Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Złodzieje „polują” na seniorów

Aż osiem zgłoszeń od osób starszych z Łomży od których telefonicznie usiłowano wyłudzić pieniądze otrzymali wczoraj policjanci. Dzwoniła kobieta lub mężczyzna, podawali się za krewnych, albo za policjantów i na różne sposoby nakłaniali do przekazania im oszczędności. Na szczęście nikt z informujących prawdziwych policjantów o podejrzanych rozmowach telefonicznych nie dał się oszukać. - To oznacza, że nasze apele skutkują - mówi Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży, która zachęca zwłaszcza rodziny samotnie mieszkających osób starszych, aby o takich próbach oszustwa rozmawiali z seniorami i za każdym razem gdy do niej dochodzi informowali policję.

Oszuści, którzy kontaktowali się z ośmioma starszymi mieszkańcami Łomży za każdym razem dzwonili na telefon stacjonarny.
- Dzwoniła kobieta albo mężczyzna – podawali się za członków rodziny, kuzynów, pod pretekstem pożyczki na zakup mieszkania, pieniędzy na leczenie usiłowali wyłudzić nawet bardzo duże kwoty – opowiada policjantka. - Złodzieje wiedząc, że mieszkańcy coraz częściej oszczędności trzymają w bankach próbowali nakłonić do wypłaty tych środków, a nawet wzięcia kredytu.
Zdarzyły się także przypadki, że po chwili od rozłączenia się pierwszego rozmówcy na ten sam telefon dzwoniła inna osoba podająca się za policjanta czy funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego i informowała, że prowadzi śledztwo w sprawie oszustów podszywających się pod kuzynów usiłujących wyłudzić pieniądze.
- Ten rozmówca także prowadził rozmowę w taki sposób aby nakłonić osobę do przekazania mi  pieniędzy w celu ochrony przed oszustami – mówi Szlesińska. - Prawdziwi policjanci nigdy tak się nie zachowują. Nie dzwonią i opowiadają o prowadzonych sprawach, nie proszą o wypłacanie pieniędzy z banków i w żadnym z wypadków nie biorą pieniędzy nawet na chwilowe przetrzymanie. Oszuści mają wiele schematów działań. Starają się wzbudzić współczucie albo wystraszyć, ale przede wszystkim skłonić do podjęcia natychmiastowej decyzji – podkreśla policjantka.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę