Prośba o maksymalne oszczędzenie drzew...
Ujawnienie planu cięcia drzew wzdłuż Szosy Zambrowskiej i Polowej, w związku z planowanym na ten rok remontem ulic, wywołało zaniepokojenie mieszkańców. Dają temu wyraz np. w dyskusjach na forum internetowym 4lomza.pl, gdzie założono kilka wątków dotyczących planowanego wyrębu drzew. Temat pojawił się także podczas obrad środowej Rady Miasta. Wywołał go przewodniczący Wiesław Grzymała, który – także jako pszczelarz i przewodniczący związku pszczelarzy – apelował do prezydenta o maksymalne oszczędzanie drzew przy realizacji tej inwestycji. Na sesji odpowiedzi nie było, ale jak mówi przewodniczący Grzymała nie tylko radni „ze zrozumieniem kiwali głowami...”.
Ujawnienie przez nas planu cięcia drzew wzdłuż Szosy Zambrowskiej i Polowej, w związku z planowanym na ten rok remontem obu ulic, wywołało zaniepokojenie mieszkańców. (zobacz: Ulice do remontu, a drzewa pod topór) Okazuje się aby zrealizować plany do wycięcia wskazano 78 zdrowych i dorodnych drzew, przy czym część z nich dziś rośnie w sporej odległości do ulicy. W dyskusjach na forum internetowym 4lomza.pl założono kilka wątków dotyczących planowanego wyrębu drzew.
„Jak zwykle „inwestycja”, która prowadzi do tego, że niebawem Łomża będzie zabetonowana i nie będzie czym oddychać... Komuś widocznie drzewa w mieście bardzo przeszkadzają! Może jakaś petycja!?” - pisze jeden z użytkowników forum. - „Skandal żeby zdrowe drzewa wycinać i to w centrum miasta?! Drzewa to zielone płuca i ostoja dla ptaków.(...) - odpisuje inny. - „Jestem zdecydowanym przeciwnikiem wycinki drzew,betonowania Łomży. Tu jest tylko potrzebny remont nawierzchni a nie tworzenie następnego ronda. Codziennie jeżdżę tą trasą i nie mam tu problemów. Myślę ze mieszkańcy Łomży zdecydowanie zaprotestują” - dodaje kolejny.
Temat pojawił się także podczas obrad środowej Rady Miasta. Wywołał go sam przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Grzymała
- Mam prośbę o maksymalne oszczędzenie drzew w związku z tą inwestycją – mówi Grzymała do prezydenta. - Miasto Łomża nie jest jeszcze taką metropolią jak Tokio i w związku z tym w krajobrazie tego typu miast są drzewa. Dla mojego środowiska (Grzymała jest pszczelarzem i przewodniczącym związku pszczelarskiego – dop. red.) najbardziej cenne są drzewa miododajne w tym królowa tych drzew lipa. Rozumiem, że inwestycję trzeba realizować, ale drzewa są też cenne, w związku z tym prośba o maksymalne oszczędzenie drzew.
Do apelu przewodniczącego Grzymały przyłączyli się także inny radni, ale podczas sesji ze strony prezydenta, czy jego zastępców, poza „pokiwaniem głowami” nie padła w tej mierze żadna deklaracja.
Przypomnijmy przeznaczone do wycięcia drzewa są różnych gatunków: lipa drobnolistna, jarząb pospolity, klon pospolity, klon jawor, świerk pospolity, kasztanowiec zwyczajny, jarząb szwedzki i jesion wyniosły. Niektóre z nich są potężne i dorodne. Obwody ich pni nierzadko wynoszą nawet ponad 150 cm. Wszystkie wskazane do wycinki drzewa określono jako „zdrowe bez ubytków”.
Tu publikujemy urzędowy „Plan wyrębu drzew” na którym wskazane są drzewa, które w najbliższym czasie mają pójść pod topór.