Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Rusza ŁoKeR, a władze nadal skrywają wydatki

Główne zdjęcie
Stacja na ul. 3-go Maja, przy "strzelnicy"

W czwartek ma ruszyć rower miejski w Łomży, czyli ŁoKeR. Rowerów ma być 90 dostępnych dla mieszkańców na 13 stacjach. Za wydzierżawienie 7 z nich z 49 rowerami zapłacili ze swoich prywatni przedsiębiorcy. To ile wydało miasto w dalszym ciągu jest skrywane. Okazuje się, że poza oficjalną kwotą 160 tys. zł dla BikeU, na które to wydatki kilka miesięcy temu zgodzili się radni Łomży, z budżetu zostały pokryte także koszty przygotowania terenów pod stacje – także te sponsorowane przez przedsiębiorców. Roboty wykonywali pracownicy MPGKiM. Pytany o to ratusz milczy od ponad tygodnia. Według nieoficjalnych informacji poszło na to kilkadziesiąt tysięcy złotych. W związku ze startem ŁoKeRa, ale i wyścigów policjantów na rowerach w czwartek kierowców w starej części miasta czekają spore utrudnienia.

Miasto Łomża za uruchomienie ŁoKeR-a miało zapłacić firmie BikeU 158 tysięcy złotych. Jak mówiono te pieniądze pokryją koszty użyczenia i uruchomienia 3 stacji rowerowych wraz z 20 rowerami, serwisem i alokacją rowerów pomiędzy stacjami. Trzy kolejne stacje systemu miały wykupić miejskie spółki: ciepłownicza MPEC, śmieciowa ZGO i wodociągowo-kanalizacyjna MPWiK. Tymi trzema zarządzają ludzie wstawieni na prezesów przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego (PiS). MPEC już kilka tygodni temu przyznał, że „Spółka zawarła umowę reklamową (sponsorską) z firmą BikeU na stację rowerową systemu ŁoKeR na kwotę 39,9 tys. zł + obowiązujący podatek VAT, który nie stanowi kosztu dla Przedsiębiorstwa.”
ZGO umowę z z BikeU podpisało w ubiegłym tygodniu. - Wartość przedmiotu umowy wynosi 39.900 zł netto i zostanie sfinansowana ze środków na reklamę PSZOK, w ramach realizowanego zadania inwestycyjnego pod nazwą „Przebudowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Łomży” - przekazała spółka. 
MPWiK, czyli spółka wodociagowo-kanalizacyjna, zarządzana przez Mariusza Konopkę, który w grudniu niespodziewanie podniósł ceny za odbiór ścieków w Łomży i Piątnicy odpowiednio 5%  i 7,5% od dwóch tygodni zwleka z odpowiedzią na pytania o to czy podpisał umowę sponsorską na ŁoKeRa z jakich środków ma pokryć te wydatki? 
Wody w usta nabrały także najwyższe władze miasta, które dopytywaliśmy o to, kto pokrył koszty przygotowania – odpowiedniego utwardzenia  - terenów na których znajdują się stacje ŁoKeRa.
Zgodnie z ofertą BikeU miały to być dodatkowe usługi dodatkowo płatne, a w umowach sponsorskich przekazanych prywatnym przedsiębiorcom, którzy zdecydowali się wykupić stacje sponsorskie, o tych kosztach w ogóle nie ma mowy. Okazuje się, że koszty te prezydent polecił pokryć z budżetu miasta ze środków MPGKiM na bieżące utrzymanie dróg. Pracownicy MPGKiM przygotowali co najmniej 10 miejsc pod stacje ŁoKeRa. Koszty, według szacunkowych danych, wyniosły kilkadziesiąt tysięcy złotych. Od ponad tygodnia oczekujemy na odpowiedzi na pytania, które wysłaliśmy do władz miasta. 

Zatrzymają kierowców
Rowery miejskiej w Łomży mają pojawić się w czwartek i tego dnia wieczorem oficjalnie system roweru miejskiego ma ruszyć. Władze miasta inaugurację systemu ŁoKeR zgrały terminowo z rozgrywanymi po raz pierwszy w Łomży Ogólnopolskimi Zawodami Policyjnych Patroli Rowerowych. Od środy do piątku w mieście rywalizować będzie 17 dwuosobowych patroli rowerowych reprezentujących wszystkie garnizony polskiej Policji, czyli po jednym z każdego województwa i dodatkowo z Warszawy. Policjanci będą mieć test wiedzy policyjnej, będą wykazywać się umiejętnością udzielania pomocy przedmedycznej, ale także będą ścigać się po ulicach Łomży, oraz rozegrają rowerową sztafetę biathlonową, w której jazdę połączą ze strzelaniem. Kulminacja zawodów nastąpi w czwartkowe popołudnie, a to będzie oznaczało utrudnienia w ruchu dla kierowców samochodów. W środę od godziny 20.00 zamknięte zostaną ponadto wszystkie parkingi wokół ulicy Stary Rynek. Parking naprzeciwko Kościoła OO. Kapucynów (ul. Krzywe Koło), wyłączone będą również miejsca parkingowe przy ul. Woziwodzkiej (obok kamiennych schodków oraz dolny parking z tyłu Urzędu Miejskiego).
W czwartek od godz. 16.00 dla ruchu kołowego całkowicie zamknięte zostaną ulice: Rybaki, Kapucyńska, Kaznodziejska, Stary Rynek oraz częściowo: Krzywe Koło, gdzie wjazd będzie możliwy jedynie od strony Hotelu Gromada, Rządowa i Giełczyńska (od strony ulicy Dwornej). Na ulicy Sikorskiego, w kierunku Mostu Hubala, do wyścigu wykorzystany zostanie odgrodzony od jezdni chodnik po lewej stronie, wraz z biegnącą tam drogą rowerową. Odcinek trasy przebiegający poza drogą, na terenie przyległym do plaży miejskiej, zostanie wygrodzony taśmą ostrzegawczą. Utrudnienia potrwają do godz. 19.00, ale poszczególne odcinki ulic mogą być włączane do ruchu już wcześniej, zakończeniu wyścigu.
Po zakończeniu zawodów policyjnych, około godz. 18:15, z okazji inauguracji systemu rowerów miejskich ŁoKeR, odbędzie się przejazd rekreacyjny rowerami miejskimi dla mieszkańców Łomży. Na czas jego trwania nieprzejezdna będzie ulica Rybaki.

Od kilku dni pracownicy ze Szczecinka rozstawiają w Łomży stacje pod ŁoKeRy. Wszyscy się spieszą i zdarzają się pomyłki, które szybko wyłapują mieszkańcy. Stacja ustawiona przy Pepees-ie na ul. Poznańskiej nazywała się „Bawełna”. Stacja na sponsorska OSM Piątnica według napisu miała stanąć na Rondzie KOŚCIÓSZKI.

Foto: Stacja na ul. 3-go Maja, przy
Foto: fot. czytelnik
Foto: Stacja przy PWSIiP
Foto: Stacja przy PWSIiP
Foto: Stacja przy PWSIiP
Foto: Stacja na ul. Sybiraków przy ul. Szmaragdowej
Foto: Stacja na ul. Sybiraków przy ul. Szmaragdowej
Foto: Stacja przy Galerii Łomża, ul. Zawadzka
Foto: Stacja na ul. 3-go Maja, przy
Foto: Stacja na Placu Kościuszki
Foto: Stacja na Placu Kościuszki
Foto: Stacja na ul. Wojska Polskiego
Foto: Stacja na ul. Wojska Polskiego
Foto: Fragment oferty BikeU przedstawionej w grudniu władzy miasta.  Utwardzenie gruntu pod stacje to usługa dodatkowa.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę