wtorek, 26 września 2017 napisz DONOS@

„Matka Wieczności” w łomżyńskim muzeum

Zainspirowane obrazami i rzeźbami sprzed wieków współczesne spojrzenie na postać Maryi można oglądać w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. To wystawa prac aż 22 artystów z Polski i zagranicy, którzy uczestniczyli w warsztatach w podkrakowskim Hebdowie, gdzie znajduje się sanktuarium maryjne.
– To temat przepiękny który wszyscy lubimy, wizerunki Matki Boskiej z najpiękniejszymi elementami sztuki, nie tylko sakralnej! – podkreśla Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej.

Prace składające się na wystawę „Matka Wieczności” zostały zainspirowane zabytkami znajdującego się w Hebdowie pijarskiego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Są wśród nich średniowieczne jak i znacznie późniejsze rzeźby, obrazy, grafiki i freski. Stały się one dla artystów punktem wyjścia do twórczych poszukiwań i próby znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak postać Maryi powinna być ukazywana we współczesnej sztuce. Stąd wybór różnorakich technik i rozwiązań, zaprezentowanych w rzeźbach, obrazach, rysunkach, ceramice czy tkaninach.
– Oprócz wizerunków zakorzenionych w tradycji, jak Madonna z dzieciątkiem, zwiastowanie czy Pieta są tutaj też przedstawienia Maryi jako symbolu: symbolu opiekuńczości, troskliwości i cierpienia Matki Boskiej, orędowniczki naszych spraw – mówi Karolina Skłodowska. – To co artyści potrafią dzisiaj w nich odnaleźć, jak te symbole odczytać na nowo i nam je przekazać jest bardzo ciekawe, bo każdy z nas nosi w sobie te wizerunki.
Na wystawie można oglądać prace twórców znanych, jak autora ołtarza w łomżyńskiej katedrze Czesława Dźwigaja czy Marii Bieńkowskiej-Kopczyńskiej, mających już wcześniej w Łomży wystawy, by wymienić tylko Maritę Benke-Gajdę, Ewę Żelewską-Wsiołkowską czy Siegfrieda Horsta, ale też artystów młodszego pokolenia, jak Weronika Gajda czy Paweł Legutko.
– Staramy się, żeby ta nasza działalność wystawiennicza była na tyle urozmaicona, żebyśmy pokazywali różne tematy, techniki plastyczne i różnych artystów – podkreśla Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. – Poza tym chcieliśmy, żeby w okresie wakacji było to coś innego, tym bardziej, że jesteśmy w sąsiedztwie katedry. Jest to miejsce kultu maryjnego, dlatego po odwiedzeniu katedry będzie można sobie porównać, jak współczesny artysta interpretuje dawne sakralne dzieła sztuki.

Wojciech Chamryk


170919012406.jpg
cz
śr, 08 lipca 2015 08:31
Data ostatniej edycji: 2015-07-08 08:52:06

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0