Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Spółdzielnie mieszkaniowe i MPGKiM wyłączają ogrzewanie

- Podjęliśmy wspólnie z ŁSM i MPGKiM decyzję, że od dzisiaj wyłączamy ogrzewanie w naszych budynkach – informuje Leszek Konopka, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa w Łomży. - Warunki pogodowe i temperatury na dworze poprawiły się na tyle, że nie ma co ogrzewać klatek schodowych i suszarni. Prognozy przewidują ciepło powyżej 20 stopni Celsjusza w słońcu, dlatego przychyliliśmy się do propozycji mieszkańców, żeby nie pobierać w tym sezonie ciepła od MPEC.

Prezes „Perspektywy” Leszek Konopka wyjaśnia, że porozumienie największych odbiorców ciepła o wyłączeniu ogrzewania nie zbiegło się w czasie przypadkowo. - Porozumieliśmy się, ażeby nie stawiać Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży w trudnej sytuacji, ponieważ praca kotłowni i przesyłanie czynnika grzewczego zależy od trzech głównych odbiorców energii cieplnej – tłumaczy prezes SMP. - Wiosenna aura i ciepło za oknem sprzyjały podjęciu tej decyzji.
W zasobach „Perspektywy” jest 96 budynków, które mają 5 160 lokali i 13 339 mieszkańców (na koniec roku 2018). Spółdzielnia za marzec zapłaciła MPEC-owi 953 tys. zł, zaś z tytułu wyłączenia ogrzewania spodziewa się oszczędności od 100 do 150 tys. zł, które – jak określa prezes Konopka - „idą do mieszkańców, a nie do spółdzielni”. Ogrzewanie powróci we wrześniu albo i październiku...
Prezes Wojciech Michalak w Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej z wyłączeniem ogrzewania od 20. kwietnia wiąże szacowane oszczędności około 300 tysięcy zł. To jedna piąta z około półtora miliona zł, jakie ŁSM płaciła MPEC-owi za c.o. w marcu. Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa ma 185 budynków z 8507 lokalami i szacowanymi 23 000 mieszkańców (nie prowadzi ewidencji).
W „Perspektywie” opłata stała c.o. za metr kwadratowy mieszkania  wynosi 2 zł 45 gr. Na przykład, w mieszkaniu 60 mkw. kwota ciepłownicza wynosi 147 zł miesięcznie, płacone przez cały rok i po sezonie rozliczane, w porównaniu z faktycznym zużyciem ciepła przez mieszkańców. W ŁSM nie ma stałej opłaty za mkw. mieszkania, natomiast zaliczka jest naliczana indywidualnie od każdego lokalu, zależnie od tego, ile rzeczywiście ciepła zostało zużyte w sezonie grzewczym. W MPGKiM istnieje 57 wspólnot mieszkaniowych i każda z nich określa dogodną dla siebie opłatę grzewczą.

MPGKiM w Łomży posiada 105 budynków: 48 stricte komunalnych i 57 ze wspólnotami mieszkaniowymi. 64 budynki podłączone są do sieci MPEC, ponadto jeden ma ogrzewanie na paliwo gazowe (Wesoła 117), a jeden nie jest w zarządzie firmy, ma podłączenie do MPEC, zaś MPGKiM ma tam lokale komunalne. - W marcu za ogrzewanie zapłaciliśmy do MPEC 130 tysięcy 148 złotych 78 groszy – skrupulatnie wylicza wicedyrektor Mariusz Zapert. - W kwietniu nie spodziewamy się z tego tytułu oszczędności, bo i tak to nie nasze pieniądze, tylko mieszkańców. Za każdy dzień oszczędności lub wydatki na ogrzewaniu wyniosłyby około 4 200 złotych.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę