poniedziałek 11.07.2005
Gazeta Współczesna - Zapłać albo czekaj Gazeta Współczesna - Inskrypcja prawdy Gazeta Współczesna - Łosie na pilota
W podlaskich przychodniach skończyły się szczepionki przeciwko odrze, chociaż do niedawna były one obowiązkowe. Kilka dni temu zmieniły się jednak przepisy i siedmiolatki, które powinny otrzymać zastrzyk teraz, będą czekać na darmową szczepionkę do 10. roku życia.
Zgodnie z dotychczasowym kalendarzem szczepień, przeciwko odrze szczepione być powinny małe dzieci i siedmiolatki. Jednak tych starszych dzieci od kilku tygodni się już nie szczepi. Jedyny producent preparatu nie stanął bowiem do przetargu i zastrzyków zabrakło. Dlatego Główny Inspektor Sanitarny zmienił kalendarz szczepień – teraz przeciwko odrze mają być szczepione nie siedmio-, ale dziesięciolatki. Dodatkowym plusem zmiany jest to, że zamiast pojedynczej dawki szczepionki tylko przeciwko odrze, takie dzieci dostaną szczepionkę skojarzoną, przeciwko trzem chorobom: odrze, śwince i różyczce.
– W grupie tegorocznych siedmiolatków nie wszystkie dzieci są zaszczepione – potwierdza Joanna Kryńska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. – Ale dzieci, które nie załapały się teraz na szczepionkę, mogą bez obaw poczekać do 10. roku życia. To na pewno nie zaszkodzi dziecku.
więcej: Gazeta Współczesna - Zapłać albo czekaj
Gazeta Współczesna - Inskrypcja prawdy
Przedstawiciele środowisk żydowskich w Polsce domagają się uzupełnienia inskrypcji na pomniku poświęconym pamięci Żydów zamordowanych w Jedwabnem o ustalenia, jakie przyniosło śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej. Jak to określa Piotr Kadlcik, przewodniczący żydowskiej gminy wyznaniowej w Warszawie, powinno być to sformułowanie „ostrzegające, że w stosunkach między ludźmi może się zdarzyć coś takiego, że sąsiad zabija sąsiada”.
Napis na pomniku odsłoniętym w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń z 10 lipca 1941 roku mówi o „mężczyznach, kobietach i dzieciach, współgospodarzach tej ziemi, zamordowanych i żywcem spalonych”. Dwa lata po rocznicowych uroczystościach, które odbyły się z udziałem m.in. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, białostocki IPN ogłosił wyniki swojego śledztwa w sprawie masakry jedwa-bieńskich Żydów, przyznając, że udział wzięło w niej około 40 mieszkańców miasteczka i okolicznych wsi.
więcej: Gazeta Współczesna - Inskrypcja prawdy
Gazeta Współczesna - Łosie na pilota
Widok łosia w ogródkach działkowych i klempy z łoszakami na drodze nie dziwi w Goniądzu już nikogo. Szacuje się, że tych zwierząt jest w Biebrzańskim Parku Narodowym ponad 600.
- Turyści nie wierzą do czasu, aż sami zobaczą. Przekonał się o tym też niedawno Ron Mc Combe z Wielkiej Brytanii, który oniemiał na widok dorodnego łosia na przejeździe kolejowym w Osowcu - poinformował nas goniądzanin Sławomir Moczydłowski.
Król bagien wyruszył oto w podróż torami do Goniądza. Dróżnik opuścił nawet szlabany, by ”królowi” nie stała się krzywda. Ron zdążył zrobić zdjęcie i podarował je władzom Goniądza. Fotografia Anglika znalazła się już na pocztówkach z tego miasta.
- Tu jest jak w filmie ”Przystanek Alaska”. Na brak dzikiej zwierzyny też nie możemy narzekać - żartował Moczydłowski, współautor serii goniądzkich pocztówek.
Łosie i bobry można spotkać na bagnach biebrzańskich o każdej porze dnia, ale najlepiej podglądać te zwierzęta bladym świtem. Przyrodnicy z BPN dają nawet gwarancję na takie widoki.
więcej: Gazeta Współczesna - Łosie na pilota