Mokro czyli normalnie
W lutym około 30, marcu ok. 60, a w kwietniu ok. 80 litrów wody na metr kwadratowy spadło w regionie. W każdym z miesięcy opady wynosiły ponad 150% normy. Także maj na początku był bardzo mokry. I choć wysoki poziom wody daje się we znaki rolnikom mającym łąki w dolinach Narwi czy Biebrzy, to przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego cieszą się, że po latach suchych „w tym roku mamy nareszcie normalny poziom wody w dolinie Biebrzy”. Bo choć wysoka woda nie ułatwia pracy ludziom, bardzo pozytywnie wpływa na zasiedlające dolinę Biebrzy ptaki - podkreśla Piotr Dombrowski z BPN.
- Od kilku lat nie miały już tak dobrych miejsc lęgowych jak w tym roku. Oblane wodą wyspy są bezpieczniejsze dla jaj i piskląt, a odpowiedni poziom wody w olsach sprzyja zakładaniu gniazd przez np. żurawie i wpływa znacząco na sukces lęgowy tych ptaków – opisuje Piotr Dombrowski na stronie internetowej Biebrzańskiego Parku Narodowego. - Wracając ostatnio z transektów monitoringu kulika wielkiego, na kilku tylko łąkach natknąłem się na cztery pary prowadzące młode. W poprzednich, suchych latach na znalezione przeze mnie 10 gniazd tylko w dwóch żurawie wyprowadziły młode.
Przyrodnik opisuje też, że od kilku lat obserwuje wysepkę na której gnieździ się kilka par czajek, krwawodzioby i jedna para rycyków.
- W zeszłym, suchym roku, w ciągu jednej nocy borsuk splądrował wszystkie gniazda – podaje Dombrowski wskazując, że w tym roku, dzięki wysokiemu poziomowi wody wokół wyspy sukces lęgowy był 100%. - Podobnie rzecz się ma z rybitwą białoskrzydłą. Odpowiedni poziom oraz długotrwały czas utrzymywania się wody jest dla tego gatunku bardzo istotny. Bywały lata, że nawet, jeżeli znalazły odpowiednie miejsce do założenia kolonii, niski stan wody w okresie lęgu młodych powodował straty na poziomie nawet 90% piskląt zjadanych często przez bociany białe penetrujące kolonię tyralierą złożoną nawet z kilkudziesięciu osobników. Natomiast wysoka woda pozwalała rybitwom na odchowanie zdolnych do lotu młodych, a nawet ściągała w granice kolonii takie gatunki jak np. perkozek.