Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 maja 2021 napisz DONOS@

Nagrody Glogera rozdane po raz 26.

Główne zdjęcie
Adam Czesław Dobroński, profesor Uniwersytetu w Białymstoku

Blisko 50 tysięcy złotych wyniosła pula tegorocznej Nagrody Zygmunta Glogera. Konkurs, w którym honorowani są wybitni polscy badacze, twórcy, animatorzy kultury i działacze polonijni po raz 26. zorganizowało Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” z Łomży. W tym roku laureatem głównej nagrody został historyk Adam Czesław Dobroński, profesor Uniwersytetu w Białymstoku. - Od wielu, wielu lat chodzę śladami pana Zygmunta. Staram się poznać ścieżki, ale także filozofię życia i mentalność – mówił profesor Dobroński dodając „niech ta nagroda dobrze mi służy w dalszej pracy.

Inicjatorem nagrody był zmarły w tym roku twórca i wieloletni prezes „Stopki” red. Stanisław Zagórski. Wczoraj wybrano jego następcę. Został nim prof. zw. dr hab. Ludwik Malinowski z Warszawy, który pochodzi z powiatu wysokomazowieckiego i jak sam podkreślał od samego początku związany jest ze „Stopką”.
- Kontynuując dzieło redaktora zagórskiego, chcemy je wzbogacić nowymi wartościami – mówił prof. Malinowski. - Stopka nie buduje autostrady do Łomży, Stopka nie buduje chodników, my zajmujemy się działalnością kulturalno-oświatową i społeczną. To niesłychanie trudne zadanie w tych czasach, ale Stopka ma wspaniałe środowisko i wspaniałych ludzi.
Nowy prezes „Stopki” po chwili, wraz z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim, wręczał Nagrody i Medal Zygmunta Glogera. To dziś jedna z cenniejszych nagród przyznawanych w Polsce badaczom kultury. Grono jej laureatów sięga już 190 osób. W ubiegłym roku nagrodę główną otrzymał prof. dr hab. Jan Miodek , a wcześniej m.in. Janusz Odrowąż-Pieniążek, prof. dr hab. Henryk Samsonowicz prof. Andrzej Strumiłło, czy prof. dr hab. Janusz Tazbir, który od kilku lat jest przewodniczącym kapituły przyznającej Nagrodę.
W tym roku nagrodę główną w wysokości 15 tys zł. otrzymał, na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej profesor Uniwersytetu w Białymstoku Adam Czesław Dobroński za badanie i popularyzację ziem północno-wschodniej Polski w tym Łomży i Ziemi Łomżyńskiej.
- Bardzo się cieszę, że dożyłem takiej nagrody w takiej chwili. To wszystko bardzo banalne, ale chciałem bardzo podziękować kapitule i TPZŁ – mówił profesor Dobroński.  - Od wielu, wielu lat chodzę śladami pana Zygmunta. Staram się poznać ścieżki, ale także filozofię życia i mentalność. Niech ta nagroda dobrze mi służy w dalszej pracy – zakończył krótkie podziękowania.
Nagroda drugiego stopnia wartości 10 tys zł.  trafiła do prof. Stanisława Achremczyka z Olsztyna za wybitne osiągnięcia w badaniu historii Warmii i Mazur.
Nagrodę 3. stopnia – 8 tys. zł - otrzymał prof. Piotr Borek z Krakowa z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie za dokumentowanie wielokulturowego dziedzictwa Kresów. 
Kapituła przyznała także trzy wyróżnienia – po 5 tys. zł - dla Wojciecha Kowalczuka z Białegostoku, Andrzeja Cebuli z Sandomierza oraz Barbary i Adam Podgórskich z Rudy Śląskiej, oraz wyróżnienie honorowe dla Lucyny Janik.

Tradycyjnie już odbywającemu się w auli II LO wręczeniu nagród Glogera towarzyszy sesja naukowa. Tym razem pt. „Z szablą i kielichem – życie po sarmacku”.

210510110729.png
Foto: Adam Czesław Dobroński, profesor Uniwersytetu w Białymstoku
Foto:
Foto: Prawnuczka Zygmunta Glogera
Foto: Prof. zw. dr hab. Ludwik Malinowski, nowy prezes STOPKI
Foto: Kwiaty dla żony zmarłego Prezesa Irenie Sokołowskiej - Zagórskiej
Foto: Wiesława Czartoryska, sekretarz Kapituły Glogerowskiej
Foto: Aula w II LO
Foto: Prof. Czesław Dobroński odbiera główną nagrodą z rąk prof. zw. dr hab. Ludwika Malinowskiego i Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego
Foto: Słowa podziękowania od prof. Czesława Dobrońskiego
Foto: Prof. Stanisław Achremczyk
Foto: Prof. Piotr Borek odbiera nagrodę z rąk prof. zw. dr hab. Ludwika Malinowskiego
Foto: Pierwszy z prawej Andrzej Cebula
Foto: Wojciech Kowalczuk
Foto: Prof. Czesław Dobroński i Zygmunt Zdanowicz, prezes TPZŁ
Foto: Barbara i Adam Podgórscy
Foto:
cz
pt, 16 października 2015 15:21
Data ostatniej edycji: pon, 19 października 2015 11:09:39

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę