Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 08 maja 2024 napisz DONOS@

Pożyczka dla zadłużonych krok po kroku

Nawet stosunkowo niewielkie zadłużenie może spowodować, że pożyczenie pieniędzy w banku stanie się niemożliwe. Opóźnienie w spłacie ostatniej raty kredytu z powodu zapominalstwa, czy też dług ściągany przez komornika kilka lat wcześniej, w znacznym stopniu utrudniają korzystanie z pożyczek. Jeżeli pilnie potrzebuje się pieniędzy, a jest się dłużnikiem, jedynym rozwiązaniem jest sięgnięcie po pożyczkę pozabankową dla zadłużonych. Podpowiadamy, co zrobić, by ją otrzymać?

Krok pierwszy: wybór firmy pożyczkowej

Aby skorzystać z pożyczki pozabankowej, osoba zadłużona powinna znaleźć firmę, która przyjmuje wnioski od dłużników. Wbrew pozorom, nie robią tego wszystkie podmioty pozabankowe na polskim rynku. Instytucje finansujące zadłużonych można znaleźć na https://kredyt-dla-zadluzonych.pl/pozyczki-prywatne-od-reki/.

Co ważne, firmy oferujące pożyczki prywatne dla zadłużonych, mają obowiązek weryfikowania historii klientów w bazach takich jak BIK i BIG. W obu systemach zawarte są informacje na temat wysokości zadłużenia wnioskodawców, a także o wielkości opóźnień w spłatach długów zaciągniętych wcześniej. Jednocześnie, firma pożyczkowa może udzielić finasowania dłużnikom, pomimo negatywnej historii kredytowej. Jest to możliwe, gdyż podmioty pozabankowe samodzielnie określają ryzyko związane z udzieleniem pożyczki konkretnemu klientowi. Jeśli uznają, że jest ono akceptowalne, nawet zadłużony otrzyma chwilówkę lub pożyczkę ratalną.

Krok drugi: określenie kwoty pożyczki i czasu jej spłaty

Po wybraniu firmy pożyczkowej, powinno się określić, ile chce się pożyczyć i po jakim czasie zwrócić zobowiązanie. Jeżeli zamierza się zaciągnąć większą kwotę, warto wybrać pożyczkę ratalną, którą spłaca się w miesięcznych ratach tak samo jak kredyt bankowy. W ramach pożyczek tego typu uzyska się nawet do 20-25 tysięcy złotych na okres do 60 miesięcy. Miesięczne raty będą dzięki temu niewysokie, a ich spłata będzie stanowiła niewielkie obciążenie dla domowego budżetu.

Aby poznać wysokość miesięcznych rat oraz łączne koszty zaciągnięcia zobowiązania, wystarczy skorzystać z prostego w obsłudze kalkulatora na stronie firmy pozabankowej. W kalkulatorze zaznacza się kwotę pożyczki i czas jej spłaty, a narzędzie automatycznie wylicza:

- wysokość raty,

- wysokość oprocentowania,

- kwotę odsetek,

- sumę kosztów dodatkowych,

- RRSO,

- łączną kwotę do spłaty.

Po poznaniu wszystkich parametrów można zadecydować, czy chce się skorzystać z pożyczki ratalnej, czy też woli się poszukać innego rozwiązania na sfinansowanie ważnych wydatków. Jeśli uzna się, że rata jest zbyt wysoka, powinno się zrezygnować z zaciągania kolejnego długu, gdyż domowy budżet go nie udźwignie.

Krok trzeci: wypełnienie wniosku

Po ustaleniu kwoty i czasu spłaty zobowiązania w firmie pozabankowej przechodzi się do wypełnienia wniosku o wypłatę pieniędzy. We wniosku podaje się imię i nazwisko, numer telefonu, adres mailowy, adres zamieszkania, adres poczty elektronicznej, numer PESEL oraz serię i numer dowodu osobistego. Dodatkowo wymagane jest podanie nazwiska panieńskiego matki i określenie, czy ma się kredyty. Jeżeli posiada się długi do spłaty, należy zaznaczyć, czy spłaty są opóźnione, a jeśli tak - to o ile. Numer telefonu komórkowego podaje się dwukrotnie, a po wpisaniu go po raz drugi, otrzymuje się sms-em kod PIN, który należy wpisać we wniosku.

Wypełniony wniosek jest weryfikowany w celu sprawdzenia poprawności danych. Jeżeli nic nie budzi zastrzeżeń, przechodzi się do podpisania umowy z firmą pożyczkową. Po podpisaniu dokumentów, gotówka trafia na konto pożyczkobiorcy najszybciej jak to możliwe - z reguły zajmuje to nie więcej niż 1 dzień roboczy.

Krok czwarty: harmonogram spłat pożyczki

Po otrzymaniu gotówki pożyczkobiorca może wydać ją na dowolny cel, jednak już po miesiącu jest zobowiązany do rozpoczęcia spłaty zobowiązania zgodnie z harmonogramem. Harmonogram spłaty jest dokumentem, który jest dołączony do umowy pożyczki. Są w nim określone wysokości poszczególnych rat, a także terminy, do których należy je uregulować. Dodatkowo firma pozabankowa podaje, ile kapitału pozostało do spłaty i wyszczególnia, jaka jest wysokość raty kapitałowej oraz raty odsetkowej.

Jeżeli dłużnik spłaca pożyczkę ratalną nieterminowo, instytucja pozabankowa ma prawo naliczyć z tego tytułu odsetki karne. Dodatkowo duże opóźnienia są karane natychmiastowym wypowiedzeniem umowy pożyczki i obowiązkiem zwrotu całego zadłużenia jednorazowo. Większość dłużników nie jest w stanie tego zrobić, dlatego opóźnienia w ratach mogą pogorszyć ich sytuację i doprowadzić na skraj bankructwa.

Odstąpienie od umowy pożyczki

Zdarza się, że osoby zadłużone pożyczają pieniądze pod wpływem impulsu i później mają trudności ze spłatą zobowiązania. Aby uniknąć pogłębienia problemów finansowych, powinno się odstąpić od umowy pożyczki, którą zaciągnęło się bez wcześniejszego przeanalizowania możliwości domowego budżetu. Prawo do odstąpienia od umowy przysługuje przez 14 dni od podpisania dokumentów. Pożyczkobiorca nie musi podawać powodu, z jakiego zrezygnował ze zobowiązania. Natomiast podmiot pozabankowy jest zobowiązany do przyjęcia odstąpienia od umowy, jeżeli zostało złożone w terminie.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę