Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

„Matka Wieczności”

7 lipca 2015 roku, o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy do siedziby Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, przy ul. Dwornej 22 C na otwarcie interdyscyplinarnej wystawy „Matka Wieczności” (malarstwo, rzeźba, ceramika). Jest to trzecia ekspozycja przygotowana przez Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie, ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury, działający od 2011 roku. W 2014 roku, w Łomży pokazano „Słowa na Wieczność” – drugą wystawę cyklu. Najnowsza (podobnie jak poprzednie) powstała z inspiracji tematyką dzieł dawnej sztuki sakralnej, które skrywa wnętrze hebdowskiej świątyni Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pomysłodawcą wystawy jest ojciec Eugeniusz Grzywacz – dyrektor Centrum Wiara i Kultura, pijar, historyk sztuki, duszpasterz i pedagog.

Tym razem za inspirację artystom posłużyły wizerunki Madonny znajdujące się w hebdowskim sanktuarium: piętnastowieczna rzeźba z typu „Pięknych Madonn”, szesnastowieczna Matka Boska Starobrzeska, szesnastowieczny wizerunek Madonny z Dzieciątkiem w typie Eleuty i osiemnastowieczna Matka Boska Różańcowa z feretronu, Matka Boska Bolesna na freskach w kościele i krypcie oraz na grafikach „Drogi Krzyżowej” Jana Tooropa, Niepokalana z XIX-wiecznej drewnianej figury i znikający fresk Niepokalanej na suficie krypty pod kościołem, Matka Boża z osiemnastowiecznego obrazu ołtarzowego „Zwiastowanie” Andrzeja Radwańskiego i fresku „Bożego Narodzenia” w refektarzu klasztornym. Artyści uczestniczący w wystawie odnieśli się do tradycji w sposób twórczy i zaprezentowali współczesne spojrzenie na postać Maryi. Powstały dzieła o różnym charakterze i ekspresji. Dominują wizerunki Madonny – w stanie błogosławionym, z dzieciątkiem, Piety... Są także przedstawienia bardziej syntetyczne, przemawiające językiem metafor i symboli, które dotykają sfery duchowej i odnoszą się do prawd uniwersalnych. Autorami prac są: Anna Bogdanowicz, Magdalena Cisło, Bogdan Czesak, Czesław Dźwigaj, Marita Benke-Gajda, Weronika Gajda, Jerzy Gąsiorek „Gąsior”, Zbigniew Gierczak, Siegfried Horst, Ewa Janus, Maria Bieńkowska-Kopczyńska „Pestka”, Paweł Legutko, Jadwiga Gajda-Lusina, Mirosław Michalski, Eugeniusz Molski, Marcin Nosko, Joanna Stożek, Anna Drozd-Tutaj, Ewa Wróbel, Ewa Żelewska-Wsiołkowska, Krystyna Zaboklicka, Barbara Zgoda.

Wystawa czynna do 23 sierpnia 2015 roku

 

 

4lomza.gif

 

Foto: Siegfried HORST
Madonna, akwarela, 2014
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Bogdan CZESAK
Madonna, ceramika
Foto: Marita BENKE-GAJDA
Miłościwa, ceramika, 2014
Foto: Czesław DŹWIGAJ  
Maryja - Matka Kościoła, gips patynowany
Foto: Bogdan CZESAK
Matka, gips
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Matka Boska z Hebdowa, rzeźba, XV w.
Grzegorz Gwizdon
pt, 03 lipca 2015 13:00
Data ostatniej edycji: pt, 10 lipca 2015 08:52:03

 


facebook m.jpg

Chetnik logo jpg www niebieskie bez tła 500 piks.jpg

Muzeum Północno - Mazowieckie w Łomży zaprasza
od wtorku do piątku
od 9-15

18-400 Łomża
ul. Dworna 22c
tel./fax. (086) 216 64 87, 216 28 16

Bilet wstępu do muzeum:

wystawy czasowe:
normalny - 8 zł
ulgowy - 5 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora
- 2 zł

wystawy stałe:

Historia miasta
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Lampy naftowe
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Rzeźba i bursztyn kurpiowski
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
KDR i KS
- bilet wstępu
na jedną wystawę stałą - 2 zł
Bilet wstępu
na wszystkie wystawy
(czasowe i stałe) – 14 zł
bilet wstępu
do muzeum
(inne wydarzenia)
- 8 zł

wstęp nieodpłatny
na wystawy
stałe
- czwartek
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę