sobota, 18 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Ruszył montaż „elektrowni słonecznej” szpitala w Łomży

Rozległy i pusty trawnik za oddziałem psychiatrycznym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży nie był dotąd wykorzystywany do celów użytkowych, ale w ciągu najbliższego miesiąca to się zmieni. - Jesteśmy w trakcie realizacji nowej inwestycji, która obniży szpitalne rachunki za prąd i ciepło – uchyla rąbka energetycznej tajemnicy wicedyrektor Hanna Majewska – Dąbrowska. - Kończy się zwożenie na teren szpitala 796 modułów fotowoltaicznych i 37 kolektorów słonecznych, których łączna moc wynosi jedną trzecią megawata. Dzięki nim, będziemy mieć tańszy prąd i ciepłą wodę.

Rusztowania pod ogniwa fotowoltaniczne
Rusztowania pod ogniwa fotowoltaniczne

Nowy sprzęt za szpitalem zajmie dużą powierzchnię, ponieważ jeden panel fotowoltaiczny mierzy 1,77  mkw., zaś panel solarny ma 4,2 mkw. Nadwyżek energii nie będzie można sprzedać do sieci. Zamontowane w szpitalnej elektrowni słonecznej panele fotowoltaiczne mogą uzyskiwać moc 199 kW rocznie, natomiast 37 kolektorów słonecznych - 135 kW na rok. W sumie to 0,33 MW energii ze słońca. W tym tygodniu trwa montaż paneli i kolektorów, które pierwszy prąd i ciepłą wodę mają dać we wrześniu. - Otrzymaliśmy na to przedsięwzięcie ok. dwa i pół miliona z funduszy unijnych, bez dodatkowego wkładu własnego – dodaje wicedyrektor. - Musieliśmy wcześniej napisać projekt, który znalazł uznanie w oczach komisji oceniającej. Oprócz dodatkowej mocy, argumentem „za” było zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, siarki, tlenku azotu i dwutlenku węgla oraz pyłów.
- Roczny uzysk energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych spodziewany jest na poziomie 199 tysięcy kilowatogodzin. Zużywamy rocznie około 3 mln kWh, więc z energii słonecznej otrzymamy zaledwie około 7 procent zapotrzebowania – informuje Cezary Frąckiewicz, starszy inspektor sekcji inwestycji i remontów Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, pracujący w dziale technicznym szpitala od 1986 r. - Mamy własną kotłownię, produkującą ciepłą wodę do centralnego ogrzewania, dlatego ciepła woda po podgrzaniu przez kolektory słoneczne będzie służyła do mycia i kąpieli oraz może zostać wykorzystana również podczas sprzątania. Spodziewamy się, że z energii słonecznej będzie pochodziło 70 procent wody ciepłej użytkowej, to jest dwie trzecie. Firma instalująca „elektrownię słoneczną” zapewniła nas, że zdążymy z montażem i uruchomieniem do końca sierpnia 2015 roku.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0