przewidujemy żadnych podwyżek – mówi Grzegorz Kochanowicz, dyrektor do spraw technicznych i rozwoju w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach.
Nowe przepisy nakładają na przedsiębiorstwa wodociągowe obowiązek rozliczania zużycia wody (jeżeli życzy sobie tego zarządca nieruchomości). To może podnieść koszty funkcjonowania przedsiębiorstw, bo będą musiały one zatrudnić dodatkowe osoby. Po pierwsze: musiałyby one przeprowadzać odczyty, po drugie: rozliczać koszty i po trzecie, jeżeli będzie to konieczne: przeprowadzać windykację należności.
więcej: Gazeta Współczesna - Popłyniemy z kosztami

Gazeta Współczesna - Bocianiąt sześcioro
- W tym roku bociania para ma jednego, no najwyżej parkę młodych. Ale tu w gnieździe tłoczy się aż sześć młodych bocianów - poinformowali mieszkańcy Goniądza. - W obfitych latach bociania para jest w stanie wyżywić najwyżej pięć młodych. Tu zaistniał jakiś szczególny przypadek - tłumaczyli przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Wielkie gniazdo mieści się na słupie energetycznym w Goniądzu, tuż nad brzegiem Biebrzy, przy tzw. dzikiej plaży. Bocianie domostwo stało się sławne, ośmioosobową rodzinę podglądają miejscowi i turyści.
- Pięcioro młodych w tym gnieździe już widywałem, ale sześć maluchów to jakiś przyrodniczy ewenement - zauważył właściciel domku letniskowego.
Gospodarze żyjący nad Biebrzą prognozują urodzaje także na podstawie obserwacji zachowania boćków.
więcej: Gazeta Współczesna - Bocianiąt sześcioro

Gazeta Wyborcza - Spacer po bagnach
15 kilometrów boso po Bagnach Biebrzańskich przeszła 82-letnia staruszka cierpiąca na zaniki pamięci. Załoga policyjnego śmigłowca we wtorek ją odnalazła po prawie 30 godzinach poszukiwań
Kobiety mieszkającej we wsi w gminie Trzcianne najpierw szukała rodzina i sąsiedzi. Potem o pomoc poproszono policjantów i strażaków.
- Przeczesywano pola, chaszcze i opuszczone gospodarstwa. Bez rezultatu. Dopiero psy zaprowadziły ratowników na Bagna Biebrzańskie - relacjonuje Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy podlaskiej policji.
Gdy teren stał się niedostępny, na pomoc wezwano policyjny śmigłowiec. Po blisko dwóch godzinach jego załoga zauważyła zaginioną staruszkę.
więcej: Gazeta Wyborcza - Spacer po bagnach

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę