Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Wstrzymana budowa ulicy Zawadzkiej?

Główne zdjęcie
Budowa przedłużenia ul. Zawadzkiej w Łomży. Widok od Chmielnej w kierunku miasta

Prawdopodobnie miasto wstrzymało prace przy budowie przedłużenia ul. Zawadzkiej, które prowadzone były na podstawie decyzji ZRID wojewody podlaskiego, którą przed miesiącem uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Mieszkańcy informują, że zabrano niemalże cały sprzęt i ludzi. Na części od skrzyżowania z ul. Przykoszarową do planowanego ronda na skrzyżowaniu z ul. Chmielną nic się nie dzieje... Władze miasta rozpoczęły „negocjacje” z mieszkańcami, którzy doprowadzili do takiego rozstrzygnięcia sądowego. Jeśli faktycznie doszłoby do przerwania prac i zerwania kontraktów, skutki finansowe dla budżetu miasta byłby tragiczne.

Budowa przedłużenia ul. Zawadzkiej w Łomży. Widok od Chmielnej w kierunku Zawad
Budowa przedłużenia ul. Zawadzkiej w Łomży. Widok od Chmielnej w kierunku Zawad

O problemach jakie wynikają z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, który na początku maja uchylił w całości decyzję wojewody podlaskiego w sprawie prezydenckiego zezwolenia na realizacje inwestycji drogowej (tzw. ZRID) dotyczący ul Zawadzkiej pisaliśmy już kilkakrotnie. (zobacz: Karygodne błędy przy ul. Zawadzkiej
Póki co wyrok WSA nie jest prawomocny i wojewoda może mniej więcej do końca czerwca odwołać się do NSA w Warszawie. To przedłuży całą procedurę, ale niewielkie są szanse, że poprawi sytuację prawną w jakiej ugrzęzła budowa przedłużenia Zawadzkiej, na którą miasto Łomża miało otrzymać 15 milionów złotych unijnej dotacji. Szybszym i pewniejszym rozwiązaniem byłoby podjęcie przez wojewodę decyzji ZRID raz jeszcze. Prace mogłyby ruszyć pełną parą za kilka tygodni i choć raczej nie udałoby się ukończyć ich przed jesiennymi wyborami samorządowymi (planowany przez władze miasta termin oddania ulicy to początek października), to udałoby się uratować inwestycję i unijną dotację. Warunkiem koniecznym takiego rozwiązania jest brak sprzeciwu mieszkańców, którzy zaskarżyli decyzję wojewody do sądu. Jeśli dzisiejsze strony sporu byłyby „zadowolone” z nowej decyzji wojewody, mogłaby ona wejść w życie natychmiast, a prace przy budowie ruszyć pełną parą. I jak wynika z naszych informacji władze miasta uświadomiły sobie wagę problemu i rozpoczęły negocjacje. W grę wchodzi nie tylko unijna dotacja, ale także kwota jaką trzeba zapłacić firmie za wykonane już prace, zapewne z odszkodowaniem za zerwanie kontraktu, oraz koszty wykupów gruntów zajętych pod budowę drogi. Jeśli inwestycja zostałaby zarzucona na tym etapie budżet miasta mógłby stracić nawet  kilkadziesiąt milionów złotych.    

Tymczasem mieszkańcy okolicy informują, że pracowników i sprzętu na budowie ul. Zawadzkiej jest znacząco mniej niż było wcześniej. Na odcinku od skrzyżowania z ul. Przykoszarową do planowanego ronda na skrzyżowaniu z ul. Chmielną we wtorkowe popołudnie nie było nikogo. Na drugim odcinku jest trochę sprzętu i ludzi, ale prawdopodobnie to ekipy, które wykonują prace na zlecenie miejskich spółek wodociagowo-kanalizacyjnej i ciepłowniczej, które są prowadzone na podstawie oddzielnych pozwoleń budowlanych. 
W ratuszu pytaliśmy m.in.: czy prawdą jest, że wstrzymano prace przy budowie przedłużenia ul. Zawadzkiej? Czekamy na odpowiedź.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę