Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Umowa na przebudowę Hali Targowej

Przedstawiciel firmy MK-BUD z Białegostoku i prezydent Łomży podpisali umowę na przebudowę zabytkowej Hali Targowej ze Starego Rynku na Halę Kultury. Umowa opiewa na 12 milionów 850 tysięcy złotych, czyli kwota jest o blisko 30% wyższa od tej za jaką władze miasta planowały zrealizować tę część inwestycji. Prezydent cieszył się, że jest też o około milion złotych niższa niż wynikało z ofert składanych przez wykonawców w pierwszym przetargu, który unieważniono.

Przebudowa jest możliwa dzięki unijnej dotacji – 9 mln 876 tys. 97 zł - jaką miasto pozyskało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na „Ochronę dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Przed podpisaniem umowy z wykonawcą, którzy ma przeprowadzić przebudowę prezydent Mariusz Chrzanowski chwalił się, że w wyścigu po te pieniądze Łomża pokonała m.in. wnioski Zamku Krzyżackiego w Malborku czy Hali Stulecia we Wrocławiu. Przypominał, że pomysł takiej przebudowy Hali targowej na Halę Kultury chwalił też wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, który dwa miesiące temu był w Łomży. Wówczas wicepremier wprost stwierdził, że „forsował ten pomysł”. 
- Myślę, że Hala Kultury wpłynie na to, że Stary Rynek zacznie tętnic życiem – mówił prezydent Chrzanowski dodając, że mają także projekt zagospodarowania płyty Starego Rynku, ale będzie on mógł być realizowany później. Daty prezydent nie wskazał. Wiadomo, że zgodnie z podpisaną umową przebudowa hali ma zakończyć się pod koniec sierpnia 2019 roku, ale miasto będzie musiało jeszcze ogłosić przetarg na jej wyposażenie.  

Zaczną od ogrodzenia
- Dziś było podpisanie umowy, w poniedziałek przejmujemy plac budowy i jak tylko otrzymamy rusztowanie zaczniemy stawiać ogrodzenie – mówi Adam Kowalewski z firmy MK-BUD, który będzie kierował pracami przy przebudowie zabytkowej hali. - Ogrodzenie musi myć solidne, bo od płyty Starego Rynku będzie miało 6 metrów wysokości. To będzie duży żagiel, a my nie możemy się wkopać w płytę Starego Rynku. Później przez 5 – 6 miesięcy właściwie nie będzie widać żadnych robót, bo prace prowadzone będą wewnątrz hali i tylko będzie wyjeżdżała ziemia - dodaje. 
W ramach prac hala ma zachować swój wygląd zewnętrzny, a zmiany dotyczyć będą jej wnętrza i charakteru. Robotnicy, choć odgrodzą niemal 1/3 Starego Rynku – wzdłuż murku, który ciągnie się przez „plac czerwony”, z żadnymi pracami mają nie wychodzić poza obrys budynku. Więcej przestrzeni w hali ma być pozyskane dzięki piwnicy, która ma być pogłębiona, a w części dotychczas niepodpiwniczonej pod halą zostanie wykonana kondygnacja podziemna. To z tymi pracami wiążą się największe obawy wykonawcy. Grunt pod halą nie jest zbadany geologicznie, a ze względu na lokalizację  - w centrum „starego miasta” - można przypuszczać, że robotnicy dokopią się do historycznych pamiątek. Już wcześniej na potrzeby tych prac Urząd Miejski w Łomży podpisał umowę (kwota 16 720 zł) na nadzór archeologiczny nad pracami ziemnymi podczas wykonywania przebudowy zabytkowej Hali Targowej na Halę Kultury w Łomży. Będzie go pełniła firma IZIS Małgorzaty Bienia z Biała Podlaska.

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę