Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Wieża ciśnień doczeka inwestora?

Główne zdjęcie
Stojąca w pobliżu skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Szosy Zambrowskiej wieża ciśnień jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Łomży.

Biznesmeni z dwóch warszawskich firm zainteresowani są wieżą ciśnień w Łomży. Tak twierdzą miejscy urzędnicy, a za nimi prezydent Łomży, który udzielił odpowiedzi na interpelację radnego Andrzeja Wojtkowskiego, który pytał go o losy charakterystycznej dla miasta budowli, która od lat jest niewykorzystywana.

Radny Wojtkowski jeszcze pod koniec maja pytał jakie są decyzje jeśli chodzi o wieżę ciśnień, czy będziemy coś z tą wieżą robić, czy wystawimy ją do przetargu, czy obniżymy cenę, czy jest jakaś szansa, żeby ten teren zagospodarować.
Odpowiedź na to przyszła dopiero na początku lipca. Podpisujący się pod nią zastępca prezydenta Andrzej Garlicki przypomniał, że jesienią ubiegłego roku znowu ogłoszono konkurs na sprzedaż wieży, na który nikt się nie zgłosił. Teraz miałoby coś się w tym temacie zmienić. Wiceprezydent napisał, że aktualnie nieruchomością zabudowaną wieżą ciśnień zainteresowało się dwóch biznesmenów z Warszawy. Jeden z nich prezes zarządu firmy Polohay, która proponuje rolnikom także w okolicach Łomży, uprawę lucerny – jak przekazuje wiceprezydent Garlicki „wraz z delegacją oglądał obiekt i wchodził na wieżę”.
Drugi z zainteresowanych wieżą prezes Zarządu Inwes Sp. z o.o. w Warszawie.
- Centrum Obsługi Inwestora przesłało zainteresowanemu skany rzutów wieży ciśnień. Oczekujemy na informację zwrotną – podał wiceprezydent .

Niekończąca się opowieść
Stojąca w pobliżu skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Szosy Zambrowskiej wieża ciśnień jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście. Powstała na początku lat 50-tych ubiegłego wieku. Przez kilkadziesiąt lat spełniała swoje zadanie, czyli zapewniała odpowiednie ciśnienie w kranach domów mieszkańców Łomży. Gdy utworzono województwo łomżyńskie, a następnie miasto dynamicznie zaczęło się rozrastać konieczne były zmiany systemu zaopatrywania w wodę, a w efekcie wieża ciśnień stała się zbędna. Na przełomie wieków wykorzystywana była jako „podstawka” pod anteny lokalnego radia, ale od około 10 lat nie ma nawet takiego przeznaczenia. Jeszcze wiosną 2008 roku jeden z przedsiębiorców łomżyńskich zwrócił się do władz miasta z wnioskiem o sprzedaż mu działki ze starą, nieużywaną wieżą ciśnień, w której chciałby zrobić kawiarnią z obrotową podłogą, restaurację, a nawet kilka pokoi hotelowych. Ostatecznie miasto zdecydowało się oddać wieżę w użytkowanie wieczyste w przetargu. Chętnych było trzech oferentów, ale w tej grupie nie było przedsiębiorcy, który kilka miesięcy wcześniej występował w wnioskiem do władz miasta. Prawdopodobnym powodem było to, że wieżę miasto „sprzedawało” z małą, liczącą ok. 950m m2, działką, która nie pozwalała na realizację planowanego przedsięwzięcia. Wieża znalazła jednak „nabywcę”, który później usiłował dokupić od miasta sąsiednie działki, ale ostatecznie do tych transakcji nigdy nie doszło i po dwóch latach „nabywca” oddał wieżę miastu.
Później władze  miasta kilkakrotnie wystawiały wieżę ciśnień na sprzedaż, ale nigdy nikt już do niego nie przystąpił. Poprzedni prezydent miasta mówił nawet, że wobec tego miasto samo uruchomi w niej obserwatorium astronomiczne, ale to też nie wyszło...


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę