Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

WORD dał 40 000 zł podstawówkom i kamizelki przedszkolakom

- Konkurs polegał na tym, żeby przekonać dorosłych do kontroli technicznej pojazdu – mówi Janek Mroczkowski z klasy II c Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Piątnicy, którego klasa wygrała 5 000 zł, zaś szkoła – 20 000 zł w konkursie, organizowanym przez WORD w Łomży, ph. „Bezpieczna rodzina w bezpiecznym aucie”. - Tylko 80 procent pojazdów jest regularnie badanych, 20 procent takiej weryfikacji nie przechodzi – powiedział z troską dyrektor WORD Mirosław Oliferuk podczas uroczystości wręczania nagród: 10 000 zł zdobyła SP nr 5 w Łomży, a 5 tys. zł SP nr 7. Przy okazji akcentował drugą akcję WORD „Bądź bezpieczny na drodze”, przekazując kamizelki odblaskowe.

Zwycięską klasę i szkołę reprezentowała trójka uczniów pod opieką wychowawczyni Magdaleny Gorzęby. W rodzinach dzieci prawo jazdy mają mama i tatuś, ale to do ojców pociechy skierowały apel o przebadanie samochodu w okręgowej stacji kontroli pojazdów WORD Łomża. - Musiałem długo tatę namawiać – kontynuuje Janek. - Przekonał go argument, że stracę punkty klasy i szkoły.
Chłopczyk akcję przypominania tacie o potrzebie przebadania modułowo rodzinnego samochodu zaczynł w pierwszej, jak się okazało, najlepszej klasie, której za zwycięstwo zafundowałby tydzień wakacji nad jeziorem na Mazurach. Nad polskim morzem, Bałtykiem, wolałyby spędzić wakacje koleżanki. - U mnie nie było tak ciężko z przekonaniem taty – wyjawia kulisy domowej perswazji Anielka Korsan. Agatka Jabłońska dodaje: - A ja bym zaproponowała nad morzem zieloną szkołę.

Smutna statystyka, widoczna kamizelka
Prowadzący uroczystość dyrektor Mirosław Oliferuk przypomniał wierszyk promocyjny: „Chcesz rodzinę wieźć bezpiecznie, przegląd auta zrób koniecznie”. Zwrócił uwagę, że na bezpieczeństwo na drodze składają się 3 elementy: człowiek, infrastruktura i pojazd. - Ten nasz przyszły kierowca od najmłodszych lat wie, że nie można zaniechać tego obowiązku – tłumaczył przystępnie dzieciom i ich nauczycielkom, czego można było się domyślać: że nawet na najlepszej drodze wyszkolony i doświadczony kierowca nie może gwarantować niczego w niesprawnym aucie. Dyrektor Oliferuk poinformował, że w czasie 5 lat konkursu WORD Łomża wydatkował na zapobieganie wypadkom poprzez promowanie kontroli technicznej pojazdów 200 tys. zł. W ciągu 17 lat działania WORD - 2 miliony 400 tysięcy zł na rozmaite konkursy oraz miejskie i gminne centra bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwane miasteczkami ruchu drogowego. - Do podjęcia nowej inicjatywy skłoniła mnie smutna statystyka na drogach działania Komendy Miejskiej Policji w Łomży – dzielił się refleksją dyrektor WORD. - W 2015 roku – 8 osób zabitych, w 2016 – 16 osób zabitych, przy spadku liczby takich wypadków na obszarze województwa podlaskiego i w kraju. Ludzie ginęli na przejściach dla pieszych. Z jednej strony, sprawcy nie zachowali potrzebnej ostrożności, z drugiej strony – piesi nie byli widoczni. Gdyby byli lepiej widoczni, jestem przekonany, do takich nieszczęść by nie doszło.
Po zmierzchu i w mroku nocy pieszy widziany jest przez kierowcę z odległości ok. 20 – 30 metrów. Przy prędkości samochodu 25 metrów na sekundę prowadzący ma sekundę na reakcję. Gdy pieszy poza terenem zabudowanym nosi kamizelkę odblaskową, jest widoczny na 130 – 150 m wcześniej. Kierowca ma czas na wykonanie manewru 5 sekund. „Obowiązek odblasków” leży w gestii posłów, jednak zanim parlamentarzyści podejmą inicjatywę ustawodawczą, WORD Łomża dał łomżyńskim przedszkolom numer: 1, 2, 4, 5, 8, 9, 10, 14, 15 po 50 cytrynowych kamizelek odblaskowych, które odebrali przedstawiciele placówek. W przyszłości kamizelki mają trafić do każdego przedszkolaka.

Odblaski - dobry przykład do naśladowania
Bp Tadeusz Bronakowski dziękował dyrektorowi WORD za „ślad w szkołach, parafiach, za troskę o Szkoły Katolickie i Narodowy Kongres Trzeźwości”. - WORD Łomża jest na pierwszym miejscu w ogromnej trosce o dzieci, młodzież i nas wszystkich, abyśmy mogli wracać do naszych domów – pochwalił biskup. B. wojewoda łomżyński i wiceprzewodniczący Sejmiku Podlaskiego Mieczysław Bagiński powiedział, że „inwestycja w świadomość jest najbardziej wartościowa” i że krokiem do poprawy bezpieczeństwa była decyzja wydania 600 - 700 tys. zł na dokumentację na drugi most w Łomży. Szef łomżyńskiej drogówki Piotr Pietrzak dziękował dzieciom, że przez nie można trafić do rodziców. - Serce się raduje, jak widzę kolumnę przedszkolaków w kamizelkach – mówił przejęty, tym bardziej, że zapewniały panie przedszkolanki o używaniu na spacerach odblasków na co dzień. - Dobry przykład do naśladowania dla samorządów – docenił Krzysztof Kozicki, wójt gm. Piątnica. 

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę