Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 12 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Pozostałe wiadomości

BIP
Muzeum Północno-Mazowieckie sponsorowane jest przez Przedsiębiorstwo Ochrony "Purzeczko"
Łomża, ul. Nowa 3A

Dział bursztynu

Twórcą Działu Bursztynu był Adam Chętnik. Początek zbioru stanowiły depozyty z przedwojennej Stacji Badań Naukowych Dorzecza Środkowej Narwi w Nowogrodzie i prywatne zbiory Chętnika. Pierwszą wystawę bursztynu w Łomży-która była jednocześnie pierwszą w Polsce- zorganizował Chętnik w 1950 roku, w siedzibie Muzeum przy Al. Legionów. W nowym lokalu Muzeum przy ul. Sadowej utworzono, od 1958 roku stałą ekspozycję bursztynową. Od 1980 roku w kolejnej siedzibie Muzeum przy ul. Krzywe Koło. Dziś zbiór liczy ponad 1000 eksponatów wg podziału: 1. surowiec, ziemie bursztynonośne 2. gatunki bursztynu 3. wyroby z bursztynu 4. warsztaty, narzędzia, naczynia, meble 5. półwyroby, odpady 6. mapy 7. rysunki, ilustracje, teksty objaśniające 8. żywice, kora, pnie sosnowe 9. inne (w tym wyroby z materiałów przypominających bursztyn) 10. bursztyn i wyroby bursztynowe z innych terenów (Litwa, Pomoże, Mazury) Zbiory są często przedmiotem zainteresowania mediów, chętnie są wypożyczane przez Muzea, w tym zagraniczne. Kurpiowskie złoto północy prezentowane było na wystawach m.in. w Wenecji, Passau, Dűsseldorfie, Norymberdze, Lipsku.

Autor zdjęć: Bolesław Deptuła

 
Muzeum Północno - Mazowieckie w Łomży

18-400 Łomża
ul. Dworna 22
tel./fax. (086) 2166487, 2162816

 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę