Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Łomżyńskie uprzywilejowane?

“Gminy byłego woj. łomżyńskiego dostają najwięcej pieniędzy z funduszu ochrony środowiska. Przypadek? Czy efekt nacisków szefa rady nadzorczej funduszu Mieczysława Bagińskiego, byłego łomżyńskiego wojewody?”- zastanawia się dzisiejsza Gazeta Wyborcza w artykule pt. "Fundusz dzieli geograficznie". Dziennik pisze, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to instytucja, która udziela nisko oprocentowanych kredytów i dotacji na inwestycje, które w założeniu mają chronić środowisko. Rocznie do dyspozycji jest ok. 25 milionów złotych. Gazeta podkreśla, że o podziale tych pieniędzy decyduje faktycznie rada nadzorcza, której szefem jest Mieczysław Bagiński, przewodniczący komisji finansów w Sejmiku Wojewódzytwa Podlaskiego i członek sejmikowej komisji rewizyjnej. "Jego sytuacja jest komfortowa: może decydować, gdzie i na co wydać publiczne pieniądze.”

Jak zauważa Wyborcza “preferencje geograficzne widać wyraźnie na przykładzie programu “Ochrona środowiska w rolnictwie”. W 2004 roku fundusz podpisał 55 umów na dofinansowanie budowy zbiorników na odchody zwierzęce, w tym 36 umów z rolnikami z byłego Łomżyńskiego.
Tylko w jednej gminie Turośl podpisano aż 15 umów na łączną kwotę ok. 530 tysięcy złotych. Dla porównania - w byłym Białostockiem tylko cztery umowy na kwotę ok. 180 tys. złotych. (...)
Łomżyńskie uprzywilejowane jest także, jeśli chodzi o dofinansowanie i pożyczki na budowę wodociągów, kanalizacji oraz na zakup samochodów na potrzeby strażaków. Przykłady zdumiewają: 300-tysięczny Białystok dostał w 2004 r. 100 tys. złotych dotacji na nowe samochody, dokładnie tyle samo, co gminy Turośl i Szepietowo (a dodatkowo każda z tych gmin otrzymała jeszcze pożyczkę w wysokości 100 tys. zł).” - podaje przykłady Gazeta Wyborcza
Wyborcza przywołuje także wypowiedź Romana Kowalskiego, wiceprezesa funduszu, który podkreśla, że Bagiński nigdy nie lobbował za finansowymi przywilejami dla Łomżyńskiego, ale najwyżej “grzecznie wskazywał”, żeby określony rejon potraktować lepiej.


zobacz: Gazeta Wyborcza - Fundusz dzieli geograficznie

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę