Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Patriotyczny koncert w hołdzie powstańcom

71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zostanie uczczona w Łomży specjalnym koncertem. W sobotę 1 sierpnia na Starym Rynku wystąpią: łomżyńscy raperzy 5tka i PsG Klika, wokalistka Marlena Pieńkowska oraz krakowski raper Tadek Firma. Artyści wykonają repertuar patriotyczny, dedykowany nie tylko bohaterskim powstańcom warszawskim, ale też Żołnierzom Wyklętym. Impreza rozpocznie się o godz. 17.00 – symbolicznej Godzinie W, o której w 1944 r. rozpoczął się powstańczy zryw Warszawy. – Bardzo dobrze, że władze miasta pomyślały o organizacji takich obchodów! – ocenia 92-letni uczestnik powstania Mieczysław Bruszewski. – Z naszego oddziału przeżyło nas tylko 13 ze 120, z czego do dziś ostałem się tylko ja i w takich chwilach myślę, że nasza walka i poświęcenie nie były daremne!

Mieczysław Bruszewski, uczestnik powstania odznaczony Virtuti Militari (fot archiwum)
Mieczysław Bruszewski, uczestnik powstania odznaczony Virtuti Militari (fot archiwum)


Łomżyńskie obchody, podobnie jak w całej Polsce, rozpoczną się od dźwięku włączonych o godzinie 17. na jedną minutę syren alarmowych. Po tym hołdzie dla bohaterskich uczestników powstańczych walk Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej oraz kibice ŁKS 1926 Łomża planują utworzenie żywej kotwicy – symbolu Polski Walczącej, zachęcając jak największą ilość osób do pojawienia się w sobotnie popołudnie na Starym Rynku – szczególnie rodziców z dziećmi czy dziadków z wnukami.
– Przyjdę obowiązkowo i to nie sam! – deklaruje pan Jerzy. – To nic, że wnuczek ma dopiero cztery latka, dziecko trzeba od najmłodszych lat wdrażać do patriotycznych postaw i uczyć szacunku dla bohaterów!
O bohaterach z czasów II wojny światowej i lat powojennego komunistycznego terroru będą w sobotę rapować i śpiewać: ukrywająca się pod pseudonimem  5tka Sara, często odwołująca się w swych tekstach do wartości patriotycznych oraz Marlena Pieńkowska, utalentowana wokalistka studia wokalnego Regionalnego Ośrodka Kultury i uczestniczka „Bitwy na głosy”, która zaśpiewa piosenki z płyty „Panny Wyklęte”. Do wartości patriotycznych w swym występie odwołają się też inni łomżyńscy raperzy, tworzący PsG Klika: Michał „Levy” Lewandowski i Patryk „Słejzi” Wąsowicz. Już od kilku lat rapują nie tylko o patriotyzmie oraz szacunku do swej małej ojczyzny, ale dużą wagę przywiązują też do takich wartości jak rodzina czy przyjaźń i takie tematy będą przeważać na przygotowywanej przez nich debiutanckiej płycie.
Kilka płyt na koncie ma już za to gwiazda wieczoru Tadeusz Polkowski, czyli Tadek Firma, którego  pseudonim został po części zaczerpnięty od nazwy hip-hopowego składu z którym zdobył ogólnopolską popularność. Artysta wykona w Łomży materiał z albumów „Niewygodna prawda” oraz „Niewygodna prawda II. Burza 2014” , na których nagrał utwory opowiadające nie tylko o Żołnierzach Wyklętych, jak: gen. August Emil Fieldorf ps. Nil, Danuta Siedzikówna ps. Inka czy  mjr. Zygmunt Edward Szendzielarz ps. Łupaszka, ale też o rotmistrzu Witoldzie Pileckim,  kobietach-żołnierzach Armii Krajowej czy ofiarach Grudnia 1970 na wybrzeżu.
– Zachęcamy aby wziąć ze sobą biało czerwone flagi, opaski i inne elementy ubioru świadczące o przywiązaniu do Ojczyzny. Pokażmy, że Łomża pamięta bohaterów! – apelują osoby zaangażowane w organizację imprezy.
Wojciech Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę