Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Dr Kudyba uhonorowany za zasługi dla weterynarii w Europie

Główne zdjęcie
dr Emilian Kudyba

„Za wybitne zasługi na rzecz rozwoju międzynarodowej współpracy w dziedzinie weterynarii” i „za działalność społeczną” prezydent RP Andrzej Duda nadał dr. Emilianowi Kudybie z Łomży Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. - Po 40 latach pracy moja kariera zawodowa dobiega końca, więc traktuję to też jako jubileuszowy wyraz uznania – mówi Emilian Kudyba (lat 65), od ośmiu lat zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Łomży. Visiting expert ds. weryfikacji programów nauczania higieny żywności na wydziałach weterynaryjnych w Europie i członek zagranicznych gremiów uważa, że ważne odznaczenie otrzymał głównie za 3 sfery działalności: współorganizację od 10 lat międzynarodowych warsztatów nt. bezpieczeństwa żywności we Włoszech, organizację wyjazdów studyjnych dla lekarzy weterynarii z Łotwy i szkoleń dla lekarzy z Ukrainy i Białorusi.

Uczestnik międzynarodowych konferencji i autor publikacji w języku polskim i angielskim w 1977 r. ukończył studia w lubelskiej Akademii Rolniczej. Pracował w Państwowym Zakładzie Leczenia Zwierząt w Brzesku, w PZLZ w Turku i Lecznicy Specjalistycznej w Łomży. W latach 1981 – 1986 pracował jako inspektor w Oddziale Terenowym, od 1986 do 1988 – w Wojewódzkim Zakładzie Weterynarii w Łomży. Od 1993 r. sprawował funkcje kierownicze: do 2004 r. kierował Zespołem Inspektorów Weterynaryjnych przy „Sokołów” S.A., Zakłady Mięsne Farm Food w Czyżewie, a w latach 2004 - 2006 – Zespołem ds. Higieny Środków Spożywczych w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Wysokiem Mazowieckiem. W 2006 r. zostaje starszym inspektorem w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Łomży, zaś od roku 2009 - zastępcą powiatowego lekarza weterynarii. - Obecnie zostałem powołany do komisji przy Krajowej Radzie Lekarsko-Weterynaryjnej – komisji egzaminacyjnej ze znajomości języka polskiego, powołanej dla lekarzy weterynarii z zagranicy, chcących otwierać gabinety w Polsce – opowiada laureat. - 10. października współorganizuję konferencję „Współczesne wyzwania weterynarii” na 35-lecie oddziału Łomżyńsko-Ostrołęckiego Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych w Łomży. W tym roku Rada Okręgowa Północno-Wschodniej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej powołała mnie także do Kapituły Medalu Honorowego PWILW. Ponadto 13. października organizuję wizytę 20 lekarzy weterynarii z Łotwy w Łomży.

Z Lublina do Łomży i Brukseli
Włączył się w prace Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, Stowarzyszenia Wspólnota Polska, TWP w Łomży. Doświadczeniem służy władzom lokalnym i Zespołowi Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7. Organizował warsztaty edukacyjne dla młodszych pracowników weterynarii i mieszkańców. Młodzi pracownicy zawdzięczają mu praktyki i staże zagraniczne, zaś ci, którzy odeszli na emeryturę – pamięć i troskę. W 2006 zainicjował na swej posesji cieszący się popularnością festyn „Europejski Dzień Sąsiada”.
Pogłębiał wiedzę na temat prawa żywnościowego Unii Europejskiej oraz nt. zasad nadzoru i metod zapewniania bezpieczeństwa żywności na szkoleniach i 2-letnich studiach specjalizacyjnych z zakresu higieny zwierząt rzeźnych i żywności pochodzenia zwierzęcego. Brał udział w programach adresowanych do krajów Europy Wschodniej. Od 1994 r. dr Kudyba towarzyszy przedstawicielom USDA - FSIS podczas inspekcji w polskich zakładach mięsnych, uprawnionych do eksportu mięsa i przetworów na rynek USA. Współpracuje od 2007 z ANMVI - Włoskim Stowarzyszeniem Lekarzy Medycyny Weterynaryjnej. Jako ekspert współorganizuje w Cremonie międzynarodowe warsztaty, poświęcone bezpieczeństwu żywności. Uczestniczy w rekrutacji na nie lekarzy weterynarii z ponad 100 krajów. Doświadczenia przenosił na grunt krajowy. W 2006 był członkiem zespołu Głównego Lekarza Weterynarii ds. zmiany systemu nadzoru nad żywnością w Polsce. - Współpracowałem w transpozycji aquis communataire do ustawodawstwa krajowego – objaśnia dr Kudyba, działacz sekcji higienistów weterynaryjnych Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii i uczestnik obrad Zgromadzenia Ogólnego FVE w Krakowie (2007), Wiedniu (2008) i Brukseli (od 2009 do 2015). - Na spotkaniach przedstawiamy aktualną sytuację w swoim kraju, ostatnio jestem stale odpytywany w sprawie ASF, oraz opiniujemy akty prawne. Lobbujemy na rzecz tego, żeby żywność, np. mięso, była przebadana przez niezależnych lekarzy, niezatrudnionych przez producentów i właścicieli firm.
Należał do Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej V kadencji, zaś w VI kadencji jest członkiem komisji KRLW ds. współpracy z zagranicą i członkiem Rady Północno-Wschodniej Izby Lekarsko- Weterynaryjnej. Uczestniczy w organizacji wyjazdów studyjnych lekarzy weterynarii do Londynu, Brukseli, Wilna, Winnicy, Rygi. Jeden z  inicjatorów przywrócenia Łomżyńsko - Ostrołęckiego Oddziału PTNW w 2010 r. współpracuje z prof. dr hab. Teresą Zaniewską, kierownikiem Katedry Edukacji Kultury SGGW i rozpowszechnia w środowisku weterynaryjnym wartości humanistyczne. 

Opr. Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę