Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

poniedziałek 05.04.2004

Gazeta Współczesna - Pożytki z grantu Kurier Poranny - awet Wańkowicz by się nie nauczył Gazeta Współczesna - Poszli za krzyżem Gazeta Wyborcza - Konik morski na ekranie - w Goniądzu zakończył się Festiwal Filmów Przyrodniczych Gazeta Współczesna - Ocalona tradycja

Gazeta Współczesna Pożytki z grantu
W piątek w Łomży spotkali się uczestnicy programu „Aktywność mieszkańców wsi drogą do społeczeństwa obywatelskiego”. Realizowało go w ostatnich dwóch latach Społeczno-Oświatowe Stowarzyszenie „Edukator” przy pomocy grantu finansowego z ambasady USA w Warszawie.
Stowarzyszenie otrzymało na ten cel 69 tys. zł.
– W 12 środowiskach wiejskich, gdzie funkcjonują szkoły „Edukatora”, podejmowaliśmy działania pod kątem aktywizacji ludzi młodych, dostarczania rolnikom wiedzy o Unii Europejskiej oraz zakładania przez mieszkańców stowarzyszeń do rozwiązywania lokalnych problemów – mówi Barbara Kuczałek, wiceprezes „Edukatora”.
Efekty programu wysoko ocenił przedstawiciel ambasady USA, Patrick Lahey. Dodał on, że w ciągu 10 lat rząd USA wsparł rozwój lokalnej demokracji w Polsce kwotą ponad 3 mln dolarów. Programy też typu zostały już zakończone w Polsce. Przedsięwzięcie, w którym uczestniczył „Edukator”, było jednym z ostatnich.
Więcej: Gazeta Współczesna - Pożytki z grantu

Kurier Poranny - Nawet Wańkowicz by się nie nauczył
Żadnych zajęć z kamerą i mikrofonem, żadnych warsztatów, poobcinane przedmioty. I to mają być studia dziennikarskie? - skarżą się studenci białostockiego wydziału zamiejscowego Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza. - Warszawa postanowiła ujednolicić program, musimy się do tego dostosować - odpiera zarzuty dr hab. Roman Hajczuk, pełniący obowiązki dziekana WSD w Białymstoku.
Studenci drugiego i trzeciego roku dziennikarstwa boją się, że dyplom, który otrzymają, na niewiele im się przyda, bo niczego się nie nauczą.
- Program w tym roku akademickim został bardzo ograniczony, a od tego semestru wyrzucono nam jeszcze kilka przedmiotów - opowiadają. W poprzednich latach były warsztaty radiowe, telewizyjne, prasowe, teraz nie ma nic, żadnych praktyk. W tygodniu jest tylko osiem godzin zajęć, z których większość nie przynosi żadnego pożytku.
Narzekają też studenci na stosunkach międzynarodowych. Dowiedzieli się, że mogą mieć problemy ze studiami magisterskimi, bo nie mają zrealizowanego minimum programowego z politologii.
Więcej: Kurier Poranny - awet Wańkowicz by się nie nauczył

Gazeta Współczesna - Poszli za krzyżem
W sobotę i niedzielę setki młodych ludzi ze wszystkich parafii Diecezji Łomżyńskiej spotkały się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Łomży na Diecezjalnych Dniach Młodzieży. Wspólnie modlono się i bawiono.
Spotkania takie, jak w Diecezji Łomżyńskiej, odbywają się w Niedzielę Palmową na całym świecie od 19 lat. Ich inicjatorem jest papież Jan Paweł II. Hasłem przewodnim ostatniego było: „Chcemy ujrzeć Jezusa”. W sobotę o godz. 15 na placu przed kościołem Miłosierdzia Bożego wystąpiły parafialne grupy teatralne, grały zespoły muzyczne. Po katechezie w świątyni młodzież wyruszyła w Drogę Krzyżową ulicami miasta. Grupy młodych ludzi z poszczególnych miejscowości niosły krzyż od stacji do stacji. Tłum przeciągnął ulicami dzielnicy mieszkaniowej Południe do kościoła pw. Bożego Ciała na ul. Przykoszarowej. Rozważaniom Męki Pańskiej towarzyszyła refleksja o sytuacji dzisiejszej młodzieży, jej zagubieniu w świecie fałszywych wartości.
Więcej: Gazeta Współczesna - Poszli za krzyżem

Gazeta Wyborcza Konik morski na ekranie - w Goniądzu zakończył się Festiwal Filmów Przyrodniczych
Rzęsorki rzeczki, afrykańskie mieszczuchy, hipopotamy... Mogą tak zafascynować, że powstają o nich filmy. Najlepsze przez pięć dni oglądać można było na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Braci Wagów w Goniądzu. Zwyciężył film "Dziobem i pazurem" Krystiana Matyska
Festiwal został stworzony cztery lata temu przez Joannę Wierzbicką i Macieja Faflaka; jest to już jego trzecia edycja. Inspiracją do powstania imprezy stał się odbywający się od wielu lat festiwal filmów przyrodniczych w pewnej małej francuskiej miejscowości, której mieszkańcy to obecnie wielcy entuzjaści ekologii. Polacy pozazdrościli Francuzom i postanowili zorganizować na Podlasiu podobną imprezę. Obecnie festiwal organizowany jest przez Towarzystwo Narew oraz Telewizję Polską SA Oddział w Białymstoku przy współpracy wielu podmiotów, takich jak choćby Biebrzański i Narwiański Park Narodowy, Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) czy Lasy Państwowe. Patronat nad imprezą objął marszałek województwa podlaskiego.
Więcej: Gazeta Wyborcza - Konik morski na ekranie - w Goniądzu zakończył się Festiwal Filmów Przyrodniczych

Gazeta Współczesna - Ocalona tradycja
Bajecznie kolorowe palmy, bukiety, pisanki i wycinanki wypełniały wczoraj rano salę Gminnego Ośrodka Kultury w Zbójnej. Przed nabożeństwem Niedzieli palmowej ogłoszono wyniki konkursu "Rozmaitości Wielkanocne”. Obecni byli m.in. wojewoda podlaski Marek Strzaliński i starosta łomżyński Wojciech Kubrak.
Konkurs został zorganizowany po raz szósty przez Gminny Ośrodek Kultury i szkoły z terenu gminy. Opiekę etnograficzną zapewniło Muzeum Północno-Mazowieckie z Łomży. Zgłoszone prace, m.in. około 50 palm, setki pisanek, przepiękne bukiety, kierce i wycinanki, oceniła komisja pod przewodnictwem etnografa Wiesławy Pawlak.
Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody, ufundowane przez sponsorów. Najhojniejszy sponsor - wójt gminy Zbójna jak co roku ufundował za palmy, wykonane zbiorowo przez klasy szkolne, opłatę przejazdów na wakacyjne wycieczki.
"Rozmaitości Wielkanocne” mobilizują mieszkańców gminy, zwłaszcza dzieci, do poznawania tradycji kurpiowskich. Przypomina się zwyczaje świątecznego zdobienia chat i wykonywania wielkanocnych "akcesiorów”.
Więcej: Gazeta Współczesna - Ocalona tradycja

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę