Nowe tablice przy zabytkach na 4 szlakach historii Łomży
- 36 tablic z krótkimi opisami obiektów historycznych po polsku i angielsku stanie do końca roku w Łomży – zapowiada Przemysław Karwowski, malarz i scenograf, który projektował, jak wyglądać mają tablice informacyjne na czarnym, stylizowanym słupku. Pierwsze trzy znalazły się na szlaku dziedzictwa mazowieckiego i stanęły na Starym Rynku: prawie na rogu najstarszych uliczek miasta, Farnej i Długiej, oraz naprzeciw hali targowej, z notami o starym, nieistniejącym, i nowym ratuszu. - Inicjatywa adresowana jest nie tylko do turystów, ale i mieszkańców Łomży – wyjaśnia plastyk. - Dzięki temu, dowiedzą się więcej o miejscach i budowlach, jakie tu powstały na przestrzeni 600 lat.
Przemysław Karwowski zaprojektował wysmukłe, prostokątne tablice z łukowatym zwieńczeniem. Oprócz nagłówka, że to część cyklu o czterech szlakach historycznych Łomży, mieści się na nich ilustracja obiektu ze zwięzłym przypomnieniem, czym był lub nadal jest oraz jak zmieniał się przez stulecia. Na przykład, stając przed tablicą o starym ratuszu, dowiemy się, że jego zarys jest na placu na wprost nas wyłożony szarą kostką, że powstał na przełomie XIV i XV wieku. O nowym ratuszu tablica po sąsiedzku przypomni, że został zbudowany w 1823 r., że w jego skład wchodziły areszty policyjny i wojskowy, że na wieży był zbiornik wyrównawczy na wodę, że w 2006 r. dołożono tam kopulę z pierwotnego projektu... - Cieszę się, że wreszcie pojawiły się elementy małej architektury, przybliżające przyjezdnym i miejscowym dzieje naszego miasta – mówi Krzysztof Staniórski, który prowadzi od 3 lat obok ratusza sklepik „Pamiątki z Łomży” i punkt informacji turystycznej. Drugi PIT istnieje w podcieniach hali od rynku i prowadzi go Lokalna Organizacja Turystyczna. Zdaniem Krzysztofa Staniórskiego, nowe tablice są estetyczne, eleganckie, nie za duże i wpisują się dobrze w aurę starej architektury, dopasowane stylistycznie do latarń, ławeczek i słupków parkingowych. Nie kłócą się z klimatem elementów Długiej czy Dwornej, gdzie przy wejściu na plac katedralny po prawej stronie stoi tablica w kolorze écru z informacją, że świątynia powstawała z fundacji księżnej Anny w latach 1504 – 1525 i jest najstarszym zabytkiem Łomży. Na szlaku mazowieckim znajdują się też tablice o zamku książąt (nieistniejącym) koło III LO, klasztorach i kościołach: Benedyktynek i Braci Kapucynów oraz wysadzonym przez uciekających przed Rosjanami Niemców w 1944 roku kościoła jezuicko-pijarsko- ewangelickiego przy Rządowej. Pomysł z tablicami zgłosili działacze oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Łomży, zaś zwięzłe noty przygotowali historycy z Muzeum Północno-Mazowieckiego: Marta Gosk i Adam Sokołowski. Do końca roku pracownicy MPGKiM mają montować słupki z tablicami na kolejnych szlakach: perły architektury gubernialnej (m.in., gmachy I LO, II LO, seminarium duchowne i mały kościółek, który do 1915 r. był cerkwią), nekropolie łomżyńskie (np. ponad 210-letni zabytkowy, stary cmentarz przy Kopernika ), zabytki dziedzictwa żydowskiego (nieistniejąca synagoga przy Giełczyńskiej, stary cmentarz na mogiłkach, nowy przy Bocznej). Ponadto pojawi się do 10 większych tablic, z planami szlaków i lokalizacjami.
Tablice informacyjne wpisują się we wcześniejsze działania: wydane przewodnika turystycznego i planów miasta z oznaczonymi zabytkami. Do tablic 4 szlaków w przyszłym roku dołączy mapka z umiejscowieniem zabytków i syntetycznymi o nich notkami. Całość kosztuje ponad 56 tys. zł: prace merytoryczne, projektowe i wykonanie tego, co widać przy niemych świadkach przeszłości Łomży.
Mirosław R. Derewońko