poniedziałek 4.07.2005
Gazeta Współczesna - Próba sił przegranych Gazeta Wyborcza - Konwencja wyborcza PSL Kurier Poranny - Nie przepraszamy za usterki
W SLDtrwa wojna o pierwsze miejsce na liście do parlamentu. Fałszywe wyniki studenckich badań miały zmienić kolejność kandydatów! Żeby uwiarygodnić całą sprawę, jeden z członków podlaskiej SLD spreparował artykuł z "Gazety Współczesnej”.
Artykuł, zatytułowany "Kogo znamy najlepiej”, będący teoretycznie wydrukiem z naszej strony internetowej, a w rzeczywistości zwyczajną fałszywką, podawał wyniki badań marketingowych, jakie przeprowadzić mieli studenci Wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Białymstoku. Ponoć sprawdzali oni popularność podlaskich polityków. Wyniki związane z lokalnymi działaczami SLD są zaskakujące. Najbardziej popularny jest wicewojewoda Jerzy Półjanowicz! Tuż za nim uplasował się marszałek Janusz Krzyżewski, który nie startuje w wyborach parlamentarnych. Najsłabiej zaś wypadli: wojewoda Marek Strzaliński i przewodniczący sejmiku Zbigniew Krzywicki.
więcej: Gazeta Współczesna - Próba sił przegranych
Gazeta Wyborcza - Konwencja wyborcza PSL
Na sobotnią konwencję wyborczą ludowców przyjechali prezes PSL Waldemar Pawlak i kandydat tej partii na prezydenta Jarosław Kalinowski. Pawlak ostro skrytykował liberalny program gospodarczy Platformy Obywatelskiej.
- W jego wyniku, co prawda, stanieją mercedesy, ale zdrożeje żywność - stwierdził.
Przywódcy partii przedstawili zarys swojego programu gospodarczego. Ma on stawiać na walkę z bezrobociem i rolnictwo. Jednak o konkretach mowy nie było. PSL odrzuca także rządowy Narodowy Plan Rozwoju zakładający tworzenie obszarów metropolitalnych, jako motoru rozwoju państwa. W opinii Stronnictwa kraj powinien rozwijać się równomiernie.
Na listach wyborczych do Sejmu, przedstawionych na podlaskiej konwencji, znaleźli się m.in. prof. Adam Dobroński, aktualny lider PSL w regionie, obecni posłowie PSL Edmund Borawski i Józef Mioduszewski, wicemarszałkowie Krzysztof Tołwiński oraz Jan Kamiński, a także Alicja Hryniewicka, przewodnicząca podlaskich struktur Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
więcej: Gazeta Wyborcza - Konwencja wyborcza PSL
Kurier Poranny - Nie przepraszamy za usterki
Odsuwanie od pracy, szykanowanie związkowców i ośmieszanie ich przed zespołem - to główne zarzuty dziennikarzy TVP3 Białystok wobec dyrekcji ośrodka. Sprawę w piątek prokuratura przekazała policjantom. Pierwszy świadek już został przesłuchany.
Dowiedzieliśmy się, że sprawa dotyczy czterech dziennikarzy, wszyscy należą do Syndykatu Dziennikarzy. To Grzegorz Sawicki, czołowy prezenter białostockiego programu informacyjnego "Obiektyw", Zbigniew Zarzycki, szef syndykatu i dziennikarz tego programu, Eugeniusz Szpakowski, uznany w kraju reportażysta oraz reporterka kulturalna Iwona Zawadecka. Uważają, że są szykanowani w pracy i boją się, że stracą wkrótce etaty.
Bo zeznawali w procesie
Wszystko zaczęło się kilka miesięcy temu, gdy Iwona Zawadecka odmówiła wyjazdu na materiał - opowiadają pracownicy telewizji. Poseł LPR Andrzej Fedorowicz zaprosił wtedy ekipę stacji do galerii Arsenał, gdzie pomazał prace jednego z artystów. Materiał zrobił inny dziennikarz, ale Zawadecka dostała naganę za odmowę i została odsunięta od pracy w "Obiektywie". Dziennikarka odwołała się do sądu, a na świadków poprosiła swoich kolegów.
- Przed procesem dyrektor poprosił mnie do siebie i zapytał, czy będę "w to brnął". Odpowiedziałem, że tak, zeznam całą prawdę - opowiada Zarzycki. To samo spotkać też miało Grzegorza Sawickiego.
więcej: Kurier Poranny - Nie przepraszamy za usterki