Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

czwartek 11.08.2005

Gazeta Współczesna - Powiałooo!!! Gazeta Współczesna - Poziom Europy Kurier Poranny - Prawo jazdy: drożej, dłużej, trudniej Gazeta Wyborcza - Sprawdzanie szefa policji

Gazeta Współczesna - Powiałooo!!!
Silny wiatr w okolicach Grajewa i Kolna łamał wczoraj drzewa, które spadały na drogi i linie energetyczne. W kilkunastu miejscowościach w okolicach Rajgrodu przez kilka godzin nie było prądu. Kierowcy narzekali na utrudnienia w ruchu. Synoptycy przewidują, że nie będzie poprawy pogody aż do piątku.
Tylko w Grajewie do południa strażacy byli wzywani kilkanaście razy. Nawałnica powaliła drzewa, które spadły na drogę w kilkunastu miejscowościach m. in. Rajgrodzie, Szczuczynie, Przechodach. Jednemu z mieszkańców Rajgrodu ulewny deszcz zalał piwnicę. Strażacy wypompowali z niej kilkaset litrów wody.
W miejscowości Bialiki, w gminie Kolno, brzoza spadła na dach stodoły. Strażacy zmagali się z usuwaniem potężnego drzewa wiele godzin. W akcji wykorzystano samochód z 18-metrowym podnośnikiem hydraulicznym i piły motorowe. Strat jeszcze nie oszacowano.
Po wieczornej nawałnicy wiele miejscowości nie miało prądu. Najgorzej było w gminie Rajgród. Bez elektryczności do południa pozostawało kilkanaście miejscowości. Pogotowie energetyczne odnotowało też mnóstwo awarii w miejscowościach koło Osowca. Głównym powodem braku prądu były zerwane przez powalone drzewa linie.
więćej: Gazeta Współczesna - Powiałooo!!!

Gazeta Współczesna - Poziom Europy
– Nie planowałem, że jeszcze w tej kadencji uda nam się wybudować salę gimnastyczną, bo zainwestowaliśmy w oczyszczalnię – mówi Piotr Niedbała, wójt gminy Turośl. Wykonawca, firma budowlana z Suwałk, już rozpoczęła stawiać ściany.
Zanim przy gimnazjum rozpoczęto stawianie hali sportowej, przez 1,5 roku modernizowano budynek podstawówki. Zakres prac jest imponujący. W starym budynku wymieniono okna, wyremontowano łazienki i wszystkie sale lekcyjne. Dobudowano skrzydło obok małej salki gimnastycznej, gdzie znalazł się magazyn, pokój dla nauczycieli, magazyn, a w przyszłości powstanie siłownia. Jest też sala do ćwiczeń korekcyjnych.
– Wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy też kuchnię. Teraz reprezentuje europejski poziom – opowiada wójt Turośli. – To był kompleksowy remont. Trwał tak długo, bo wykonywany był tzw. systemem gospodarczym.
Przy podstawówce zostanie jeszcze wybudowany podjazd dla niepełnosprawnych. Placyk między szkołami zostanie wyłożony polbrukiem.
– Sprawę inwestycji oświatowych mamy już zakończoną. Teraz powstanie jeszcze sala gimnastyczna – mówi wójt Niedbała.
więcej: Gazeta Współczesna - Poziom Europy

Kurier Poranny - Prawo jazdy: drożej, dłużej, trudniej
Jeśli chcesz taniej zrobić prawo jazdy, spiesz się – od października trzeba będzie wydać o 350 zł więcej i zdać trudniejszy egzamin.
Szkoły nauki jazdy przeżywają oblężenie. Powód? Już od października egzamin na prawo jazdy będzie dużo trudniejszy, a kursy droższe o 200 zł.
Kolejka do prawka
Mamy co najmniej o 30 procent więcej klientów niż jeszcze dwa miesiące temu – nie ukrywa Tadeusz Piotrowski, właściciel szkoły nauki jazdy „Wiraż". – Na kurs, który rozpoczął się w tym tygodniu już od dwóch tygodni nie było wolnych miejsc. Teraz prowadzimy zapisy dopiero na 18 sierpnia – dodaje.
W „Akcesie" program nauki jest tak ułożony, że kurs można zacząć w każdej chwili, ale i tutaj powoli zaczyna brakować wolnych miejsc.
– Codziennie dostawiam nowe krzesła w salach wykładowych. Takiego ruchu dawno nie było. Myślę, że kursantów mamy w tej chwili nawet o 40 procent więcej niż zwykle – mówi właściciel „Akcesu".
– A z dnia na dzień dzwoni coraz więcej ludzi. Myślę, że w najbliższych dniach coraz trudniej będzie zapisać się na kurs – przewiduje Marek Zoń z „Akademii Sartu".
Prawko droższe o 350 zł
Co spowodowało taki szturm na szkoły? Od 3 października egzamin na prawo jazdy w 90 procentach będzie przeprowadzany nie jak do tej pory na placu manewrowym, a na miejskich drogach i parkingach. To oznacza, że zdobycie „prawka" będzie dużo trudniejsze i droższe. Szkoły nauki jazdy już zapowiadają podwyżki.
więcej: Kurier Poranny - Prawo jazdy: drożej, dłużej, trudniej

Gazeta Wyborcza - Sprawdzanie szefa policji
Czy podlaski komendant policji Adam Mularz został nominowany niezgodnie z prawem? Sprawdzają to urzędnicy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Rozpoczęliśmy intensywną kontrolę dokumentacji kadrowej w Komendzie Głównej Policji. Sprawdzamy, czy doszło do nieprawidłowości przy nominacji - usłyszeliśmy od Marka Gieorgicy, rzecznika prasowego MSWiA.
Sprawę ujawnił "Super Express". Według dziennika dwoje komendantów - Adam Mularz z Białegostoku i Hanna Piazdecka z Bydgoszczy - zostało nominowanych niezgodne z przepisami, ponieważ zbyt krótko zajmowali kierownicze stanowiska.
Mularz jest podlaskim komendantem od wiosny 2003 r. Powołał go szef MSWiA na wniosek ówczesnego komendanta głównego policji Antoniego Kowalczyka. Niewykluczone, że w wyniku kontroli przed prokuratorem staną: Kowalczyk, ówczesny wiceminister MSWiA Zbigniew Sobotka i minister obrony Jerzy Szmajdziński, który nominację podpisał.
więcej: Gazeta Wyborcza - Sprawdzanie szefa policji

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę