Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Problematyczne fontanna i tężnia w Parku JP II

Główne zdjęcie
Park Jana Pawła II Papieża Pielgrzyma w Łomży. W tym miejscu miałaby powstać fontanna

W ogłaszanym po raz siódmy miejskim przetargu na budowę w Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma fontanny, tężni i toalety znowu przedsiębiorcy nie złożyli ofert. Na ich realizację władze miasta planowały wydać około miliona złotych, ale w pierwszych przetargach ceny ofert były nawet trzy razy droższe. Miejscy urzędnicy unieważniali kolejne przetargi i ogłaszali nowe, ale póki co na nic to się zdało. Tymczasem niebawem w parku zaczną się prace związane z zakładaniem zieleni i nawet miejscy urzędnicy przyznają, że właściwe, prawidłowe wykonanie zagospodarowania terenu wymaga odpowiedniej kolejności realizacji robót... czyli wykonanie najpierw prac budowlanych.

Koła w Parku JP II w których mają powstać: tężnia - po lewej stronie i fontanna - po prawej stronie alejki papieskiej. Czerwonym kolorem zaznaczono to co jest zbudowane i musi być rozebrane.
Koła w Parku JP II w których mają powstać: tężnia - po lewej stronie i fontanna - po prawej stronie alejki papieskiej. Czerwonym kolorem zaznaczono to co jest zbudowane i musi być rozebrane.

Park Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma pomiędzy ulicami Zawadzką, Prusa i Wyszyńskiego zajmuje powierzchnię ok. 5,5 ha. Do niedawna przypominał tylko łąkę z kilkoma ścieżkami, ale w 2015 roku nowy prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wyciągnął z ratuszowych półek przygotowany kilka lat wcześniej projekt i polecił szybką „rewitalizację” parku. Argumentował, że w 2016 roku do Łomży przybędzie prawdopodobnie kilka tysięcy gości z całego świata, którzy zjadą do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Głównym miejscem parku miał być „Ogród Papieski” z rabatami wypełnionymi białymi różami, żółtymi liliowcami i niebieską szałwią, czyli kolorystyką bezpośrednio nawiązując do barw papieskich, oraz z 20 płytami granitowymi z najważniejszymi myślami świętego Jana Pawła II. Wiosną 2016 roku w ramach zlecenia podległe władzom miasta MPGKiM za 1,1 mln zł wykonano alejki i zbudowano charakterystyczne koła w zachodniej części parku. Dalsze prace wstrzymano z barku pieniędzy na blisko dwa lata. Wznowiono je jesienią ubiegłego roku, po tym gdy miasto otrzymało niespełna 2 mln zł dofinansowania unijnego na projekt, którego wartość określono wówczas na ok. 5 mln zł. Inwestycja jest tak droga, bo międzyczasie władze miasta zmieniły projekt według którego powstaje park dodając m.in. nawodnienie, ale także fontannę i tężnię. Aby je zbudować trzeba rozebrać znaczną część tego, co zbudowano dwa lata wcześniej. Problemem, którego póki co nie można pokonać, okazało się znalezienie firmy, która wykonałaby te zlecenia. Przetargi były ogłaszane już siedem razy, ale albo ceny ofert były zbyt wysokie jak na możliwości miasta, albo nie było chętnych. I tak też było w  ostatnim, siódmym przetargu na budowę w parku fontanny, tężni i toalety, na który oferty od przedsiębiorców zbierano w tym tygodniu. Nikt jej nie złożył... 

Po wakacjach zaczną sadzić drzewa i krzewy
Tymczasem niebawem w parku mają rozpocząć się prace związane z zakładaniem zieleni. Posadzonych ma tu być około pół tysiąca drzew, około 60 tysięcy krzewów i 25 tysięcy bylin, oraz  wykonane trawniki i łąka kwietna. Umowę na te prace podpisano w ubiegłym tygodniu. Zlecenia na kwotę 1 mln 670 tys. zł otrzymało Gospodarstwo Szkółkarskie  z Dobryzcy koło Szydłowa, przy czym z zadania ma się wywiązać do 30 lipca 2019 r.  Pytaliśmy w ratuszu czy można te prace wykonać przed budową w parku fontanny, tężni i toalety? 
Łukasz Czech z ratusza w przekazanej odpowiedzi przyznaje, że właściwe, prawidłowe wykonanie zagospodarowania terenu wymaga odpowiedniej kolejności realizacji robót. - Powinno się je wykonać po zakończeniu prac budowlanych – napisał miejski urzędnik.  - Dlatego w rejonie obiektów budowlanych, obejmującym plac ich budowy oraz dojazd do niego, zagospodarowanie zielenią będzie wykonane po zrealizowaniu tych obiektów.

Miasto Łomża, które na szacowany na ok. 5 mln zł projekt „Rewitalizacja Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma w  Łomży” otrzymało niespełna 2 mln zł unijnej dotacji, musi się rozliczyć z wykonania zadania.  Miejscy urzędnicy podają, że zobowiązani są do przedłożenia do Instytucji Wdrażającej wniosku o płatność końcową w terminie do końca listopada 2019 r. 
Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej, odpowiedzialny za inwestycje wiceprezydent Andrzej Garlicki, ponownie zapewniał radnych, że wszystko jest pod kontrolą. Powiedział m.in. że budowa w parku fontanny i tężni nie są objęte unijnym dofinansowaniem...


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę