Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Strażackie uroczystości na Starym Rynku

- Wspominając wszystkich wielkich poprzedników, współinicjatorów powstania struktur ochotniczej straży ogniowej na ziemi łomżyńskiej oraz struktur zawodowej straży pożarnej w Łomży. Doceniając rangę i znaczenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży dla społeczności ziemi łomżyńskiej uroczystym aktem stanowimy i przekazujemy ufundowany przez społeczeństwo sztandar – odczytywał akt ufundowania sztandaru Lech Szabłowski, wicestarosta łomżyński i przewodniczący Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. Uroczystość odbyła się w samo południe na Starym Rynku w Łomży, gdzie w pełnym słońcu stanęło około 150 strażaków z pocztami sztandarowymi z całego regionu.

Zanim strażacy w galowych mundurach stanęli w dwóch szpalerach na rozgrzanym do czerwoności Starym Rynku w Łomży uczestniczyli w Mszy świętej, sprawowanej w ich intencji w Katedrze przez biskupa Tadeusza Bronakowskiego. Przemarszowi pododdziałów ze świątyni na Stary Rynek towarzyszyła Łomżyńska Orkiestra Dęta Waldemara Borusiewicza. Strażackie uroczystości w Łomży miały podwójną okazję – obchody Powiatowego Dnia Strażaka 2018 i nadanie sztandar Komendzie Miejskiej PSP, dlatego do Łomży przyjechali  wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski, oraz nadbryg. Jarosław Wendt – Podlaski Komendant Wojewódzki PSP w Białymstoku. Byli także m.in. posłowie, wojewoda, dowódcy jednostek wojskowych z województwa i przedstawiciele kierownictwa policji. 
- Strażacy są zawsze gotowi nieść pomoc, gdy tylko obywatele tego potrzebują – mówił wiceminister Jarosław Zieliński, który przez kilkanaście minut sławił poświęcenie strażaków zawodowych i ochotników, podawał statystki ich działalności i promował wdrażany przez rząd program modernizacji służb mundurowych, z którego pieniądze są m.in. na doposażenie jednostek strażackich, ale podwyżki uposażenia strażaków. Gratulując strażakom nowego sztandaru, który kilkadziesiąt minut później odebrał od przewodniczącego Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru i przekazał na ręce starszego brygadiera Dionizego Krzyny Komendanta Miejskiego PSP w Łomży, minister Zieliński mówił że sztandar w Polsce to bardzo ważny symbol i że prowadzi on do zwycięstwa tych, którzy wierni są hasłom na nim wypisanym. 
Nowy sztandar łomżyńskich strażaków z jednej strony ma orła z godła Polski wyszytego w środku krzyż zasługi, i napis „w służbie Ojczyzny”, a z drugiej św. Floriana i herby Miasta Łomża i Powiatu Łomżyńskiego i logo Państwowej Straży Pożarnej oraz daty 1950 – 2018. 
- Boże (…) spraw, aby wszyscy, których ten znak będzie jednoczył stali się wspólnotą pokoju i stałej gotowości do niesienia pomocy innym – modlił się biskup Tadeusz Bronakowski. Gdy święcił sztandar zegar na wieży ratuszowej zaczął wybijać południe.  
- Jestem bardzo wzruszona i dumna. Dwóch moich synów tu jest, a trzeci ma służbę w komendzie – mówiła kobieta obserwująca uroczystość. Jeden z jej synów to dowódca uroczystości, drugi był chorążym w poczcie sztandarowym, który odebrał i prezentował zebranym nowy sztandar Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. - Mąż też był strażakiem w Łomży, ale teraz jest na emeryturze. Kobieta opowiada, że bardzo się cieszyła i była dumna, gdy jej synowie po kolei mówili, ze chcą zostać i zostawali strażakami. Najstarszy kończył szkołę pożarniczą w Warszawie, dwóch młodszych w Poznaniu. - Bycie strażakiem dla nich to połączenie pasji i pracą. Oni nie myślą o strachu, jak trzeba to jadą, a ja proszę Boga żeby wrócili – mówiła kobieta współczując strażakom, że dziś tak długo musieli stać na Starym Rynku w pełnym słońcu.

Strażacka uroczystość była także okazją do przekazania medali, dyplomów nagród i awansów. Odebrało jej kilkudziesięciu strażaków. Najważniejszym wręczanym medalem był przyznany przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę srebrny medal za długoletnią służbę. Otrzymali go: starszy kapitan Robert Kłys, starszy kapitan w stanie spoczynku Sławomir Parzych  i aspirant sztabowy Tomasz Kowalczyk. Przyznaną przez ministra SWiA złotą odznaką za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej został odznacziny straszy kapitan Waldemar Butrynowicz, a brązowymi: mł. bryg. Tomasz Szewczyk, st. ogniomistrz Zbigniew Piasecki, oraz druhowie Zdzisław Parzych i Antoni Włodkowski. Medale zasłużonym strażakom wręczali wiceminister Jarosław Zieliński z generałem brygadierem Leszkiem Suskim.

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę