Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Jedna czwarta seniorów 60 + korzysta z ulgi w MPK

- Wydrukowaliśmy dotąd około 2 tysięcy Łomżyńskiej Karty Miejskiej, pozwalającej seniorom od 60. roku życia na bezpłatny przejazd autobusami MPK – informuje Janusz Nowakowski, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji przy ul. Spokojnej 9 w Łomży, gdzie codziennie w godz. 7. - 15. około 30 osób składa wnioski o wydanie Karty Seniora i / lub ŁKM na tak zwany wolny bilet. Uchwałą Rady Miasta, seniorzy po 60-tce mają prawo od 1. listopada jeździć empekami za darmo. W Łomży mieszka około 9 400 ludzi w wieku od 60 do 70 lat (mający powyżej mają prawo do przejazdu gratis, regulowany odrębnymi przepisami). Czyli ponad 7 tysięcy z ulgi nie korzysta.

Zagadkowa sytuacja: może ci mieszkańcy wolą przemieszczać się własnym samochodem, rowerem lub pieszo? A może po roku nadal jeszcze nie wiedzą, że mogli składać wnioski o Kartę Seniora...? Na razie posiada ją ponad jedna trzecia uprawnionych po 60-tce – ok. 3 i pół tysiąca – jednak to nie wystarcza, żeby mogli za darmo jeździć autobusami MPK. Do darmowego biletu uprawnia bowiem Łomżyńska Karta Miejska. Wnioski o ŁKM można składać również w Centrum Współdziałania Społecznego przy ul. Farnej 1 na 1. piętrze w pokoju nr 8  godz. 7.30 – 15.30. Ostatnio codziennie robi to 100 i więcej osób, a zdarzają się dni, że wnioski o KS i ŁKM wypełnia nawet 150 seniorów.
Przypomnijmy, że wydanie wolnego biletu wymaga zdjęcia (pendrive, płytka CD, zeskanowane na miejscu z tradycyjnej fotografii) i wpisania danych z dowodu osobistego seniora. Koniecznym warunkiem otrzymania darmowego biletu elektronicznego jest przedstawienie potwierdzenia z Urzędu Skarbowego, że w Łomży składa się PIT: może to być druczek z okienka w US lub kopia 1. strony PIT z pieczątką US, lub – gdy składało się zeznanie podatkowe Internetem – wydruki: 1. strony formularza oraz tzw. UPO (urzędowe potwierdzenie odbioru). Seniorzy p 60-tce powinni też pamiętać, że „stara” Karta Seniora nie uprawnia ich do darmowych przejazdów autobusami MPK.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę