Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Prezes Grzanko zabierze emerytów na wycieczki i wczasy

Prawie 52 i pół tony żywności o wartości blisko 141 tysięcy zł dla 1353 ludzi w podeszłym wieku przekazał przez pięć lat Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Łomży. W tym samym czasie oddział pod kierunkiem prezes Elżbiety Grzanko zorganizował 14 wycieczek i wczasów dla 640 osób. Związek działa w Łomży od 70 lat, a zrzeszał na koniec 2017 roku 523 członków w 15 kołach w Łomży, powiecie łomżyńskim i kolneńskim. Oto niektóre dane, jakie na zjeździe 21 delegatów ZERiI w Hotelu Gromada przedstawiała w imieniu zarządu prezes łomżyńskiego oddziału. Elżbieta Grzanko była jedyną kandydatką na prezesa i delegaci Ją wybrali. - Będę kontynuować sprawdzone działania: Dzień Seniora i Inwalidy, festyny i pikniki, wieczorki taneczne, grzybobranie, wycieczki krajowe i zagraniczne – zapewniła nowa poprzednia Pani Prezes.

Zanim Elżbieta Grzanko została ponownie wybrana prezes oddziału, przewodniczącym obrad został wybrany jednogłośnie Ryszard Goździewski, przewodniczący w kadencji komisji rewizyjnej ZERiI. - Fundusze oddziału pochodzą tylko ze składek członkowskich, nie otrzymaliśmy żadnego wsparcia finansowego, poza składkami 30 zł rocznie – podsumował sprawozdanie komisji przewodniczący. - Zarząd oddziału z zadań wywiąywzał się bardzo dobrze, należy mu się za to gorące podziękowanie.
Delegaci – w większości panie – potwierdzili tę opinię i nagrodzili oklaskami. Dodamy, że gościem zjazdu był Jan Kalinowski, przewodniczący Zarządu Okręgowego ZERiI w Białymstoku. Elżbieta Grzanko w długim przemówieniu szczegółowo omówiła sfery działalności. Do wyróżniających się kół należą: koło w Kolnie z przewodniczącą Anną Łazicką, którą od marca 2016 r. zastąpiła Zofia Górska; w Piątnicy z Henrykiem Florczykiem, w Stawiskach z Aliną Pajer i Stanisławą Demby oraz w Miastkowie z Teresą Jankowską i Danutą Zajączkowską. - Nie mamy pieniążków, ale próbujemy pomóc, jak możemy, chociaż parę groszy na światło, na leki - skomentowała prezes fakt przyznania zapomogi w 5-latce zaledwie ośmiu osobom na kwotę 720zł; wysokość zapomóg - od 40 do 100 zł.

„ Dużo się mówi, a nic nie robi” w sprawie geriatrii

Prezes Grzanko przypomniała, że produkty z Agencji Rynku Rolnego jako pomoc Unii Europejskiej (np. ser żółty, mleko, kasza, makaron, mielonki, makrela w oleju) od stycznia 2017 r.  wydawane są przy podwyższonym kryterium dochodowym 1268 zł na osobę samotnie gospodarującą i wymagają skierowania z MOPS. - Dużo członków związku rezygnowało z przynależności i nie płacili składek, gdyż ich dochód przekraczał limit – przywołała 200 zł za 41 kg żywności na osobę. - Dziękujemy dyrektorowi PKPS Marianowi Knopkiewicz i Krystynie Butrynowicz za współpracę ze związkiem.
Od stycznia do końca lutego do związku w Łomży wstąpiło 77 osób i jest to najwięcej przyjętych członków z województwa podlaskiego, co prezes oddziału skomentowała z dumą: „Łomża górą!”. - Jestem bardzo zadowolona, że w zjeździe przez aż półtorej godziny uczestniczył prezydent Mariusz Chrzanowski – mówiła po wyborze na drugą 5-letnią kadencję, choć zastępowała poprzednika Jana Lisieckiego od 2010 r. - Zobaczył przy delegatach, ile robimy nie na papierze, a w rzeczywistości. Niestety, Janowi Lisieckiemu nie udało się od 2010 doprowadzić do utworzenia w Łomży oddziału geriatrycznego ani do powstania poradni geriatrycznej na NFZ w Szpitalu Wojewódzkim. Związek poparł jego inicjatywę ponad dwoma tysiącami podpisów emerytów. - Dużo się mówi, a nic nie robi – odniosła się do bezczynności urzędników, odpowiedzialnych za opiekę nad seniorami. - To leży w gestii Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku – replikował prezydent i potwierdził poparcie dla geriatrii w Łomży. Marszałek Jerzy Leszczyński, którego prosiliśmy o opinię, uzależnił to nie tylko od woli i funduszy Narodowego Funduszu Zdrowia, lecz od działań społeczników, jak Jan Lisiecki i Sławomir Zgrzywa, oraz samorządowców. - Przeniesienie pacjentów z oddziałów wewnętrznych do geriatrycznych byłoby super, ale musi się opłacać – podkreślił. - Od tego problemu nie uciekniemy, społeczeństwo się starzeje. W całym województwie mamy tylko 17 łóżek w szpitalu MSWiA. Na dziś nic więcej nie powiem: to kwestia lokalowa, finansowa i zapewnienia kadry lekarzy geriatrów.
Seniorzy z okolic Łomży słuchali o Karcie Seniora i bezpłatnych przejazdach MPK, więc prezydent zachęcił do zwrócenia się do wójtów lub burmistrzów o zawarcie umów na dofinansowanie z MPK. Prezes Grzanko chce w czerwcu zorganizować wczasy w Bułgarii w Słonecznym Brzegu - 50 osób, w lipcu we Władysławowie – 46, a w sierpniu rehabilitację w Busko Zdroju – 60. - Seniorzy lubią podróże, zwiedzanie, zabawy i atrakcje, gdyż jesteśmy emerycką rodziną, rozśpiewaną i taneczną, i czujemy się swoim gronie bardzo dobrze – zachęcała prezes do włączenia się w działania Związku.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę