Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Druh Szary został patronem ronda w Piątnicy Poduchownej

Główne zdjęcie
Odsłonięcie tablicy na Rondzie im. Druha Szarego

Ksiądz Kazimierz Lutosławski (1880 – 1924), doktor medycyny i teologii, twórca projektu krzyża harcerskiego, skautingu i harcerstwa w Polsce ma rondo poniekąd swego imienia, gdyż posługiwał się pseudonimem Druh Szary. Na uroczystej sesji w dolnym dworze Lutosławskich w Drozdowie, skąd pochodzi i gdzie zmarł na szkarlatynę, 15 radnych gminy Piątnica jednogłośnie przyjęło pod przewodnictwem Krzysztofa Webera uchwałę o nadaniu nazwy Druha Szarego rondu u zbiegu ulic: Szkolnej i Jedwabieńskiej, będącego rozwidleniem drogi krajowej nr 64 z drogą powiatową 1934 B do Drozdowa. W Muzeum Przyrody (mieści się w dolnym dworze, górny nie przetrwał) obecni byli inicjatorzy uhonorowania patrioty i posła endecji: Ojciec hm. Jan Bońkowski i hm. Wiesław Domański.

- Przed sesją o godzinie 9. przeszła ulicami Drozdowa Harcerska Droga Krzyżowa, organizowana w ramach XXIV Ogólnopolskiego Zlotu Druha Szarego, na który przybyli harcerze od Przemyśla i Skawiny po Warszawę, Ostrołękę, Łapy i Szczuczyn – informuje harcmistrz Wiesław Domański HR, komendant Hufca Nadnarwiańskiego ZHP im. Adama Chętnika w Łomży. - Ostatnią stacją był grobowiec rodzinny Lutosławskich, znajdujący się na cmentarzu w Drozdowie, gdzie zapaliliśmy znicze. O godzinie 14. odsłonięto tabliczki pamiątkowe na rondzie w Piątnicy Poduchownej.

Zanim omawiany od kilku lat pomysł zaowocował odsłonięciem tabliczek z nazwą ronda Druha Szarego, w pobliżu Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy, radni i goście sesji słuchali obszernego i ciekawego opracowania biografii ks. Kazimierza Lutosławskiego autorstwa historyczki i sekretarz gm. Piątnica Marii Dziekońskiej. Autorka przedstawiła losy szkolne Druha Szarego, którego uczyły najpierw guwernantki, a potem nauczyciele w szkołach za granicą: Ryga, Zurych, Londyn, Fryburg.

 

„Skaut jest czysty w myśli, mowie i uczynkach”

Był piątym z sześciu wybitnych synów Franciszka Lutosławskiego i i jego drugiej żony Pauliny z domu Szczyglewskiej. Erudyta, pedagog i potem działacz endecki był autorem, m.in., preambuły do konstytucji z marca 1921 oraz projektu statutu, prawa i przyrzeczenia harcerskiego. Z pewnością nie spodobałyby mu się kłamstwa dorosłych, zwłaszcza działających w sferze publicznej, kradzieże cudzej własności, w tym pomysłów twórczych, cwaniactwo, skrywane pod fasadą oficjalnych słów. Skąd moja pewność? Druh Szary napisał kilkadziesiąt gawęd obozowych - „Czuwaj”, „Czuj Duch” - w których rozwijał swoje idee wychowawcze i życiowe, w nawiązaniu do sformułowanych przez siebie 10 cech wzorcowych: waleczność, wierność, karność, czystość w myśleniu, mowie i czynie...

Wójt Piątnicy Krzysztof Kozicki ma z Druhem Szarym osobiste wspomnienia, ponieważ w latach 1993 – 1998 prowadził Drużynę imienia ks. Kazimierza Lutosławskiego. - Wówczas przybliżałem dzieciom i młodzieży wybitną postać patrioty Druha Szarego – mówił skromnie po ponad 20 latach.

Muzeum Przyrody gromadzi pamiątki po rodzie Lutosławskich, gospodarującym przez 5 pokoleń na przestrzeni 200 lat w Drozdowie. Dyrektor Anna Arnista powitała gości w dworze i podkreśliła, że „warto mieć ideały i do nich dążyć, warto kochać Polskę”. Słowa te można by z przekonaniem i uznaniem odnieść do hm. Franciszka Karwowskiego, inicjatora i organizatora od początku zlotów. Tegoroczny XXIV Ogólnopolski Zlot Druha Szarego odbywa się od 10 do 12. marca w Łomży i Drozdowie. Został zorganizowany przez Hufiec Nadnarwiański ZHP  w celu uczczenia pamięci ks. prałata Kazimierza Lutosławskiego. - Uczestnicy zlotu to gromady zuchowe i drużyny harcerskie z różnych zakątków Polski – uściśla komendant hufca. - Będą realizować zadania, w tym poznawać Łomżę i Drozdowo podczas harcerskiego biegu Terenowego. Na sobotę zaplanowaliśmy również wieczornicę, poświęconą Druhowi Szaremu. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży mszę świętą w intencji harcerstwa odprawi w niedzielę o godzinie 9. biskup ks. Tadeusz Bronakowski.

 

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif
Foto: Odsłonięcie tablicy na Rondzie im. Druha Szarego
Foto: Przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Weber
Foto:
Foto: Radni i goście zgromadzeni na uroczystej sesji Rady Gminy
Foto: Przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Weber
Foto: Harcmistrz Wiesław Domański HR, komendant Hufca Nadnarwiańskiego ZHP im. Adama Chętnika w Łomży
Foto: Sekretarz gm. Piątnica Maria Dziekońska
Foto: Portret Druha Szarego
Foto: Uroczysta sesja Rady Gminy Piatnica
Foto: Tort
Foto: Uroczysta sesja Rady Gminy Piatnica
Foto: Sekretarz gm. Piątnica Maria Dziekońska
Foto: Wójt Gminy Piątnica Krzysztof Kozicki
Foto: Tort przygotowany specjalnie na tę okoliczność
Foto:
Foto: Krzysztof Kozicki (wójt Gminy Piątnica), ks. Szczepan Dobecki (proboszcz parafii w Piątnicy), Maria Dziekońska (sekretarz Gminy Piątnica), Anna Archacka (dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie), Krzysztof Weber (przewodniczący Rady Gminy Piątnica), ojciec hm. Jan Bońkowski i harcmistrz Wiesław Domański HR (komendant Hufca Nadnarwiańskiego ZHP im. Adama Chętnika w Łomży)
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Wójt Gminy Piątnica Krzysztof Kozicki
Foto: Odsłonięcie tablicy
Foto: Ojciec hm. Jan Bońkowski poświęcił tablicę
Foto: Ojciec hm. Jan Bońkowski poświęcił tablicę
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę