Pijany kierowca zabił rowerzystę. Jest akt oskarżenia
Do Sądu Rejonowego w Łomży skierowano akt oskarżenia przeciwko Adamowi R. mieszkańcowi gminy Przytuły, który w lutym kierując opem astrą po pijanemu zabił rowerzystę. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło we wsi Nowa Kubra na drodze Przytuły – Radziłów. Zgodnie z kodeksem karnym mężczyźnie grozi od 6 miesięcy do lat 8 więzienia.
Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło 13 lutego późnym wieczorem. Wówczas policja podawała, że kierując oplem astrą 32-latek jechał od wsi Nowa Kubra w kierunku Przytuł i uderzył w jadącego w tym samym kierunku 38-letniego rowerzystę. Po wypadku kierowca samochodu odjechał z miejsca zdarzenia nie próbując nawet udzielić pomocy poszkodowanemu, którego niedługo później znalezionego leżącego w kałuży krwi. Policjanci szybko ustalili kierowcę samochodu m.in. dzięki temu, że po uderzeniu w rowerzystę oderwała się tablica rejestracyjna od jego samochodu. Gdy go ujęto był pijany.
Teraz z ustaleń śledczych i aktu oskarżenia wynika, że sprawca wypadku Adam R. umyślne miał naruszyć zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mężczyzna kierował oplem mając nie mniej niż 1,20 promila alkoholu we krwi, a poza tym jechał z nadmierną prędkością. W wyniku tego doprowadził do zderzenia z rowerzystą, który poniósł śmierć na miejscu.
Prokuratura Okręgowa w Łomży informuje, że o skierowaniu do Sądu Rejonowego w Łomży aktu oskarżenia przeciwko Adamowi R. podaje, że dotyczy on dwóch czynów karalnych. Pierwszy z artykułu 177§2 kodeksu karnego mówiący o tym, że kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym powoduje nieumyślnie wypadek, jeśli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Drugi czy karalny, którego miał dopuścić się Adam R. opisany jest w artykule 178a§1kk: kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym(...) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.